Autorka Anděla Páně Lucie Konášová: Role píše pro mrtvé nebo příliš drahé herce. Petronel byl pro Louise de Funèse

Petronel byl v pohádce Anděl Páně napsán pro Louise de Funèse: Autorka Lucie Konášová prozradila detaily o filmu
Zdroj: Koláž Lifee/Se souhlasem České televize/Herminapress
Scenáristka Lucie Konášová, autorka prvního dílu filmové pohádky Anděl Páně.Ivan Trojan jako anděl Petronel a Jiří Dvořák jako čert Uriáš.Lucie Konášová psala roli anděla Petronela pro francouzského herce Louise de Funèse.Ivan Trojan měl podle Konášové díky tomu volné pole působnosti a roli mohl pojmout po svém.+ 16 fotek+ 17 fotek

Scenáristka prvního filmu Anděl Páně Lucie Konášová (54) se v rozhovoru pro Lifee.cz zamýšlí nad tím, proč se právě pohádka o roztržitém andělovi Petronelovi stala národním televizním klenotem. Nad kterým francouzským hercem Lucie uvažovala, když tuto roli psala? Je ona sama věřící? Jak vznikal muzikál? A dočkáme se třetího pokračování? 

Veronika Nováková
Veronika Nováková 22. 12. 2023 12:00

Tradiční vánoční evergreen, první díl pohádky Anděl Páně, odvysílá v pátek 22. prosince Česká televize. Scenáristka Lucie Konášová (54) vzpomíná na myšlenky, se kterými před lety psala první díl této laskavé andělské pohádky.

"Když píšu jakýkoliv scénář, tak si pro své postavy zásadně představuji herce bezpečně nedostupné – a to doslova. Ať už proto, že už nejsou mezi námi nebo to jsou finančně nedostupní cizinci," vysvětluje Lucie svoji taktiku. "Petronela jsem si proto představovala jako Louise de Funése - jako energií nabitého, potrhlého, trochu arogantního, ale nekonečně roztomilého raracha. Ivan Trojan měl tak před sebou obrovský prostor, který si dokonale zabydlel a dal Petronelovi všechno, co jsem si jen přála."

Autorka Anděla Páně: Češi mají křesťanství pod kůží

Lucie, ještě než vznikl první film Anděl Páně, čekala jsi, že to bude mít takový úspěch? Je to jedna z nejpopulárnějších českých pohádek.
Abych pravdu řekla, takový ohlas jsem na mou duši nečekala. Když jsem před lety psala scénář Anděla Páně, slýchala jsem ze všech stran skeptické hlasy, že Češi už nejsou křesťané a že navíc o křesťanství nechtějí ani slyšet, protože jsou na toto téma alergičtí. Ale já jsem byla přesvědčená, že to prostě není pravda. Většinově jsme ateistický národ, to ano, ale pořád v sobě máme silně ukotvenou podstatu křesťanské morálky. Pořád se jí držíme a jsme v tom i jako ateisté daleko poctivější, než lidé, kteří se ostentativně oddávají rituálům, honosí se oficiální příslušnosti k církvím, ale tím to u nich také celé končí.

Proto je pohádka tak oblíbenou?
Myslím, že jako národ v sobě máme velkou pokoru k hodnotám, které skutečně hodnotami jsou – nejen frází. Dokážeme si vážit toho, co skutečně má smysl, dokážeme to správně rozpoznat a pojmenovat. Možná velmi jednoduše a napřímo, ale o to přesněji. Tahle pohádka je o nejzákladnějším křesťanském poselství – o lásce, pokoře a schopnosti odpouštět. A právě tohle na ní lidé nejvíce milují. Včetně prostoty sdělení. Anděl Páně si nehraje na žádné velké efekty, ani na úžasnou výpravu. Nebe vypadá jak z pouťového obrázku, pozemský svět je krutý, nevlídný a drsný. Všechno krásné a kouzelné vyvěrá z toho, co postavy přinášejí do děje a s čím také odcházejí.

