Halina Pawlowská nám svěřila, proč se děsí Čechů na pláži: Chvíli jsem vážně přemýšlela, že jednoho z nich utopím

Halina Pawlowská nám svěřila, proč se děsí Čechů na pláži: Chvíli jsem vážně přemýšlela, že jednoho z nich utopím
Zdroj: Se souhlasem Jana Hájka
Halina Pawlowská na křtu své nejnovější knihy "...a přeskočila jiskra". Kmotrem nové knihy Haliny Pawlowské byl cukrář Josef Maršálek.Halina Pawlowská se svou dobrou kamarádkou Ivou Hüttnerovou. Na křtu nové knihy Haliny Pawlowské se objevil také Václav Kopta se svou manželkou Simonou Vrbickou.+ 19 fotek+ 20 fotek

Spisovatelka Halina Pawlowská (69) vydává novou knihu s lákavým titulem "... a přeskočila jiskra". V rozhovoru pro magazín Lifee.cz odhaluje, kdy naposledy přeskočila jiskra v jejím životě, ale přidává také jednu nepříjemnou historku z její letní dovolené. Závěrem Halina přidává svůj tajný tip pro čtenářky, jak za všech okolností vypadat na pláži skvěle v plavkách. Půjdete do toho letos s ní?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 11. 06. 2024 10:30

Spisovatelka Halina Pawlowská (69) si ve své nové knize bere na paškál svoji vlastní rodinu. Právě životní eskapády vlastních členů rodiny jí posloužily jako náměty nových povídek. Výčitky z toho prý nemá a na svolení se jich neptala. "Rodinné povídky aneb když máte ségry, bráchy, děti, babičky, dědečky a vnoučata, tak se fakt máte! A když nikoho nemáte, tak… taky dobře!" píše Halina v anotaci své nové knížky, kterou slavnostně pokřtil cukrář Josef Maršálek. "Mám svou rodinu opravdu ráda. Myslím si proto, že ji mohu s klidem pomlouvat," dodává Halina se svým pověstným humorem. Jediný, kdo se vyhradil, byl její vnuk Hugo (13), o kterém má Halina přísný zákaz hovořit.

Doporučené video: Halina Pawlowská v talkshow Na kafeečko

Halina o tom, kdy u ní naposledy přeskočila jiskra

Halino, vaše nová kniha má zajímavý titul, …a přeskočila jiskra, který evokuje rande – ale kniha je prý o vaší rodině.
Ano, ale i v rodině jsou lidé, kteří chodí na rande. Jsou to tedy rodinné povídky, ale neznamená to, že by se stále odehrávaly v lůně rodiny. Je to se všemi vztahy, které k životu členů rodiny patří.

Máte od nich posvěcené jejich zveřejnění?
Já nejsem deníčkář a nepíšu fakta, nepíšu noviny. Píšu povídky, částečně je to fikce. A mám zakázáno mluvit o svém vnukovi Hugovi, zakázal mi to velmi důsledně. Jen když říkám tohle, je to snesitelné maximum.

Padá na vás tvůrčí atmosféra spíše ráno nebo večer?
Většinou píšu, když už mě tlačí termín. To je pro mě ta nejlepší motivace. Někdy ráno v noční košili a někdy zase večer v noční košili.

Kdy u vás tedy naposledy přeskočila jiskra? Kdy jste se naposledy pro něco nadchla?
Nadchla jsem se pro cestu kolem světa na lodi. Plánuji to už dlouho, nedávno jsem na to opět kápla a znovu mě to zaujalo. Dále mě zaujalo, že i na Island se dá dostat, aniž by člověk musel letět letadlem. To neznamená, že chci jet na Island, stačí mi ta myšlenka, že i na ostrovy se můžu dostat autem mi otevřela nový obzor. Měla jsem totiž pocit, že ostrovy jsou pro mě nedostupné. Já nerada létám, nejraději jezdím autem a nerada z něj vystupuji. No a v neposlední řadě stále přeskakuje jiskra mezi mými vyvolenými – kulantně řečeno.

Čeho se Halina děsí na letní dovolené

Jaké bude vaše léto?
Mám vždycky velké plány, ze kterých občas mnoho nezůstane. Vždy se ráda podívám k moři, protože právě tam se mi výborně přemýšlí. Základem mých povídek je totiž vždycky pravda. Vybavuji si pocity, vzpomínky nebo situace – a ty potom literárně zpracuji.

Existuje něco, čeho se na dovolené děsíte?
Ano, já se děsím Čechů na pláži. A snažím se před nimi uniknout, aby mě neviděli v plavkách, nevyfotili mě a nebylo to všude na sociálních sítích, potažmo v bulváru. Na jedné takové dovolené jsem plavala v moři a já se bojím plavat do hloubky. Nicméně před jednou českou rodinou jsem plavala do hloubky – nad své poměry daleko. K mé smůle byl pán z této rodiny lepším plavcem než já a plaval za mnou. Když jsme byli už dost daleko od břehu a já jsem šlapala vodu, tak on také šlapal vodu. A řekl, že je tam proto, aby si mě vyfotil a mohl to poslat domů, aby viděli, jak vypadám doopravdy. Na malou chvíli jsem vážně přemýšlela, že ho utopím.

Máte tedy nějaký fígl na to, jak s grácií a slušivě vynést plavky? V létě je to noční můra mnoha žen, proto se ptám vás coby odbornice.
Víte, co je nejlepší? Zakrýt si obličej. Nikdo vás nemůže identifikovat – geniální!

Na křtu nové knihy Haliny Pawlowské se sešla kromě rodiny i řada jejích přátel, podívejte se do fotogalerie pod článkem.

Související články

Další články