Dítě štěstěny kriminálník Ludger Sylbaris: Přežil ohnivé peklo připomínající soudný den. Pak se stal celebritou

Ludger Sylbaris
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Lidé jsou pozoruhodně odolní vůči nepřízni osudu. Přežijí uvězněni v mrazivých vodách, na vrcholcích nejvyšších hor a vyprahlých pouštích. Skvělým příkladem je muž jménem Ludger Sylbaris, kterého neskolila ani nejnebezpečnější erupce dvacátého století - výbuch sopky Pelée.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 13. 05. 2024 16:00

Ludger Sylbaris se narodil v roce 1874 kousek od rušného karibského města Saint-Pierre, jenž se nachází na ostrově Martinik. Jelikož byl černoch a přišel na svět na plantáži, moc záznamů se o jeho osobě nedochovalo. Ví se jen, že pracoval jako dělník a měl poměrně zlotřilou povahu, jenž ho přivedla na dráhu zločinu.

Život mu zachránilo zatčení

Miloval alkohol a rád vyvolával rvačky. Na počátku května roku 1902 tak putoval za mříže. Kdyby jen tehdy tušil, že mu jeho chování kriminálníka zachrání život. Několik dní předtím, v dubnu, se začala probouzet k životu sopka Pelée. Z vrcholku jí vycházela horká pára. Během pár dní se ale uklidnila.

O týden později se začala znovu otřásat a chrlit páru a popel. A to byl teprve začátek. Intenzita se postupně zvyšovala. Došlo k sesuvu bahna, které se zastavilo až u pobřeží. Síla sesuvu půdy zasáhla vodu a způsobila tsunami, které následně usmrtilo okolo 150 osob. Nato započala magmatická erupce, která doslova rozsvítila potemnělou oblohu. K Saint-Pierre se v ten okamžik začala valit velká vlna laviny.

Jako apokalypsa

Nebylo vidět na krok, dým vše ponořil do temnoty. Lidé neměli kam utéct, o život přišlo až 28 000 osob, čili téměř celá populace města. Kdo měl štěstí, stihl vskočit do loděk a odveslovat do jeskyní okolo ostrova. Na ostrově tak zůstal jen jediný člověk - Ludger Sylbaris.

Nemohl nikam odejít, neboť byl zavřený na samotce. Byla to malá cela, půlkruhová místnost se zamřížovanými dveřmi. Během běžných teplých karibských dní byl pro vězně pobyt v této místnosti docela utrpením. Ale nyní? Místnost byla vybudována z těžkého kamene, stal se z ní tak dokonalý kryt. Musel se pouze vyvarovat vdechování toxických výparů. Také se vymočil na oděv, který poté přitiskl na mříže jako bariéru proti horku. Poslední tečkou byla vlna vzduchu o teplotě 1000 stupňů, která se také prohnala celým městem. Cítil ji, ale přežil. Byl popálený a ve vězení, ale přežil.

Stal se slavným

Sylbaris byl za prožité útrapy samozřejmě omilostněn. A ihned dostal lukrativní nabídku od cirkusu Barnum a Bailey. Stal se vůbec prvním černochem, který u nich kdy vystupoval. V napodobenině své cely lidem vyprávěl, jak dokázal přežít soudný den. Jeho život tak začal znovu, neboť přežil, a konečně se začal ubírat správným směrem. Se stálým příjmem a bez nutnosti páchat kriminální činnost.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Ludger Sylbaris
Historydefined.net: How Ludger Sylbaris Survived A Volcano From A Jail Cell

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články