Jak umýt okna rychle a beze šmouh? Vyzkoušejte triky našich babiček

Stěrka je při mytí oken dobrým pomocníkem.
Zdroj: Pixabay
Čistá okna jsou vizitkou každé hospodyňkyDomáci čistič z kukuřičného škrobu je vychytávkou našich prababiček. Skvěle funguje nejen na okna, ale třeba i na zrcadla a skleněný nábytekOcet sklo odmastí a dodá mu žádaný leskPři leštění oken denním tiskem buďte opatrní, tiskařská barva vám může ušpinit dřevěné rámy a ruce. + 1 fotka+ 2 fotky

Když do oken zasvítí první jarní sluníčko, rychle nám připomene, že je čas na úklid. Po zimě jsou totiž skla zaprášená, plná zaschlých kapek a cákanců. Leštění oken ale nepatří zrovna k nejoblíbenějším domácím pracím. Existuje však spousta „tajných“ triků, jak okna vyčistit téměř bez práce. Ocet, kukuřičný škrob a čpavek, to jsou jen některé z po léta osvědčených pomůcek, které skutečně fungují.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 23. 03. 2019 16:00

Sáhněte do spíže

Ocet je skutečně všestranný čisticí prostředek. Tenhle čistě přírodní produkt funguje skvěle i na hodně špinavá okna. Sklo odmastí a dodá mu žádaný lesk. Můžete ho nalít do rozprašovače a nastříkat přímo na sklo nebo přilít do vody, kterou pak budete okna umývat.

Vyzkoušejte vanilkový pudink

I kukuřičný škrob je vychytávkou našich prababiček. Skvěle funguje nejen na okna, ale třeba i na zrcadla a skleněný nábytek. Rozmíchejte asi 50 gramů v pěti litrech teplé vody. Roztokem pak omyjte skla, nechte zaschnout a poté je přeleštěte suchým měkkým hadříkem. Budou se báječně lesknout. Škrob klidně můžete nahradit sáčkem klasického vanilkového pudinkového prášku.

Kuřáci ocení čpavek

Čpavek sice příliš nevoní, ale skutečně dokonale odmašťuje. Ušetří vám tak spoustu času i nervů při úklidu. Má nejen schopnost vázat tuk, ale také „žluť“ z cigaretového kouře, která se v domácnostech kuřáků na skle pomalu ale jistě usazuje. A skvěle vyčistí i rámy. Čpavkovou vodu si připravíte smícháním 8 lžic vodného roztoku čpavku a 4 litrů vlažné vody.

Stěrka ušetří práci i čas

Profesionální čističi oken se neobejdou bez stěrky. Když se ji naučíte správně používat, zjistíte, že je tahle pomůcka k nezaplacení. Vyberte si ale tu s gumovým lemem, která dobře přiléhá. S kvalitní stěrkou vás už pak nečeká žádné drhnutí ani vysilující leštění. Přesto budou okna svítit čistotou. Až ji tedy budete kupovat, podívejte se dobře na část, která má klouzat po okně. Musí být dostatečně pevná, ale zároveň pružná a hlavně rovná. Jakákoliv nerovnost vám totiž bude dělat na okně mokré šmouhy.

Na konečný lesk platí denní tisk

Co ale použít, pokud chcete umytá okna ještě doleštit? Papírové ručníky jsou skvělé. Jejich nevýhodou ale je, že jich budete muset použít hodně. Hadříky zase často zanechávají na skle chlupy a pouští nitě. Nejlepší volbou je proto utěrka z mikrovlákna. Ideálně ta určená přímo na okna. Krouživými pohyby sklo vysušte a zbavte ho šmouh i případných map. Chcete-li, můžete v této fázi využít ještě přípravek s obsahem alkoholu pro dokonalé vyleštění.

Skvělým pomocníkem při leštění jsou pak obyčejné noviny. Na ně nedaly dopustit naše babičky ani maminky. Na rozdíl od všemožných hadříků totiž nezanechávají na skle chloupky a skvěle sají. Umytá okna nechte malinko oschnout a pak je zmačkanými novinami vyleštěte. Buďte ale opatrní, protože tiskařská barva vám může ušpinit dřevěné rámy a ruce.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články