
Život svatého Mikuláše byl pěkně bouřlivý, prý nešel pro ránu daleko. Teď se ale zaměříme na tradice, které na jeho svátek dodržovali naši předci. Možná jsme na některé z nich již tak trochu pozapomněli. A nevynecháme ani oblíbené pranostiky.
Svatý Mikuláš se u nás těší velké oblibě. A to platí zejména u dětí. Ty hodné se mohou těšit na různé pamlsky, zlobivé čekají brambory a uhlí. Ať tak či onak, každý ví, že právě teď začalo to pravé vánoční období.

Jak slavili advent naši předci? Navštěvoval je nejen Mikuláš a anděl, ale také krvelačný žber
Svatá Barbora
Nejprve se podíváme na “předvoj” Mikuláše. Svatá Barbora (4. prosinec) kdysi také chodila po domech. Lidé ji poznali podle bílých šatů, závoje a masky. V jedné ruce měla košík se sladkostmi, v druhé metlu. Jak vidno, byla skutečně předzvěstí příchodu Mikuláše.
A jaké se ten den dodržovaly tradice? Týkaly se hlavně vdavekchtivých slečen. Ty musely ráno ukousnout větvičku višně nebo třešně a dát ji doma do vázy. I zalévat ji měly vlastními ústy. Avšak pozor. Větvička musela být ze stromku starého minimálně deset let. Když vykvetla přesně na Štědrý den, do roka se konala svatba

Svatý Mikuláš z Myry: Zachránil děti před prostitucí a vzkřísil mrtvé
Svatý Ambrož
Na tradice spojené se svatým Abrožem (7. prosinec) se v průběhu let prakticky zapomnělo. Stejně jako s Mikulášem, i s tímto světcem byla spojena nadílka. Nechodil však po domech a neměl s sebou ani čerta. Děti za ním musely do kostela. A když se konečně objevil, nešlo ho přehlédnout. Měl na sobě bílou košili a černou špičatou čepici se závojem, který mu zakrýval obličej. Nosil koště a sáček se sladkostmi.
Na děti nyní čekal poměrně těžký úkol, jenž byl hlavně o hbitosti. Kdo byl rychlý, natáhl ruku do sáčku a popadl pamlsek. Kdo ne, dostal přes záda koštětem. Tato tradice se však dodržovala jen na několika místech v naší zemi, zejména na Kutnohorsku, Mostecku a Kolínsku. Ale možná vlastně přežívá i dodnes. “Černý Ambrož“ se měl postupem času proměnit v čerta.

Svatý Štěpán: Druhý svátek vánoční se nesl ve znamení bujarých oslav, i sloužící se mohli cítit jako páni
Pranostiky na svatého Mikuláše
- Svatý Mikuláš deštivý, zimě se ještě protiví.
- Na svátek štědrého biskupa obyčejně pršívá.
- Na Mikuláše voda, na Tomáše led.
- Na Mikuláše se mají hotovit a zkoušet biče, aby se dobytek neplašil.
- Svatý Mikuláš splachuje hříchy.

Příběh svatého Mikuláše: Prý zachránil tři sestry před prostitucí a porval se s biskupem
Zdroje informací:
Pranostik.cz: Mikuláš
Wikipedia.org: Svatý Mikuláš
Femina.cz: Objevte kouzlo zapomenutých tradic adventu
Zprávy.tiscali.cz: Zapomenutá tradice se záhadným původem