Krásná a nadaná Mary Astor: Rodiče ji vydírali, když jim utekla, zažila jen zklámání. Skončila v depresi a závislá na alkoholu

Mary Astor
Zdroj: Wikimedia Commons, Studio, Public domain

Ohromující herečka a brilantní hvězda na jevišti obdařena nesmírným talentem, který byl však draze vykoupený chaotickým soukromím, které bylo plné bolesti, počínající dysfunkční rodinou a končící tajným a zničujícím románkem.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 03. 2024 16:00

Mary Astor neměla zrovna šťastný rodinný život. Její rodiče na ni neustále tlačili. Musela se účastnit soutěží krásy a chodit na nekonečné a náročné hodiny klavíru. Dokonce se přestěhovali do New Yorku, aby si mohla vyzkoušet drama. Jenomže byla stále ještě poměrně malá a neustálý dril na ní zanechal katastrofální následky.

Život Mary Astor pod kontrolou ambiciózní matky

Astor, přezdívaná kvůli dlouhým zrzavým vlasům jako Rusty, vyrostla v krásnou ženu s velkýma smutnýma očima. Když jí bylo 16, uviděl ji kráčet po ulici na Manhattanu slavný fotograf Charles Albin. Věděl, že si ji musí zvěčnit. Bylo to doslova rande s osudem. Její portrét se dostal do rukou vedení Famous Players-Lasky Studio, které s ní okamžitě podepsalo spolupráci. Jenomže to nebyla žádná pohádka.

Nejprve musela podstoupit proměnu, aby si udržela dlouhodobý zájem ze strany Hollywoodu. Nejprve se změnilo její jméno. Z Lucile Vasconcellos Langhanke se stala Mary Astor. Bylo to pro ni frustrující. Najednou z ní byla jiná osoba. A rozhodně jí nepomohlo, že ji na každém kroku doprovázela její matka. Ta ovládala celý její život. Doprovázela ji na scénu, upravovala líčení i kostýmy. Otec zatím doma odpovídal na dopisy fanoušků.

A aby toho nebylo málo, převzali kontrolu i nad jejími honoráři. Neváhali je utratit za obrovské sídlo, v němž svou dceru drželi jako vězně. Sama nikam jít nemohla. Nakonec se vzbouřila. Měla vysněnou kariéru, která však kvůli rodičům připomínala spíše pobyt v očistci. K odporu jí dopomohl herec John Barrymore, s nímž si zahrála v němém snímku Beau Brummel. Protřelý čtyřicátník ji začal svádět. A dařilo se mu to. Naivní puberťačka se do něho zamilovala. Jenže co s rodiči, kteří ji nepouštěli na krok z domu?

John nakonec vymyslel, že bude Astor dávat soukromé hodiny herectví, aby se mohla nadále zlepšovat. Ve skutečnosti tím získali čas k zasnoubení. Jakmile se to její rodiče dozvěděli, dělali vše proto, aby se ti dva viděli maximálně jednou za půl roku. Na takové šarády byl Barrymore již příliš starý, takže se začal poohlížet jinde. Nakonec skončil u její herecké kolegyně Dolores Costello. Tato zrada v Mary konečně něco probudila.

Zcela nová a divoká Mary Astor

Po kopačkách od Johna Mary doslova zvlčela. Rodičům dala najevo, že s ovládáním jejího života je konec. Ten byl nyní plný večírků. Ti si to ale nenechali líbit. Nemohli již totiž hospodařit s jejími financemi. Zůstaly jim tak dluhy a velké sídlo. Neváhali tak svou dceru vláčet po soudech, kde žádali, aby jim byla z její strany přiřknuta nějaká pravidelná finanční podpora. Mary nakonec souhlasila se sty dolary měsíčně.

Kromě trablů v soukromí se jí začalo nedařit v práci. Zrovna skončila éra němého filmu a pro ten ozvučený se její až skoro "mužský a dutý" hlas příliš nehodil. Deset měsíců tak nenatočila ani jeden film. Vlastně jí to ale ani nevadilo. Myslela teď na jiné věci. Třeba na svatbu s režisérem Kennethem Hawksem. Znala ho teprve rok, ale byl prý moc milý a čestný. Jenomže jim to neklapalo v posteli. Kenneth byl pro ni příliš nudný. A tak mu začala zahýbat. A navíc otěhotněla. Raději tak potají potratila. Nemohla by mu totiž namluvit, že to je jeho dítě.

Chtěla to napravit a mít potomka se svým mužem. Bohužel to nestihla. Zemřel při leteckém neštěstí. Ztrátu blízkého člověka se snažila v sobě udusit prací. Jednoho dne se však nervově zhroutila, což ji vyřadilo na měsíce z natáčení. V této těžké etapě jejího života se o ní staral pohledný lékař Franklyn Thorpe, který se stal jejím dalším manželem. Narodila se jim také dcera Marylyn. Mary dokonce uvažovala, že by se s ním nadobro usadila a vzdala se své kariéry. Po čase však zjistila, že má velmi násilnou povahu a je nevěrný.

Rozvod byl velmi ošklivý. Thorpe totiž našel její tajný deník, kde popisovala románek s dramatikem Kaufmanem, k němuž došlo prakticky ihned poté, co mu sdělila, že se s ním rozchází. Najednou to bylo její slovo proti jeho. Navíc ji označil za špatnou matku a vzor pro Marylyn. Jenomže, jak se říká, karma je zdarma. Soudce sice Thorpeho vyslechl, ale nakonec citace z deníku označil za nepřípustné a smetl je ze stolu. Stejně jako návrh na to, aby se o dceru staral právě on. Mary tak z toho vyšla, jak nejlépe mohla.

Nepoštěstilo se jí ani s třetím mužem, který byl playboy a raději své dny trávil v klubech s jinými ženami. Ani čtvrtý svazek s vojákem Thomasem Wheelockem nebyl žádnou výhrou. Vzali se jen kvůli tomu, že byli oba loajální a spolehliví. Po deseti letech byl konec. Mary skončila sama a s těžkou depresí. Navíc začala pít a přestala pracovat. Na chvíli se ještě uchytila v televizi, pak ale začala psát, což jí šlo překvapivě dobře. Její biografie se stala bestsellerem. Není divu, když se tam mohli lidé dočíst, že Charlie Chaplin je nudný patron, herečka Loretta Young vypadá jako nějaké podvodní monstrum a producent Louis B. Mayer je panovačný tyran. A právě ona otevřenost jí pomohla zbavit se závislosti na alkoholu. Psaním se oprostila od všech křivd a nespravedlností, a hlavně se naučila mít ráda samu sebe. Střízlivost jí ale vydržela jen nějakou dobu. Když totiž jednou uviděla, jak německý ovčák zadávil její milovanou siamskou kočku, skončila opět s lahví v ruce a už nikdy ji nepustila.

Pokus o sebevraždu

V padesátých letech se pokusila o sebevraždu. Velký podíl na tom nesl deník její matky, který se jí dostal do rukou. Konečně zjistila, že ji její matka doslova nenáviděla. Žárlila na každý její úspěch. Zlomilo jí to srdce. Navíc s ní jako jediná strávila poslední chvíle života, které prožila kvůli těžké nemoci v delíriu.

V roce 1960 získala svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Pak natočila poslední film Hush... Hush, Sweet Charlotte. Zemřela 25. září 1987 ve věku 81 let během dlouhodobého pobytu v nemocnici.

Zdroj informací:
Wikipedia.org: Mary Astor
Factinate.com: Scandalous Facts About Mary Astor, The Film Noir Femme Fatale

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články