Gumičky a sponky podporují lámavost a vypadávání vlasů: Nahraďte je šetrnějšími skřipci, radí kadeřnice

Gumičky a sponky škodí vlasům: Nahraďte je šetrnějšími skřipci, radí kadeřnice
Zdroj: Freepik

Jste jednou z těch, které nemohou žít bez sponek do vlasů nebo gumiček? Pak se nedivte, že pokaždé, když je sundáváte, najdete mezi prsty vytržený pramínek. Proč vlasům tyto pomůcky tak škodí a čím je nahradit? Kadeřníci mají jasno.

Lucie Daniel
Lucie Daniel 22. 02. 2024 14:00

Vlasové gumičky se jeví jako zachránci. Když potřebujete mít vlasy pod kontrolou, zejména během tréninku či ve větrných dnech, zafixují a zkrotí neposlušné prameny. Jakkoli působí nevinně a bezpečně, tyto doplňky páchají velké škody. Věděli jste, že s každým natažením a otočením vaše vlasy tiše volají po úlevě?

Gumičky a sponky podporují vypadávání vlasů

Strava, stres, suchost, nesprávné sušení ručníkem, tepelná i nadměrná chemická úprava. Lámání vlasů je skutečným problémem. Bohužel většina sponek a gumiček na seznam příčin tohoto jevu patří také. Jsou totiž vyrobeny z elastických materiálů. V překladu to znamená, že neustálé natahování pramenů může časem oslabit vlasové stonky. A pokud jsou vlasy křehké nebo náchylné k poškození, riziko se pochopitelně násobí.

Gumičky také způsobují nepřiměřený tlak na pokožku hlavy a vlasové folikuly (tkáň, která obaluje kořínky vlasů a z níž vlas vyrůstá - pozn. red.). Představte si vlasy jako jemné nitě. Pokaždé, když okolo nich omotáte gumičku a culík příliš silně utáhnete, nadměrně zatížíte kořínky, jež tento nápor nevydrží a vlas uvolní. Možná jste si i všimli, že nějaké vlasy vám vypadnou pokaždé, když si culík rozpustíte.

Vhodnou alternativou gumiček a sponek jsou skřipce

Stres z těsného vázání hřívy se navíc rozšiřuje i na pokožku hlavy. V důsledku tohoto neustálého napětí se o slovo hlásí nejen třepení konečků, řídnutí vlasů a jejich vypadávání, ale také lupy. „U zákaznic to vidím dnes a denně,“ varuje pro Lifee.cz kadeřnice Alena Palmová ze Dvora Králové nad Labem. „Vždy doporučuji gumičky nahrazovat šetrnějšími skřipci. Velké skřipce se hodí na efektní drdoly a ty drobné nebo mini skřipce na originální úpravu vlasových pramínků. Skřipec vlasy netahá, a tak se díky němu nelámou,“ objasňuje.

Na noc je lepší vlasy rozpustit

Možná vás teď zajímá, jestli kromě zmíněných skřipců existují sponky, které kadeře méně poškozují. Dobrou zprávou je, že vlásenky s ochranným povlakem a gumičky vyrobené z hedvábí a saténu bývají k vlasům šetrnější. Přirozeně kluzká struktura uvedených materiálů prameny netrhá, a to ani při sundávání gumičky.

Ačkoli se udává, že tyhle pomocníky můžete mít ve vlasech i přes noc, Alena Palmová tak optimistická není. Během spánku by si vlasy měly především odpočinout, proto je úplná svoboda tím nejlepším, co jim lze dopřát. V případě, že je chcete mít zvlněné, lehce je prosušte a namotejte třeba na pásek županu nebo zapleťte copy,“ poukazuje.

Další tipy proti vypadávání a lámání vlasů

Samozřejmě nikdy nechoďte spát s vlasy mokrými. Jsou totiž extrémně křehké. Tím, že se třou o polštář, snáze se lámou. Hrozí i plísně a jiné trápení pokožky hlavy. Pokud je to možné, kadeře co nejčastěji nechávejte rozpuštěné, minimalizujte stylingové nástroje, jako jsou žehličky a kulmy, a naplánujte si pravidelné zastřihování. Zbavuje roztřepených konečků a podporuje zdravý růst vlasů.

Pro minimalizaci rizika vypadávání a lámání si vlasy šamponem vždy myjte dvakrát a vyzkoušejte i bylinky. „Mezi ty nejlepší patří lopuchový kořen, kopřiva a máta. Do konečků pak zapracujte olivový olej a pravidelně konzumujte dýňová semínka, která obsahují všechny živiny, jež vlasy potřebují,“ uzavírá Alena Palmová.

V neposlední řadě udržujte prameny hydratované – nevynechávejte balzámy, masky ani kondicionéry. Dobře zvlhčené a vyživené vlasy jsou hebké a vitálnější.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články