Jana (29): Tchán s tchyní dali veškeré úspory a nemovitosti švagrové. Manžel se z toho rozhodl upít k smrti

zamyšlená, smutná, zklamaná
Zdroj: Unsplash

Jana měla v jeden okamžik všechno - pozorného manžela, dostačující bydlení i vymodlenou dcerku. Jenže jediné rozhodnutí manželových rodičů obrátilo její život vzhůru nohama. Z manžela se v jeho důsledku stal alkoholik a Jana neví, jak dál.

Adéla Šťastná
Adéla Šťastná 15. 05. 2024 10:00

S manželem vychováváme šestiletou dceru. Bydlíme ve starším domečku, který by potřeboval rekonstrukci. Nemáme na ni ale peníze, a tak postupně šetříme a opravujeme to, co nesnese odklad. Naše manželství bylo bezproblémové. Vše se změnilo před pěti lety, kdy manžel neunesl rozhodnutí svých rodičů.

Manželovi rodiče slibovali, že jednou dají peníze i nám

Manžel má ještě sestru, která je o několik let starší. Je samoživitelka. Babička přepsala svůj dům na ni a rodiče jí financovali rekonstrukci. To bylo v době, kdy jsme se s manželem ještě neznali. Rodiče mému muži slibovali, že našetří další peníze a i jemu v budoucnu pomohou.

Před pěti lety, kdy jsme měli roční dcerku, jsme otáčeli každou korunu a museli pečlivě rozmýšlet, za co ji utratíme. Tehdy si rodiče pozvali manžela na návštěvu, že s ním potřebují probrat rodinné záležitosti. Manžel si myslel, že našetřili slíbené peníze a že mu je chtějí předat. Ten den manžel odjížděl pln očekávání a nadšený.

Rodiče manželovi řekli, že pro nás nic nemají

Domů se vrátil za několik hodin opilý a brečel. Zavřel se do ložnice a nevylezl. Druhý den jsem se dozvěděla, že rodiče manželovi oznámili, že žádné peníze pro něj mít nebudou, jelikož ho vnímají jako toho schopnějšího. Má práci, manželku a ve dvou snáze našetříme na život než jeho sestra, která je sama. A k tomu mu oznámili, že dům, ve kterém žijí, zdědí jednou nejstarší vnouče.

Snažila jsem se manžela uklidnit: "Povznes se nad peníze. Je to sice smutné a nespravedlivé, ale netrap se něčím, co stejně nemůžeš ovlivnit." Bohužel se trápil. A trápil se tak moc, až mu to zatemnilo mysl. Z veselého člověka se stal morous. Začal nesnášet lidi a po večerech pít alkohol. Pil vše, co našel. Dokázal za večer zdolat i deset piv nebo lahev tvrdého alkoholu. Doslova se snažil opít, aby usnul.

Z manžela je alkoholik a náš vztah prakticky v troskách

Prosila jsem ho, aby šel na léčení nebo aby vše, co má v hlavě, probral s psychologem. Brečela jsem, že už to dlouho nevydržím. Snažila jsem se ho vytáhnout na výlet, aby přišel na jiné myšlenky. Ale i tam jen nadával a při první příležitosti si musel koupit alkohol. Byl závislý.

Jak jsem psala, už je to pět let. Každý žijeme v jiné místnosti. Jsme si v podstatě cizí. Manžela jsem neopustila, protože jsem se bála, že se upije k smrti. Ale ráda už ho nemám. Když je střízlivý, chová se k nám hezky. Pohraje si s dcerou, občas si spolu vypijeme kávu. Skoro každý den se mi omluví za své chování. A večer se u sebe opije. Manžel není zlý. Jen je zlomený a ani jeho rodina mu nestojí za to, aby se odrazil ode dna a šel dál. Oba prožíváme svou dobu temna.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články