Speciál: Hubněte s námiTestovánísoutěže

Elsa Einsteinová, sestřenice i manželka slavného vědce: Albert s ní dva roky podváděl první ženu

Elsa Einsteinová, sestřenice i manželka slavného vědce: Albert s ní dva roky podváděl první ženu
Zdroj: Wikimedia.commons, Public Domain
+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Před 125 lety se narodila Elsa Einsteinová, druhá manželka světoznámého vědce, který od základů změnil svět fyziky. Co ale bylo zajímavé a neobvyklé na jejich manželství? Pojilo je totiž mnohem víc než láska – měli společné geny.

Zdeňka Nezbedová 18. ledna 2021

Elsa a Albert měli společné rodinné kořeny, a to dokonce nijak vzdálené. Jejich matky byly sestry, což z nich učinilo bratrance se sestřenicí. A aby toho nebylo dost, tak jejich otcové byli navíc bratranci. Elsa – o tři roky starší než její bratranec Albert –  se tedy narodila také jako Einsteinová, ale když se vdávala za Alberta, což byl její druhý manžel, měla příjmení Löwenthalová.

S mladším bratrancem hráli na klavír

Elsa pocházela z Hechingenu a měla ještě dvě sestry. Její otec podnikal v textilní výrobě, takže rodina měla poměrně dobré zázemí. Už od dětství se Elsa samozřejmě setkávala se svým bratrancem Albertem, který žil s rodiči v Mnichově. Vždyť jejich matky se samozřejmě navštěvovaly. S bratrancem malá Elsa příležitostně hrála na klavír a jistě by v té době nikoho nenapadlo, že jednou budou spolu stát před oltářem.

Přerušený kontakt

Rodina Alberta Einsteina se ale v roce 1894 odstěhovala do Milána, a kontakt mezi matkami Elsy a Alberta i mezi jejich rodinami tak byl na čas přerušen. Elsino první manželství se nijak nevymykalo běžným zvyklostem. Vzala si za muže berlínského obchodníka s textilem Maxe Löwenthala a brzy se jim narodily tři děti. Nejmladší chlapec ale zemřel krátce po narození. Spolu s prvním manželem žila Elsa v rodném Hechingenu a zůstala tam i poté, kdy její muž získal práci v Berlíně a přestěhoval se tam.

Slavné výroky geniálního Alberta Ensteina. Jak smýšlel největší mozek lidstva?
Mohlo by Vás zajímat:

Slavné výroky geniálního Alberta Ensteina. Jak smýšlel největší mozek lidstva?

Rozpad Elsina manželství a nová zakázaná láska

Soužití „na dálku” nemívá dlouhé trvání. To samé se přihodilo i manželům Löwenthalovým. Rozvedli se v roce 1902 a Elsa se i se dvěma dcerami vrátila ke svým rodičům. Celých deset let se o děti starala bez partnera, ale pak přišel rok 1912 a Elsa a Albert zjistili, že toho mají hodně společného. Problém ale nebyl jen v jejich příbuznosti, ale také ve skutečnosti, že byl geniální fyzik stále ženatý s dámou z jeho oboru – s fyzičkou Milevou Marić. Trvalo to ještě celé dva roky, ale později od ní Albert odešel a vztah mezi ním a jeho vlastní sestřenicí se mohl rozvíjet dál. K rozvodu se vědec odhodlal v roce 1919 a jen o několik měsíců později si vzal za ženu Elsu.

Netradiční manželství

Ze zvláštního manželství se nenarodily žádné děti (Else bylo při svatbě už 43 let), ale s dcerami z Elsina prvního manželství tvořili vlastně úplnou rodinu. Elsa se o svého manžela starala a plnila i funkci jakési „ochranky” před přílišnou přízní jeho obdivovatelů, čímž mu zajišťovala i klid na práci.

Míša (28): S nevlastním bratrancem se chceme vzít. Mám strach z toho, co na to řekne rodina
Mohlo by Vás zajímat:

Míša (28): S nevlastním bratrancem se chceme vzít. Mám strach z toho, co na to řekne rodina

Elsa dožila v USA

Když se v Německu začaly k moci dostávat podivné síly, bylo zřejmé, že tady Einsteinovi nemohou zůstat. Nacisté Einsteina nenáviděli, vědec byl nařčen, že buduje „židovskou fyziku”, která měla jít proti té árijské. Vědci, kteří s nacisty sympatizovali, se snažili jeho teorie zdiskreditovat a jeho kariéru zničit. Přišel čas na ústup a Einsteinovi to dobře věděli. Volba padla na USA, konkrétně na Princeton v New Jersey. Elsa si ale Ameriky příliš neužila. Už o tři roky později podlehla zhoubné nemoci srdce a ledvin. Vdovec Albert Einstein pak žil sám dalších dvacet let. 

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články