Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Výročí pohřbu Jana Masaryka: Jaké je tajemství sněženek, které mu někdo položil k hlavě?

Výročí pohřbu Jana Masaryka: Jaké je tajemství sněženek, které mu někdo položil k hlavě?
Zdroj: se souhlasem Archivu Poslanecké sněmovny
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na svoji poslední cestu hlavním městem se 13. března 1948 vydal syn prvního československého prezidenta, významný politik a ministr zahraničí – Jan Masaryk. Bylo to jen několik dnů po známém Gottwaldově proslovu k davu o svém návratu z Hradu a demisi ministrů…

Zdeňka Nezbedová 13. března 2021

Pohřeb Jana Masaryka a hlavně jeho nenadálé tragické úmrtí vyvolaly velké diskuze, které se vlastně vedou dodnes. Jejich hlavním tématem je možnost, že se nejednalo o sebevraždu, jak byla tragická událost prezentována, ale o vraždu. Pravdu patrně nikdy nezjistíme. Co ale víme bezpečně, je fakt, že se pohřbu tohoto politika zúčastnilo více než čtvrt milionu lidí, kteří se se synem Tomáše Garrigua Masaryka přišli rozloučit a na jeho poslední cestě ho doprovodit. Už tehdy se mnozí domnívali, že šlo o vraždu…

82 let od státního pohřbu T. G. Masaryka: S prezidentem Osvoboditelem se přišlo rozloučit přes půl milionu lidí
Mohlo by Vás zajímat:

82 let od státního pohřbu T. G. Masaryka: S prezidentem Osvoboditelem se přišlo rozloučit přes půl milionu lidí

Jak to bylo se sněženkami?

Lidé se snažili chytat jakéhokoliv náznaku, který by mohl prozradit pravdu o příčině smrti Jana Masaryka, a tak není divu, že mnohým přišla divná malá kytička sněženek, položená u pravé strany hlavy bývalého ministra zahraničí. Okamžitě se vyrojily spekulace, že šlo o snahu zakrýt střelnou ránu. Tuto teorii ale popíral mimo jiné jeden z přímých svědků pitvy těla Jana Masaryka, jeho tajemník a osobní přítel Antonín Sum. Ten jednak poznamenal, že kytičku sněženek položil do rakve on sám, a za druhé vyvrátil teorie o střelné ráně. Jeho zdůvodnění Masarykovy smrti bylo docela jiné.

Sebevražda podle Antonína Suma

Přítel Jana Masaryka hovořil o demonstrativní sebevraždě, jejímž zastáncem byl až do své smrti. Jako důkaz předkládal skutečnost, že se na Masarykově nočním stolku našla bible, kterou měl ještě po svém otci. Ta byla otevřena na straně s poselstvím ke Galatským a s podtrženými větami: „Ovoce pak Ducha jestiť: láska, radost, pokoj, tichost, dobrotivost, dobrota, věrnost, krotkost, střídmost,… Neboť kteříž jsou Kristovi, ti své tělo ukřižovali…“ Byl to skutečně důkaz, že se Jan Masaryk sám rozhodl ukončit svůj život?

81. výročí pohřbu Jana Opletala: Odvážný student medicíny, který nacistům připravil perné chvilky
Mohlo by Vás zajímat:

81. výročí pohřbu Jana Opletala: Odvážný student medicíny, který nacistům připravil perné chvilky

Přímý přenos z pohřbu 

Z pohřbu Jana Masaryka, tedy z jeho uložení do hrobu v Lánech, vysílal přímý přenos také Československý rozhlas. „Tichý a klidný je hřbitůvek v Masarykových Lánech, v široké zvlněné krajině uhelných slojí. Chladný je vítr, vanoucí krajem, mlčenlivé jsou zástupy okolo hřbitova. Tráva kryje rov prezidenta osvoboditele a zeleným chvojím je vystlán hrob pro Jana Masaryka,“ popisoval atmosféru pohřbu komentátor.

Dlouhé řady mlčících

Stejně jako v Praze i v samotných Lánech se sešlo množství lidí, aby uctili jeho památku. „Široké, daleké okolí přišlo ke hřbitovu, veliké zástupy, množství je květin, zdobících okolí hrobu, množství je věnců – a dali je kolem zdí hřbitůvku v Lánech a hřbitůvek vypadá jako jediná kytice květů. Po silnici z Prahy už přijel Jan Masaryk a na té silnici jej zdravily dlouhé řady mlčících obnažených řad.

Charlotte Garrigue Masaryková: Trápily ji těžké deprese, přesto bojovala za práva žen až do konce
Mohlo by Vás zajímat:

Charlotte Garrigue Masaryková: Trápily ji těžké deprese, přesto bojovala za práva žen až do konce

Nešťastný řečník

Nad hrobem promluvil i tajemník Ministerstva zahraničních věcí Vladimír Clementis, který ve svém proslovu zmínil, že Jan Masaryk měl rád lidi a k mnohým byl až příliš důvěřivý. Poznamenal také, že Jan Masaryk byl jak vlastencem, tak i světoobčanem, což vůbec není jednoduché. Řečník sám v tom okamžiku nemohl tušit, že jen o tři roky později jej jeho vlastní soudruzi ve vykonstruovaném procesu odsoudí k trestu smrti…

Znovu odložený případ

O tom, zda se v případě úmrtí Jana Masaryka skutečně jednalo o vraždu, sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu debatovali kriminalisté i nyní, kdy prošetřovali další nově nalezené důkazy – nahrávky, které se dříve neobjevily. „Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu případ na podzim 2019 otevřel na základě několika podnětů, které obdržel,“ uvedl server Aktuálně.cz. Jedním z důvodů bylo i to, že policista Vilibald Hofman, který se na místě činu octl mezi prvními, potvrdil, že se s tělem hýbalo a až poté bylo nafoceno. Prý tak udělal přivolaný lékař u obhlídky. Ani tentokrát ale vyšetřovatelé nedospěli k definitivnímu rozhodnutí a případ byl 5. března 2021 znovu odložen.

Zdroje informací: 
Wikipedia.cz: Smrt Jana Masaryka, Jan Masaryk
Aktualne.cz: Smrt Jana Masaryka zůstává i po 73 letech nevyřešená, kriminalisté případ odložili
Český rozhlas: Reportáž z pohřbu Jana Masaryka – 1948

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články