Jde s medem zhubnout? 4 fascinující fakta o tekutém zlatu

med
Zdroj: freepik.com

Zdravá náhražka za cukr při shazování kil? Ne tak docela, ale i přesto má med mnohem více pro, kterými můžete omluvit své zdravé mlsání.

Jana Jánská
Jana Jánská 19. října 2018

Někdo si ho dává i do kávy a beze sporu patří mezi první věci, po kterých sáhneme, když nás trápí chřipka. Teplý čaj ze zázvoru se lžičkou medu se už stal symbolem boje proti nachlazení. Med totiž, na rozdíl od cukru, obsahuje spoustu cenných látek, které vám pomohou se z nemoci „vylízat“.

těstoviny, večeře
Mohlo by Vás zajímat:

Nevíte, co k večeři? Těstoviny jsou sázka na jistotu a tyhle máte hotové za patnáct minut

Posiluje imunitu

Obzvláště s přicházejícími chladnějšími dny byste neměla na med zapomínat. Jen jedna lžička medu denně posílí vaši obranyschopnost a přidat si ji do čaje není žádná námaha. Díky antiseptickým a antibakteriálním schopnostem je med skvělým lékem na infekce i na již probíhající nachlazení. Med do čaje ale přidejte až ve chvíli, kdy budete schopná se z hrnku napít. Jestliže je voda stále moc horká, med ztratí svou účinnost.

Vaše vlasy si zaslouží jen tu nejlepší péči
Mohlo by Vás zajímat:

Medové masky: Jak se postarat o vlasy po náročné letní sezóně?

Ulevuje od bolesti

Při menstruačních bolestech si dopřejte mateří kašičku nalačno nebo pijte čaj s medem třikrát denně. Med, lépe mateří kašička, tlumí příznaky menopauzy a pomáhá při gynekologických problémech. Stabilizuje hormonální hladinu estrogenu, jelikož obsahuje jemu podobné látky.

Zasycuje na delší dobu

Na co si ale přeci dát pozor je, že i když med není cukr, neměla byste si ho do hrnku přidat tolik, že by se dalo hovořit spíše o medu s čajem než čaji s medem. Nepříjemnou pravdou je, že ve 100 g medu je obsaženo 85 g cukru. Pořád je to ale vhodnější volba než cukr. Díky medu totiž roste hladina glukózy v krvi pomaleji a pocit sytosti přetrvá déle. Stejně tak snadněji ošálíte tělo, že nebude chtít mlsat.

Hernychová
Mohlo by Vás zajímat:

Propagátorka zdravého jídla Bára Hernychová: Nejlepší superpotraviny si vypěstujeme sami

Podporuje zažívání

Probiotické účinky medu dají „zlatou“ vašemu trávení. Tělu prospěšné bakterie, které jsou ve střevech, si po medu budou libovat, stejně jako vaše chuťové buňky. Už si nebudete muset povolovat knoflík kvůli nafouklému břichu, protože zažívací systém pošlape jako hodinky.

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová radí, jak na rychlý denní make-up do školy či do práce

Další články