Cestovní pojištění chrání vaši peněženku: Pouhý úpal může vyjít na 3000 Kč, sjednat je ho dobré i při tuzemské dovolené

Cestovní pojištění chrání vaši peněženku: Pouhý úpal může vyjít na 3000 Kč, sjednat je ho dobré i při tuzemské dovolené
Zdroj: Freepik

Kam letos vyrazíte na dovolenou? Vyhrají u vás krásy naší země, nebo se chystáte za hranice? V obou případech myslete na své zdraví, věci i vnitřní klid. Odborníci se shodují, že bez cestovního pojištění by nikdo neměl opustit domov. Pokud jej nemáte, vaše cesty se mohou nepříjemně prodražit.

Lucie Daniel
Lucie Daniel 14. 05. 2024 14:00

Češi doma nesedí, naopak. Podle dat Eurostatu (Statistického úřadu Evropské unie) alespoň jednou za rok u nás vyrazí za relaxací a oddychem osm z deseti lidí. V mezinárodním měřítku se jedná o nadprůměrná čísla, přičemž mezi nejoblíbenější zahraniční destinace našinců patří Chorvatsko, Slovensko a Itálie.

Tam je to v pohodě, říkáte si, nikdy se nic nestalo. Proč utrácet za cestovní pojištění, když už samotná dovolená je tak drahá? Odpověď je jednoduchá. Pokud nejste milionáři, kterým luft v peněžence nepůsobí vrásky, nebudete se ptát, jestli si „cestovko“ uzavřít, ale kdy ho sjednat.

Kolik stojí ošetření v zahraničí

Téměř pětina Čechů do zahraničí vyjíždí bez sjednaného cestovního pojištění, což je velký risk. Kupříkladu takový úpal, úžeh, alergická reakce či stoupnutí na ježka v moři v Chorvatsku přijde asi na 3 000 korun, u zlomeniny nohy už je to víc než 10 000 korun. Obecně se úrazy v zahraničí (bez operace) šplhají až ke 30 000 korunám (včetně vyšetření, medikace a zafixování). Záleží, zda vás do nemocnice přivezla sanitka.

A pakliže si někdo z vaší rodiny v Egyptě při skoku do moře poraní hlavu, připravte si zhruba 350 000 korun. Tyto výdaje pak pochopitelně jdou za vámi. „Například za ošetření běžné zlomeniny kotníku, kterou si klientka přivodila loni na podzim po uklouznutí na výletě s průvodcem, si nemocnice v Arizoně naúčtovala přes 311 tisíc korun,“ uvedla pro web cc.cz Gabriela Trojanová, produktová manažerka cestovního pojištění KB Pojišťovny.

A částka za ošetření se může vyšplhat ještě výš. „Pro zajímavost uvádím jeden z našich dražších případů, kdy klient po pádu na lyžích upadl do kómatu a v nemocnici v rakouském Innsbrucku strávil tři týdny,“ popisuje pro Lifee.cz Natálie Nosiánová z Generali České pojišťovny. „Náklady na ošetření, přeprava vrtulníkem a převoz do České republiky celkově vyšly na téměř tři miliony korun.“

Pojištění za škody druhým, zavazadel a storna cesty

Cestovní pojištění kryje rizika spojená nejen s úrazem a náhlým onemocněním, operací a hospitalizací, ale i ztrátou zavazadel. Jeho součástí bývá také odpovědnost za škody druhým.

Rozbijete-li v krámku se suvenýry nějaký předmět, případně při procházce historickým centrem města nechtěně vrazíte do jiného turisty, kterému na zem spadne mobil, můžete počítat s pojistným plněním, tedy částkou, kterou pojišťovna vyplácí v případě pojistné události. Užitečná je i možnost pojištění zavazadel či storna cesty, zdůraznila Natálie Nosiánová s tím, že čím vyšší limit pojistného plnění si sjednáte, tím vyšší částku vám pojišťovna v případě nákladů vyplatí. U léčebných výloh se doporučuje nastavit limity plnění alespoň na 25 milionů korun.

Co se týče samotného storna, například u pojišťovny Allianz získáte pojistné plnění v případě zrušení dovolené kvůli nemoci, úrazu, značné škodě na majetku, ale také při podání žádosti o rozvod nebo nečekané výpovědi v práci. Všechny situace, které pojištění zahrnuje, najdete v pojistných podmínkách.

Tuzemské cestovní pojištění

Zahraničí je zahraničí, ale i „doma“ číhají různé nástrahy, proto je dobré sjednat si pojištění i na dovolenou po České republice. "Tuzemské cestovní pojištění využijete zejména při aktivní dovolené, například turistice v horách, cyklistice, lyžování nebo sjíždění řeky," stojí na webových stránkách pojišťovny Uniqa.

Zvlášť cyklistika se v posledních letech ukazuje jako rizikové aktivita. Její popularita totiž stoupá a s ní bohužel i počet zranění, jako jsou tržné rány, poranění obličeje, oděrky, otřesy mozku, zlomeniny klíční kosti a podobně. V zásadě na kolech je mnohem pravděpodobnější, že skončíte v nemocnici, v porovnání s nicneděláním u moře.

Jak dlouho dopředu je třeba sjednat cestovní pojištění

Cestovní pojištění má tu výhodu, že si ho můžete sjednat klidně i online a v den odjezdu na dovolenou. Cena se dá pohodlně zjistit přes kalkulačku na stránkách vybrané pojišťovny. Lepší je ale s jeho sjednáním příliš neotálet. „Ne každý to ví – a mnoho se o tom ani nemluví –, ale pojišťovny obvykle uplatňují při sjednání cestovního pojištění ze zahraničí tří- až sedmidenní čekací dobu, po kterou v případě pojistné události neplní,“ uvedla pro web cc.cz specialistka marketingové komunikace Alena Čurgaliová z KB Pojišťovny.

Obezřetní buďte pak v případě pojištění storna zájezdu. V tomto případě je nutné si jej sjednat předem, obvykle do tří až sedmi dnů od nákupu zájezdu (záleží na konkrétní pojišťovně).

Co si vyžádat od lékaře v případě ošetření

Platíte-li ambulantní ošetření v hotovosti, vyžádejte si lékařskou zprávu s uvedením diagnózy a originál dokladu o zaplacení ošetření a léků. „V případě pojistné události vám ještě pomůže fotodokumentace místa události a vzniklé škody. Použijte mobil, fotoaparát,“ uzavírá Natálie Nosiánová.

Zdroje informací:
ec.europa.eu
nzip.cz

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články