Křupavé bramboráky krok za krokem: Proč použít moučné brambory a jemné struhadlo

7. září 2019
Instagram
Instagram

Co Čech, to milovník bramboráků. Jak ale na naši tradiční křupavou bramborovou pochoutku, abyste měli jistotu, že je ta nejlepší, kterou můžete udělat? Měkký vnitřek a bramborová chuť provoněná majoránkou a česnekem vás musí vystřelit na měsíc.

Lidové jídlo

Bramboráky jsou tak lidové jídlo, že je nenajdete v žádné panské kuchařce, a to ani pod názvem cmunda nebo třeba strouhanec. Panstvo si prostě nějakými obyčejnými bramborovými plackami nekazilo jídelníček. Nutno podotknout, že nevěděli, o co přichází, když se umí bramborák správně připravit, může být totiž delikatesou.

Škrob jako pojidlo

Těsto ze syrových strouhaných brambor je nejstarší bramborové těsto. Existují staré recepty na bramboráky, ve kterých není potřeba nic víc než brambory a sůl. Škrob v bramborách působí soudržně, placky se nerozpadají, proto je ideální použít moučné brambory. Z mladých letních brambor to není ono, neboť jsou málo škrobové, a z příliš starých, dlouho uskladněných brambor to také není ideální, neboť se začnou scvrkávat, klíčit, zelenat a podobně nevhodným způsobem měnit chuť a obsah vody.

Dietnější varianta

Lidé, kteří nemají rádi smažené, dávají bramboráky péct do trouby. Při pečení působí na těsto horký suchý vzduch, zatímco při smažení se teplo šíří prostřednictvím horkého tuku. V troubě tak nikdy nedosáhnete stejnou chuť jako na pánvi.

Pánev je důležitá

Zapomeňte na smaltovou i teflonovou pánev a sáhněte po nerezu. Bramboráky z ní jsou doslova dokonalé, mají zlatavou barvu barvu, rozčepýřený okraj a nejkřupavější kůrku.

Pravidla smažení

Nejlepšího osmažení na pánvi dosáhnete, když do ní vložíte suroviny horké a nedopustíte, aby zchladla. Když teplota slítne dolů, přestane fungovat tepelný přenos z horkého tuku, surovinám se nevytvoří na povrchu tenká kůrčička a začne z nich snadno prosakovat voda ven do pánve. Dalším doporučením je smažení na sádle. Takové sádlo dovede změnit přilnavou pánev na nepřilnavou, dodá bramborákům tu správnou chuť i vůni.

Křupavé bramboráky

Na bramboráky budeme potřebovat 1 kg moučných brambor, 1 velké vejce, 100 g hladké mouky, 5-6 stroužků česneku, 200 ml mléka či smetany na vaření, 1,5 lžíce sušené majoránky, 1/2 lžičky kmínu, sůl a samozřejmě sádlo na smažení.

Brambory oloupeme, omyjeme a nastrouháme na jemném struhadle. Necháme je pár minut odstát. Poté z nastrouhaných brambor vymačkáme přebytečnou vodu a prolijeme je horkým mlékem, zabráníme tím jejich zčernání. Do mísy přidáme 1 velké rozklepnuté vejce. Přisypeme hladkou mouku a dobře promícháme. Do těsta na bramboráky přidáme prolisované stroužky česneku, sůl, kmín a v dlaních rozemnutou voňavou majoránku. Těsto opět dobře promícháme.

Na pánvi rozehřejeme sádlo, do rozpáleného sádla dáme naběračku těsta a pomocí lžíce či samotné naběračky těsto roztáhneme na cca 1/2 cm vysokou placku. Kdo má rád bramboráky křupavější, udělá placku tenčí. Z těsta můžeme smažit velké i malé bramboráčky, jak komu chutná. Bramboráky smažíme po obou stranách na středním plameni. To proto, aby byly dozlatova, ale zároveň ve středu dobře prosmažené, ne syrové.

Ihned po osmažení klademe bramboráky na papírový ubrousek, odsajeme tak přebytečný tuk, a ještě horké podáváme.

NA RECEPTY Z BRAMBOR SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

 

Zavří­t reklamu