Sériový vrah Israel Keyes: Rodičům oběti poslal děsivou fotku. Mrtvé dívce přišil víčka vlascem a nalíčil ji, aby vypadala jako živá

Israel Keyes
Zdroj: Wikimedia Commons, FBI, Public domain

Samantha Koenig mohla mít zcela klidný a obyčejný život. Místo toho se bohužel tato osmnáctiletá baristka z Anchorage na Aljašce stala obětí sériového vraha, kterého ale díky ní bylo možné konečně chytit.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 14. 06. 2024 11:00

Šílený Israel Keyes započal své řádění v roce 1998. Cíle si vybíral náhodně a často měnil své metody. Dlouho se ho tak nedařilo dopadnout. Brutální vražda Samanthy byla ale jiná. Keyes žil v Anchorage se svou desetiletou dcerou a přítelkyní. Poté, co zavraždil Samanthu, poslal její rodině fotku, kde žádal výkupné. Nikdo nepoznal, že dívka na fotce se přišitými očními víčky již není živá. Peníze mu tak její rodina poslala. Byly uloženy na Samathině účtě, odkud si je vrah vybíral kartou, kterou jí ukradl. A právě díky výběrům z bankomatu se ho podařilo polapit.

Vražda Samanthy Koenig

Samatha si v 18 letech našla brigádu v místní kavárně Common Grounds. Přestože je Anchorage největším městem Aljašky, je zalidněno jen z deseti procent. Je to tak vhodné místo pro různé živly, kteří se zde mohou pohybovat bez obav, že budou detekováni policií. Jedním z těchto predátorů byl i Israel Keyes, který, aniž by to jeho oběť věděla, její pracoviště dlouho zkoumal, než se rozhodl udeřit. Den D si stanovil na 1. února 2012.

Keyes po zatčení tvrdil, že první vraždu spáchal v roce 1998, krátce poté, co narukoval do armády Spojených států. A do doby, než unesl Samanthu, prý zabil nejméně deset lidí. Cestoval mezi Washingtonem, New Yorkem, Vermontem a Floridou. V případě Samanthy vytáhl zbraň a řekl jí, že jde o loupež. Poté nařídil, ať zhasne světla. V ten okamžik k ní přiskočil, svázal ruce, do úst nacpal hrst ubrousků a odvedl ji ke svému autu. Když dojeli k němu domů, ujistil Samanthu, že mu jde jen o výkupné.

To byla ale lež. Jakmile ji obral o platební kartu a mobil, stala se pro něho bezcennou. Přemístil ji do kůlny, kde dívku uvázal za krk. Pak se vrátil domů, zkontroloval přítelkyni a dceru, že spí, nalil si sklenku vína a vydal se znovu za Samanthou. S naprostým klidem jí začal vyprávět, jak ji nejprve znásilní a poté uškrtí provazem. A tak se i stalo. V pět hodin ráno pak odjel s rodinou na dvoutýdenní plavbu po Karibiku.

Fotografie, která mu vynesla peníze

Samatha byla nahlášena jako nezvěstná další den. Pátrání bylo marné. Keyes se zatím vrátil z dovolené domů. Jak ale narafičit mrtvolu tak, aby vypadala jako živá a on mohl shrábnout výkupné? Nejprve jí přišil víčka rybářským vlascem, aby zůstala otevřená, poté ji učesal a nanesl make-up. Nato opřel tělo o zeď a do ruky vzal aktuální vydání novin. To měl být důkaz toho, že je živá.

Pak napsal SMS jejímu příteli, aby hledal v parku balíček. Ten to samozřejmě ohlásil policii. V balíčku byla ona bizarní fotka a vzkaz s žádostí o výkupné na 30 000 dolarů, které měly být zaslány na Samanthin účet. Keyes mezitím její tělo rozřezal a poházel blízko zamrzlého jezera na severu Aljašky.

Dopadení vraha

Poté, co byly na Samanthin účet vloženy peníze, začal je vrah vybírat. Nejprve v Anchorage, pak v Arizoně, Novém Mexiku a nakonec v Texasu. FBI z toho rychle vydedukovala, že míří na východ po dálnici Interstate 10. Navíc kamera v bankomatu zachytila i jeho auto, bílý Ford Focus. Začal prostě dělat jednu chybu za druhou.

Zatčen byl 13. března 2012 jedním texaským policistou, který po prohlídce auta neměl pochyb, že jde o hledaného muže. Tělo Samanthy bylo objeveno až 2. dubna, poté, co se vrah ke všemu přiznal. Následující měsíc se Israel pokusil utéct ze soudní síně. Neúspěšně. A tak si v prosince podřezal ve vězení žíly. Zanechal po sobě vzkaz - 11 lebek nakreslených jeho vlastní krví s nápisem "Jsme jeden".

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Israel Keys
Allthatsinteresting.com: Inside The Grisly Murder Of Samantha Koenig And The Horrifying Ransom Photo Her Killer Took

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články