Studie: Sedm „kafí“ denně? I to je pro zdraví lepší než žádná káva!

Polemika o dopadech kávy na zdraví snad nikdy neskončí. Nyní se argumenty přesouvají na stranu těch, co na horký šálek aromatického moku nedají dopustit. Univerzitní vědci zhodnotili přes 200 studií na toto téma a vzkazují: i sedm šálků denně může snížit riziko předčasné smrti.

Jana Jánská
Jana Jánská 23. listopadu 2017

Zní to podezřele? Odborníci z univerzit v Southamptonu a Edinburghu si stojí za svým.

Káva i přes obsah tolik diskutovaného kofeinu „s větší pravděpodobností zdraví prospěje než uškodí“, uvedli ve studii publikované časopisem British Medical Journal.

Optimální denní konzumace se zastavila na třech nebo čtyřech šálcích – tehdy se riziko úmrtí klesá o 17 procent v porovnání s těmi, co kávu nepijí.

A překvapivě klesá i u těch, co se kávou prolévají až sedmkrát denně. Mají 10procentní výhodu, že se dožijí delšího věku, než ti, co kávě neholdují.

Kuře na paprice: Obyčejné jídlo, které může chutnat naprosto luxusně
Mohlo by Vás zajímat:

Kuře na paprice: Obyčejné jídlo, které může chutnat naprosto luxusně

Kofeinem proti rakovině?

Jako by prodloužení života samo o sobě k radosti nestačilo, upozornili výzkumníci i na další blahodárné účinky aromatického moku.

Konzumace kávy je podle nich spojena s nižším rizikem rakoviny, konkrétně pak rakoviny prostaty, endometriálních nádorů, rakoviny kůže a jater. „Prospěšné asociace“ shledali rovněž s cukrovkou, žlučovými kameny, dnou, jaterními potížemi, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou i depresí.

květina, pokojová rostlina
Mohlo by Vás zajímat:

Přírodní čističky vzduchu: 6 rostlin pro zdravé klima

Jedné skupině lidí se však uvedené benefity vyhýbají – těhotným ženám. Při konzumaci kávy se se podle vědců snižuje prodnost a zvyšuje četnost potratů a předčasných porodů.

A co negativní působení kofeinu? Copak se na něj zapomnělo? Nezapomnělo. Podle autorů se „z velké části vyrušuje“, vezmeme-li v potaz další faktory jako kouření.

Cukroví sladké jako sen: Recept na pomerančové makronky
Mohlo by Vás zajímat:

Cukroví sladké jako sen: Recept na pomerančové makronky

Pozor na bolesti hlavy i tlak

„Káva se řadí k nejčastěji konzumovaným nápojům na světě,“ napsali experti ve své zprávě. „Jako takové by mohly být v populačním měřítku důležité i malé individuální účinky na zdraví.“

„Spotřeba kávy se jeví jako bezpečná v rámci obvyklé spotřeby, přičemž souhrnné odhady naznačují největší snížení rizika pro různé zdravotní výsledky u tří až čtyř šálků denně, a pravděpodobně zdraví prospěje než ublíží.“

Podle Toma Sanderse, emeritního profesora výživy a dietetiky na King’s College London, bychom se ale na závěry souhrnné recenze měli dívat s odstupem.

nehty, ruce, prsty
Mohlo by Vás zajímat:

Bílé, hnědé nebo černé skvrny: Co se vám nehty snaží říct o vašem zdraví?

„Zatímco výsledky ujišťují konzumenty kávy, najdeme v nich určité limity. Káva je známa tím, že u některých lidí způsobuje bolesti hlavy a zvyšuje urgenci navštívit toaletu – někteří lidé se rozhodli kávu omezit právě z těchto důvodů,“ uvedl pro deník Evening Standard.

„Pacientům s abnormálním srdečním rytmem se doporučuje pít kávu bez kofeinu. Káva také rychle zvyšuje krevní tlak, i když jen na přechodnou dobu.“

Zdroj: British Medical Journal / The TelegraphEvening Standard

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články