Živý kostlivec Isaac Sprague: Vydělával si jako odpudivá cirkusová atrakce, přesto zplodil tři syny

Živý kostlivec Isaac Sprague: Vydělával si jako odpudivá cirkusová atrakce, přesto zplodil tři syny
Zdroj: Wikimedia Commons/Gleason’s Pictorial Vol. 4 No. 5 (January 29, 1853):72. Drawn by Chapin. Engraved by Avery., Public domain
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Isaac W. Sprague byl zkrátka jiný, jeho svaly postupně mizely, až vypadal jako kostra, kterou někdo potáhl kůží. I když to pro něj nebylo vůbec jednoduché, naučil se se svým postižením žít, a dokonce se díky němu i slušně živil. Na druhou stranu ale také dokázal peníze rozházet...

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 15. března 2021

Není nad to, když dokážeme ze své odlišnosti udělat přednost. Když se v minulosti lidé narodili s postižením nebo zkrátka nevypadali jako ostatní, často jim ani nic jiného nezbývalo, pokud se chtěli slušně uživit. Ne každý se ale smířil s tím, že se na něj budou lidé dívat jako na zjevení.

Vlčí dívka Alice Doherty: Jako hříčku přírody ji za peníze předváděli vlastní rodiče
Mohlo by Vás zajímat:

Vlčí dívka Alice Doherty: Jako hříčku přírody ji za peníze předváděli vlastní rodiče

Zděšení v rodině

Isaac W. Sprague se narodil 21. května 1841 v East Bridgewater ve státě Massachusetts a nejdříve to vypadalo, že s ním bude všechno v pořádku. Pak ale přišel dvanáctý rok jeho života a Isaac začal rychle hubnout. Nikdo netušil, čím to je a jak mu pomoci. Navíc v té době ani nebylo moc možností zjistit, co se s chlapcem děje. Dnes už víme, že šlo s největší pravděpodobností o takzvanou svalovou atrofii, která v jeho případě postupovala s neuvěřitelnou rychlostí. Rodiče ani lékaři si nevěděli rady. Chlapec se den ze dne ztrácel, ubývaly mu síly – už nemohl běhat s ostatními dětmi jako dřív, plavání nebo jakýkoliv jiný pohyb ho rychle unavily.

Síly ubývají – co teď?

Mladý muž byl sice těžce nemocný a síly mu rychle ubývaly, ale přesto bylo potřeba, aby finančně pomáhal rodině. Snažil se proto o různá zaměstnání, chvíli pracoval v ševcovské dílně, jindy jako prodavač. Postupně ale i na to přestával stačit. Ke všem těmto problémům se přidružila smrt rodičů a Isaacovi nezbylo nic jiného než se o sebe starat sám. V tu chvíli přišla spásná nabídka, kterou ale Isaac nejprve nechtěl přijmout. Nemohl dělat nic jiného než ukazovat sám sebe. A to bylo možné v tehdy tak oblíbené pouti, kde se shromažďovali i další lidé, odlišní od běžné populace. A tak se Isaac Sprague stal Živou kostrou v cirkusu.

Myrtle Corbinová se narodila s postižením, které se hned tak nevidí. Ona se přesto postavila osudu
Mohlo by Vás zajímat:

Čtyřnohá matka pěti dětí měla od pasu dolů všechno zdvojené. Stala se hvězdou cirkusu

Muzejní exponát

Isaac později „povýšil” na muzejní exponát ve slavném Barnumově americkém muzeu. Když v roce 1868 vyhořelo, Isaac sice zachránil vlastní život, ale přišel o příjem 80 dolarů za týden. Přesto se rozhodl dát si pauzu, a dokonce se stal otcem tří synů, kteří naštěstí jeho postižení nezdědili.

Ženatý Isaac Sprague byl odhodlaný začít se živit jinak než vystavováním svého vlastního vychrtlého těla v cirkusu. Jenže se mu to nedařilo a navíc brzy začal propadat hazardu, což byl ve spojení s nízkým výdělkem a starostí o početnou rodinu opravdu problém. A tak mu nezbylo nic jiného než se znovu vydat za P. T. Barnumem a nechat se najmout na turné napříč Amerikou, a pak dokonce i po Evropě.

Mary Ann Bevan se narodila v roce 1874 a v životě neměla příliš štěstí.
Mohlo by Vás zajímat:

Nejošklivější žena světa Mary Ann Bevan: Trpký osud krásky, která se proměnila v podivnou bytost

Oběť svalové atrofie

Isaac to opravdu neměl jednoduché. Jeho tělo potřebovalo neustále přísun energie, a tak musel u sebe pořád nosit kousek jídla nebo alespoň mléko, kterým by zahnal hlad a rychle přicházející mdloby. I přes všechnu snahu se ale jeho stav pořád jen zhoršoval.

Když mu bylo 44 let, při výšce 168 centimetrů vážil jen tolik, kolik váží někteří prvňáci – 19,5 kilogramů. Nakonec to jeho tělo už nevydrželo a 5. ledna 1887 se udusil. Svalová atrofie totiž ke konci postiženému neumožní ani pořádně dýchat. Isaac W. Sprague zemřel v chudobě a nechal po sobě manželku a tři syny.

Nezranitelný Mirin Dajo si propichoval tělo a nechal si prostřelit hlavu. O život ho ale připravilo něco jiného
Mohlo by Vás zajímat:

Nezranitelný Mirin Dajo si propichoval tělo a nechal si prostřelit hlavu. O život ho ale připravilo něco jiného

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Isaac Sprague
Thehumanmarvels.com: Isaac W. Sprague – The original living skeleton

Cvičitelka Hanka Kynychová: Tři roky jsem žila s tyranem, bití mi přišlo normální

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články