Nepotopitelná Violet: Byla u největších námořních katastrof, ale zemřela doma na infarkt

Nepotopitelná Violet: Byla u největších námořních katastrof, ale zemřela doma na infarkt
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain
Violet byla krásná dívka, za první světové války sloužila na nemocniční lodi Britannic, která se také potopilaLoď Olympic byla první, na níž Violet Jessopová zažila problémy. I když se nepotopila, jistě to nebyl žádná příjemná událostViolet Jessopová se plavila jako členka posídky také na Titanicu při jeho první a také poslední plavbě I tuto katastrofu přežilaPoslední okamžiky Titanicu se staly osudným pro loď samotnou i pro mnoho jejích pasažérů. Violet byla mezi vyvolenými+ 3 fotky+ 4 fotky

Violet Jessopová, stevardka na zaoceánských lodích, přežila nejen potopení Titanicu, ale také Britannicu, a navíc ji museli zachraňovat i při katastrofě lodi Olympic. Kdo jiný se může pochlubit podobnou dávkou štěstí?

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 30. ledna 2021

Violet se narodila 2. října 1887 v Argentině jako nejstarší z dětí Williama a Katherine Jessopových, kteří se sem přistěhovali z Irska. Svoji „první smrt” přežila vlastně už jako dítě, kdy jí lékaři při onemocnění tuberkulózou nedávali téměř žádné šance na přežití. Dívčino tělo se ale nemoci statečně postavilo.

Jiří Wolker, básník, který miloval život.
Mohlo by Vás zajímat:

Strašák jménem tuberkulóza: Před 95 lety na ni zemřel významný český básník Jiří Wolker. Bylo mu pouhých 24 let

Zpátky na ostrovy

Po otcově smrti se rodina vrátila blíže svému původnímu bydlišti, tedy do Anglie, kde měla Violet získat vzdělání. Rodinu ale postihly další problémy, matka (lodní stevardka) onemocněla, proto Violet nechala školu a starala se o sourozence. Bylo ale potřeba vydělávat peníze, a tak se vydala v matčiných stopách. Poprvé jako stevardka vyplula v roce 1908 na lodi Orinoco. Kdyby tušila, co všechno ji na moři potká, možná by zvolila jiné povolání.

Vesna Vulovičová byla jugoslávská letuška, která v roce 1972 přežila havárii letu JAT 367 a následný pád z výšky 10 050 metrů.
Mohlo by Vás zajímat:

Vesna Vulovičová: Rekordmankou proti své vůli. Letuška přežila pád letadla a zapsala se do historie

První potopení s Olympicem

Violet se v práci dařilo, a proto byla přijata na loď Olympic, která ale před sebou neměla moc šťastný osud. Šlo o ve své době (podobně jako později Titanic) nejluxusnější a největší civilní parník, který brázdil oceán. Služba na Violet vyšla i na cestu, která se Olympicu stala osudnou, protože se 20. září 1911 srazil s britskou válečnou lodí HMS Hawke. Stalo se to naštěstí poblíž přístavu, loď bylo možné dopravit zpět a nikdo nepřišel o život. Violet i další lidé na palubě mohli mluvit o velkém štěstí. Pro většinu z nich to byla první a také poslední zkušenost s takovou nehodou. Ne ale pro Violet Jessopovou. Pro tu si osud a oceán připravily ještě další zkoušky…

Titanic jde ke dnu

Jen o sedm měsíců později, tedy osudného 14. dubna 1912, šla po srážce s ledovcem ke dnu další (a znovu nejluxusnější) zaoceánská loď – Titanic. A na jeho palubě byla také Violet Jessopová. Když došlo k nehodě, pomáhala cizincům, kteří nerozuměli anglickým pokynům, a nakonec dostala na starost malé dítě, s nímž nastoupila do záchranného člunu. Ten byl druhý den ráno zachráněn posádkou lodi Carpathia.

Jak to bylo s mazlíčky na Titanicu?
Mohlo by Vás zajímat:

Do člunů jen ženy a děti, znělo z potápějícího se Titanicu. Nakonec tam byli i tři psi miliardářů

Do třetice Britannic

Jedna nehoda se stát může, dvě jsou už opravdu zvláštní, ale Violet si svoje štěstí v neštěstí vybrala ještě jednou. Po začátku první světové války pracovala jako sestřička Červeného kříže, což ji v roce 1916 zavedlo na palubu nemocniční lodi Britannic. Ta ale 21. listopadu najela u řeckých břehů na námořní minu a začala se potápět.

Violet měla štěstí a vyvázla živá, i když tentokrát to neproběhlo úplně hladce. Utrpěla těžké poranění hlavy od lodního kýlu, ale prý ji hodně pomohly její husté vlasy. Spolu s ní byli na palubě Britannicu také Arthur John Preist a Archie Jewell, kteří stejně jako ona přežili už potopení Titanicu. Prvně jmenovaný muž byl navíc spolu s Violet jedním z pouhých dvou lidí na světě, kteří se účastnili všech tří katastrof.

Joshua Slocum byl úspěšný mořeplavec.
Mohlo by Vás zajímat:

Mořeplavec Joshua Slocum: Vyoperoval si slepé střevo a smrt našel ve vlnách, tělo se nikdy nenašlo

Zůstala věrná své práci

Ani tři hrůzné zkušenosti neodradily Violet od dalšího nalodění. I nadále se plavila po světě, a to až do svých třiašedesáti let, kdy odešla do důchodu. Život na cestách jistě nebyl příhodný pro manželství, a tak zůstala, kromě krátké epizody, sama bez manžela a vlastní rodiny. Zemřela v roce 1971 na souši a na následky infarktu. Bylo jí třiaosmdesát let.

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články