Utrpení Hany Vítové: Prvorepubliková herečka žila se svým ex a jeho mladou manželkou v jednom bytě

Hana Vítová: Zrada manžela, sebevražda dcery a život v zapomnění
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Hanu Vítovou popisují pamětníci jako jemnou, půvabní a inteligentní herečku a zpěvačku. Přestože měla nesporný talent, po válce byla odsunuta na vedlejší kolej. A dobře se jí nevedlo ani v soukromém životě, několik let žila v jednom bytě se svým exmanželem a jeho mladou ženou...

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 16. 04. 2023 13:00

Její původní jméno bylo Jana Lašková. Ale protože hereččin tatínek Hanuš Lašek byl sólistou opery Národního divadla, ona nechtěla být jenom něčí "dceruška". Když ji do svého Osvobozeného divadla angažovali Jiří Voskovec a Jan Werich, přemýšleli nad tím, že by se mohla jmenovat jinak. Jednou seděli v baru a kousek od nich byl básník Vítězslav Nezval, kterému říkali Vítek. „Cpal se indiánky. On jich dokázal zpocívat i deset až patnáct najednou, však to na něm bylo také vidět. A Voskovec se na něj díval a najednou povídá: Vít - Vítězslava - Vítek - Vítková - Vítová... koukej, budeme jí říkat Vítová! A bylo to," vzpomínala herečka.

Komplikované vztahy Hany Vítové

Prvním manželem krásné prvorepublikové herečky a zpěvačky byl operní tenor Jára Pospíšil. Kvůli němu dokonce opustila prestižní místo v Osvobozeném divadle a přestěhovala se do Olomouce. Po nějaké době sice začali bydlet v Praze, ale nedokázali se vypořádat s přílišnou popularitou a pracovním vytížením. To jim natolik komplikovalo soukromí, že se manželství rozpadlo.

Jemná, půvabná se svými tmavohnědými vlasy a krásně modrýma očima, bledým oválem obličeje, do jehož čela je vepsán duch, v jehož úsměvu spočívá velká líbeznost..." popsal herečku v roce 1936 pro magazín Kinorevue Bedřich Rádl, který se o několik let později stal jejím druhým manželem. Ondřej Suchý v knize Neznámá známá Hana Vítová píše, že Rádl se kvůli ní rozvedl se Světlou Svozilovou. A pak ji opustil kvůli Nataši Tanské, která byla mladší o 15 let.

Byla to situace jako z nějaké telenovely. Rádl žil s Vítovou ve stejném domě jako jeho exmanželka Svozilová. Když si vzal Tanskou, Vítová neměla kam jít a žila v jednom bytě s oběma. A aby toho nebylo málo, na mladičkou Tanskou si myslel již dlouho předtím. „Až o mnoho let později jsem se dozvěděla, že na své svatbě (s Vítovou, pozn. red.) jednomu z kamarádů položertem-polovážně řekl, že Vítová jeho poslední manželkou určitě není. Počká si prý na mě, až vyrostu," vzpomínala Tanská.

Tragédie Hany Vítové

Vraťme se ještě o pár let zpátky. Vítové a Rádlovi se v roce 1946 narodila dcera Bedřiška. Jenže on se po válce stal nepohodlným člověkem a přišel o práci. Také Hana přestala dostávat herecké nabídky. V důsledku této neutěšené situace se v roce 1955 jejich manželství rozpadlo.

Vítová neměla kam jít, proto zůstala bydlet s Rádlem, jeho novou láskou Tanskou a Bedřiškou v jednom bytě.Žili jsme tam skutečně všichni. Potkávali jsme se v koupelně a také v kuchyni, i když já vařit nikdy neuměla, takže jsem tam zase tak moc nepobývala," vzpomíná Tanská na neobvyklé soužití, které trvalo téměř sedm let.

Rádl se k Vítové zachoval podle. Dokonce měl tvrdit, že jako herečka žije nezřízeným životem a holduje alkoholu. Další ránou pro Vítovou bylo, když Bedřiška v roce 1966 spáchala sebevraždu. Byl to patrně i důsledek neutěšených rodinných vztahů. Přeci jenom vyrůstat v jednom bytě s maminkou, tatínkem a jeho další ženou není pro citlivého mladého člověka jednoduché. Vítová pár let na to utrpěla vážné zranění nohy a tváře při dopravní nehodě. Propadla alkoholu a žila téměř opuštěná. Zemřela v roce 1987 na rakovinu plic.

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Hana Vítová

Ondřej Suchý: Neznámá známá Hana Vítová

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články