Role Petronela byla napsaná pro Louise de Funése

Slyšela jsem, že roli Petronela jsi původně napsala pro Louise de Funése. Proč?
Když píšu jakýkoliv scénář, tak si pro své postavy zásadně představuji herce bezpečně nedostupné – a to doslova. Ať už proto, že už nejsou mezi námi nebo to jsou finančně nedostupní cizinci. Je to taková moje obrana, jak nepsat pro někoho konkrétního škatulku, kterou už někdy hrál a v čem jsme ho viděli. Herec pak má ve své roli skutečnou tvůrčí svobodu a já se ráda nechám překvapit výsledkem. Petronela jsem si proto představovala jako Louise de Funése - jako energií nabitého, potrhlého, trochu arogantního, ale nekonečně roztomilého raracha. Ivan Trojan měl tak před sebou obrovský prostor, který si dokonale zabydlel a dal Petronelovi všechno, co jsem si jen přála. A stejným tvůrčím způsobem k této postavě přistoupili i Ondřej Rychlý a Filip Hořejš v našem muzikálu.

Lucie, kde se vzal nápad na přerod Anděla Páně z filmu do muzikálu?
Samotný nápad převést Anděla Páně do muzikálové podoby mi vytanul na mysli skutečně z ničeho nic, nejspíš přišel opravdu shůry. Říkala jsem si: „Vždyť by to bylo krásné s hudbou!“ a okamžitě jsem napsala panu Egonu Kulhánkovi z Hudebního divadla Karlín. Ten mi obratem odpověděl „Představte si, že mě oslovil s podobným nápadem Ondra Brzobohatý!“ Evidentně ta mohutná energie, která se potřebovala přetavit do tohoto muzikálu, už rotovala ve vesmíru a svedla nás s Ondřejem dohromady.

Vznikalo to tedy dvěma cestami?
Nápad zkrátka přišel současně ze dvou směrů, což už samo o sobě bylo doslova magické. Od první chvíle, kdy jsme si s Ondrou sedli ke stolu, tak to skvěle fungovalo. Ta správná chemie, kdy to mezi vámi jen jiskří nápady a víte, že si naprosto přesně rozumíte. Mám zkušenost, že pokud spolupracuji s člověkem, se kterým si rozumím v humoru, tak je výsledek stoprocentně zaručený. A to bylo mezi námi jasné od samého začátku, stejně jako stejné vnímání poezie příběhu i ambice, kterou jsme oba do celého muzikálu od začátku vkládali. Oba jsme chtěli, aby muzikálový Anděl Páně přinesl divákům něco navíc, aby to nebyl jen technicky překlopený filmový text na divadelní jeviště, ale aby si divák přišel do divadla užít úplně nový strhující příběh putování potrhlého anděla a poťouchlého čerta mezi smrtelníky.

Proměnily se postavy?
Základní archetypy postav – anděl i čert a na zemi vilný chamtivec správce, hamižná zlodějka Francka, bezpáteřní rychtář, hejsek hrabě – to všechno zůstává, včetně něžné siroty Dorotky. Ale v muzikálu mají trochu jinak budovaný prostor pro rozehrání svého charakteru. Navíc muzikál v celém vyprávění silněji akceleruje grotesku, kterou režisér Martin Čičvák dokonale využil a zároveň udržel ve velmi vkusné a chytré podívané. A k tomu Ondrova žánrově velmi pestrá hravá hudba, vynikající herecké obsazení, nádherné výtvarné zpracování scény i kostýmů… To všechno dohromady míchá strhující koktejl. Já sama jsem výsledkem naprosto okouzlená a už na zkouškách jsem se nemohla vynadívat. Pokaždé jsem měla pocit nesmírného obdivu ke všem, kdo přivedli Anděla Páně na scénu, protože tak absolutní zápal a profesionalitu, a navíc u tak velkého týmu lidí jsem ještě nikdy nezažila. A nezbývá mi než všem s úctou znovu a znovu poděkovat.

Natočí se Anděl Páně 3?

Lucie, jsi věřící?
Jsem evangelička a my evangelíci to máme trošku jinak. Nebojíme se pekla, to se u nás nevede, ale naším zpovědníkem je naše svědomí, a to se nedá moc snadno uchlácholit nebo vykoupit nějakým formálním „odpustkem“.

Bude Anděl Páně 3?
Ptají se mě na to všichni, ale to já už řešit nebudu. Samozřejmě držím palce, aby se to povedlo. Petronel s Uriášem by si to zasloužili.

Na krásné fotky herců, kteří nás baví v pohádce Anděl Páně, se podívejte do fotogalerie.

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články