Gloria Swanson: Královna němých filmů a první influencerka na světě se vdala hned šestkrát, naposledy v 77 letech

Gloria Swanson
Zdroj: Wikimedia Commons, RKO Studio, Public domain
"Jak říkával můj táta, život je z 95 procent očekávání.""Jsem si jistá, že nenarozené děti si vybírají své rodiče.""Život a smrt. Jsou tak krásně namíchané, jen nevím jak.""Pokud je vám 40 let a nikdy jste nezažili selhání, vězte, že jste byli o tento zážitek ochuzeni."+ 2 fotky+ 3 fotky

Jako oblíbená hvězda slavného režiséra Cecila B. DeMilleho byla herečka Gloria Swanson nepopíratelnou královnou éry němého filmu v Hollywoodu. Přesto byl její život mnohdy plný dramatu a tragédií.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 28. 01. 2024 16:00

Gloria May Josephine Swanson se narodila 27. března 1899 v Chicagu. Byla jedináček a navíc Beran, což byla mnohdy příčina jejích problémů. Proto také možná utratila vše, co ve dvacátých letech vydělala, aniž by pomyslela na to, co bude, až její hvězda vyhasne.

Hraní bylo důležitější

V roce 1914 navštívila mladá Gloria se svou tetou filmové studio Essanay, kde si jí všiml lovec talentů. Nabídl jí práci komparzistky, kterou okamžitě přijala. Po několika měsících se kvůli tomu dokonce rozhodla vzdát střední školy, aby mohla pracovat na plný úvazek.

Poprvé se před kamerou objevila ve 14 letech. Ve druhém filmu Glorii Swanson dokonce režijně vedl Charlie Chaplin. V šestnácti odjela do Hollywoodu, kde brzy podepsala smlouvu s Paramountem. Právě tam vznikly její nejlepší filmy jako Muž a žena či Anatolovy milostné aféry. V roce 1925 přešla k United Artists, kde natočila Sadie Thompson a Nepovolaného. Za oba snímky byla nominována na Oscara.

Pak ji ale začaly do pozadí zatlačovat nové hvězdy mluveného filmu. Přesto se jí podařilo v padesátých letech vrátit s velkou pompou, a to díky roli Nory Desmond ve filmu Sunset Boulevard. Po třech dalších celovečerních snímcích odešla do televize a rozhlasu, kde se z ní stala módní ikona a "ta, jenž určuje směr".

Gloria Swanson: Rázná a nebojácná manželka mnoha mužů

V soukromí štěstí na partnery neměla, ale z větší části si za to mohla sama. Milostným aférám se nikdy nevyhýbala. Nikdy ale nikoho nelitovala. Když spolu se svou dcerou našla na zemi opilého a v bezvědomí v pořadí pátého manžela Georgea Williama Daleye, nechala mu jen brožury pro Anonymní alkoholiky.

Nechyběla jí ani odvaha. Ve filmu Muž a žena si měla zahrát s několika lvy. Zástup odmítla. Režisér souhlasil, musela však předtím zodpovědět osobní otázku, zda zrovna nemá menstruaci. Kdyby šelmy ucítily krev, vymkly by se kontrole.

Těžké rozhodnutí

Milostné pletky herečky neušly pozornosti filmového studia, u něhož měla podepsanou smlouvu. Rázem jí tam tak přidali klauzuli o morálce. Měla se tak začít chovat dle obecných standardů. A právě to ji dovedlo až k velmi těžkému životnímu rozhodnutí. Po svatbě s markýzem de la Falaise se vrátila do Ameriky těhotná. Jenomže dítě nebylo markýzovo. Musela tak souhlasit s potratem. Jinak by si už ani neškrtla.

Gloria Swanson: První influencerka

Jak již bylo napsáno výše, Gloria odešla na konci éry němých filmů do televize a rozhlasu, kde se z ní stala prakticky úplně první influencerka na světě. V roce 1928 navíc přijala vegetariánství. Milovala zdravou výživu a makrobiotickou stravu. A nechyběla ani pravidelná jóga. Gloria se vdávala hned šestkrát, naposledy v 77 letech.

V roce 1980 vydala Gloria Swanson velkolepou autobiografickou knihu, která čítala přes 500 stránek. Prý za ni dostala milion dolarů. Elán jí ještě pár let vydržel. Zemřela na počátku dubna 1983 ve věku 84 let. Její mimořádný talent připomíná hvězda na chodníku slávy.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Gloria Swanson
Factinate.com: Dramatic Facts About Gloria Swanson, Hollywood's Iconic Diva

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články