Aleš (22): Jsem zoufalý ze své mámy. Neuvědomuje si, že jsem už dospělý a nejraději by za mě vše řešila

zoufalý
Zdroj: Freepik

Aleš je dospělý a jeho mamka se k němu chová jako k dítěti. Alešovi to leze na nervy a nechápe, proč ho nenechá žít si svůj život. Kontrola v takové míře, kterou provádí jeho mamka, není nutná.

Adéla Šťastná
Adéla Šťastná 02. 03. 2025 07:00

Otec od nás odešel, když mi bylo šest let. Po celý život o mě nejeví zájem. Zmizel. Kdysi se odstěhoval do Holandska za prací. Když mi bylo asi dvanáct, telefonicky jsem ho kontaktoval. Nezdálo se mi, že má radost.

Obdivuji svoji mamku, že vše zvládla

Otec moje telefonní číslo měl a přesto mi nikdy nenapsal. Ani k svátku, narozeninám či kdykoliv jindy. Prostě zájem z jeho strany nulový. Vysvětluji si to tím, že podle rodného listu mu bylo devatenáct, když jsem se narodil. Mamce bylo dvacet pět. Mamka o tátovi nikdy nemluvila. Jen mi opakovala, že mě má rád. Ale že je tatínek bohém a má divokou povahu. Jak jsem později zjistil, platil na mě tisíc korun měsíčně. Směšné.

Obdivuji svoji mamku, že to vše zvládla. A pochopil jsem, proč už si nikdy nikoho nenašla a proč už nikdy nikomu nedůvěřovala natolik, aby si pořídila další dítě. A tak jsem jedináček. Celý život jsem žil jen s mamkou. Občas jsem byl na víkend u prarodičů. Občas jsem jen na vícedenní školní výlet. Ale většinu svého života jsem strávil s mamkou v panelovém bytě. Měl jsem hezké dětství. Mamka se ve mně viděla a obcházela se mnou moje kroužky. Hrál jsem fotbal a v hledišti jsem měl největšího fanouška.

V dospělosti už mi chování mamky lezlo na nervy

Když jsem odmaturoval, mamka dojetím plakala. Zašli jsme na slavnostní oběd a bavili se o podzimním nástupu na vysokou školu. „Alešku, bude lepší, když budeš denně do školy dojíždět. Udělám ti ideální podmínky ke studiu. Kolej není slast. Nebudeš mít klid na učení,“ přemlouvala mě. Jenže já věděl, že tento krok udělat musím. Mamka mě dusila. Svou láskou. Svou péčí a potřebou vědět o všem, co se v mém životě děje.

Chápu ji. Jsme celý život sami dva. Jsme na sebe více navázaní než členové v jiných rodinách. Ale mamka to přehání. Neumí mě nechat jít. Žít si svůj život. Mám právo si natlouct nos díky nesprávnému rozhodnutí. A musím tento pocit zažít. Jenže mamka mě kontroluje, sleduje a hlavně za mě chce rozhodovat i banální věci. Chce mě chránit a přitom mi škodí.

Už jsem musel být na mamku rázný

Nakonec při studiu vysoké školy bydlím doma. A jsem rád. Mám čas na koníčky a vzhledem k tomu, že mám rozvrh sestavený do tří dní, zvládám chodit i na brigádu. Tím trochu finančně ulevím mamce. Byl jsem nemocný a mamka mě vezla k lékaři autem. Nebyl jsem schopný se tam dotáhnout sám. Jenže mamka se mnou chtěla jít i do ordinace. To jsem ji rázně zarazil. Doma jsem se mamce zmínil, že ještě musím zavolat lékařce a mamka se hned nabídla, že to vyřídí za mě, aby to bylo vyřízené kompletně.

A to už bylo na mě moc. „Maminko, moc si vážím toho, jak se o mě staráš. Ale už mi není pět let. Jsem dospělý. Studuju vysokou školu a fakt si umím spoustu věcí vyřídit sám. To neznamená, že si rád nevyslechnu tvé rady nebo názory. Ale chci si moje záležitosti vyřizovat sám. Rozumíš? Občas hodně překračuješ čáru mého soukromí. Občas se ptáš na věci, které považuji za intimní. Mám k tobě blízko, ale je na čase to hodit do normální roviny. Chápeš?“ objal jsem ji. Nevím, zda se po mém monologu něco změní. Věřím, že ano. Nechci dělat žádné razantní kroky. Mamky si vážím a mám ji rád.

Další příběhy ze života →


Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na [email protected].

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Související články

Další články