Otevřete s Lifee.cz adventní bestiář a seznamte se s netypickými vánočními postavami z různých zemí. Obrovská trollí žena nebo vánoční čarodějnice, tak bývá popisovaná islandské bestie zvaná Grýla. Bát by se jí měly zejména děti, které během roku zlobily. Pokud je dopadne, nečeká je pěkná budoucnost.
Grýla je v literatuře vykreslená například jako tvor se třemi hlavami, drápy, dlouhýma ušima a patnácti ocasy, na nichž má zavěšené pytlíky se zlobivou drobotinou. Svou kořist pak odnáší do sluje v lávové oblasti zvané Dimmuborgir, což se dobře pamatuje hlavně fanouškům stejnojmenné a slavné metalové kapely, která však nepochází z Islandu, ale pro změnu z Norska.
Grýla si pochutnávala na guláši z dětských žaludků
Nejstarší písemné zmínky o Grýle pocházejí ze třináctého století. V historických ságách a básních se můžeme dočíst, že má dokonce čtyřicet ocasů a v ruce drží meč nebo nůž, se kterým dětem vyřezává žaludky. Obzvláště těm, které chtějí během postní doby maso. Ty pak dusí na guláš.
Na Islandu je zimní svátek, známý jako jól, časem setkávání, z něhož se postupem doby vyvinuly dnešní Vánoce. V raných dobách se kromě lidí scházeli v tento čas také elfové, trollové a další magická a strašidelná stvoření, o nichž se věřilo, že danou oblast obývají. Někdy se za ně převlékali i samotní lidé, kteří pak během sezony obcházeli domy i farmy.
Snědla prý i manžela, její synové dělali neplechu
První zmínky o Grýle nebyly určitě spojeny s Vánocemi. Šlo původně o jakousi "hrozbu z hor", jež může kdykoli sestoupit do údolí a napáchat tam velké škody. Dokonce se tradovalo, že snědla jednoho ze svých manželů. Důvod? Nudila se. A pak je zde jejích třináct synů, kteří Islanďany otravují různými způsoby.
Jeden bouchá dveřmi, druhý pojídá staré hrnce a pánve a třetí zase zkonzumuje všechny klobásy v domě. Součástí její rodiny se ale také stala vánoční kočka. Ta zjišťuje, zda se mezi dárky nachází i nové oblečení. Pokud ne, nastane problém.
Grýla děsí dodnes, ale její síla slábne
Než začala Grýla lovit děti, byla zosobněním zimy a temnoty, která se pomalu přibližovala, aby na několik měsíců ovládla zemi. Místní se tak považovali jen za pouhé nájemníky její půdy, kde dominují ledovce, sopky a zemětřesení.
Suma sumárum Grýla děsí dodnes, jen s příchodem vánočního mainstreamu, hlavně toho amerického, je jaksi již měně "nebezpečná". V jedné islandské písni se dokonce dozvíme, že už nežije. A její synové? Ti již neberou, ale dávají.
Perlička na závěr: Od roku 1746 je na Islandu dokonce oficiálně zakázáno strašit děti Grýlou. To dokazuje úpadek její dřívější "moci a vlivu".
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Grýla
Smithsonianmag.com: Why Iceland's Christmas Witch Is Much Cooler (and scarier) Than Krampus