TestováníSoutěže

Dnes uběhlo přesně 662 let od slavnostního otevření Karlštejna. Jak tenkrát tato velkolepá událost probíhala?

Dnes uběhlo přesně 662 let od slavnostního otevření Karlštejna. Jak tenkrát tato velkolepá událost probíhala?
Zdroj: Pixabay
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Karlštejn je středověký hrad v katastrálním území Budňany v městysi Karlštejn v okrese Beroun. Leží asi 30 km jihozápadně od Prahy, uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras. Založen byl kolem roku 1348 jako soukromé reprezentační sídlo římského císaře a českého krále Karla IV. Jak probíhalo jeho slavnostní otevření, kterého se zúčastnil i sám panovník?

Petra Járková 27. března 2019

Sláva všude kolem a přítomnost českého krále a římského císaře Karla IV. V takové atmosféře se 27. března 1357 otevíraly brány hradu Karlštejn. Ten se majestátně tyčí nad třpytivou hladinou Berounky, asi 8 kilometrů od Berouna v chráněné krajinné oblasti Český kras.

Karlštejn byl založen českým a římským králem, pozdějším císařem Karlem IV., jako poměrně skromná stavba o jedné věži. Záměr uložit zde korunovační klenoty Svaté říše římské a svatých ostatků pojal Karel až později, a to v roce 1356. Úměrně tomu byly přistavovány nové věže.

Slavnostního zahájení stavby dne 10. června 1348 se spolu s Karlem IV. účastnil i první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Stavba probíhala mezi lety 1348–1357. Vnitřní výzdoba hradu byla dokončena v roce 1365. České korunovační klenoty sem byly převezeny na začátku 15. století a stalo se tak pravděpodobně na příkaz Karlova syna Václava IV.

S postupem doby však přestaly obranné systémy hradu stačit stále účinnějším vojenským prostředkům, a proto byly korunovační klenoty 22. června 1619 převezeny na Pražský hrad a o šest let později zrušil císař Ferdinand II. úřad karlštejnských purkrabích. Zároveň byl hrad převeden do užívání českých královen.

Velký milovník žen Waldemar Matuška by dnes oslavil 86. narozeniny. Víte, jak se doopravdy jmenoval a proč se nadobro rozkmotřil se svým bratrem?
Mohlo by Vás zajímat:

Velký milovník žen Waldemar Matuška by dnes oslavil 86. narozeniny. Víte, jak se doopravdy jmenoval a proč se nadobro rozkmotřil se svým bratrem?

Na konci třicetileté války byl hrad dobyt švédskými vojsky a začal chátrat. V roce 1755 darovala hrad Marie Terezie nově vzniklému Ústavu šlechtičen. Protože však hradu nebyla věnována patřičná pozornost, chátral dál. Zaslouženého zájmu se mu dostalo až v době národního obrození. Roku 1812 jej navštívil sám císař František I., který věnoval peníze na jeho opravu. Rozsáhlé opravy hradního sídla probíhaly v letech 1887–1905 a jejich cílem bylo vrátit hradu jeho gotickou podobu. Při poslední stavební úpravě a rekonstrukci z konce 19. století získal hrad dnešní romantickou podobu.

Nyní jsou zpřístupněny prostory Císařského paláce a Mariánské věže. K zajímavým interiérům patří Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Královská ložnice, Audienční síň, Sál předků s portrétní galerií českých panovníků, Hodovní síň a Hradní pokladnice v Mariánské věži. Přístupná je i Studniční věž s 80 metrů hlubokou studnou.

Rozhodně tedy využijte blížících se jarních teplých dnů a na jeden z nejúchvatnějších hradů České republiky se vypravte podívat. Po cestě k hradu potkáte mnoho míst, kde můžete uhasit žízeň, doplnit energii, dát si lahodnou kávu nebo koupit ratolesti nějaký ten suvenýr. No a pokud se vám do kopce šlapat nechce, využijte vláčku, který k němu jezdí, nebo si zaplaťte koňské spřežení, abyste cestu měli i s dostatečnou romantikou.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články