Lea Nikki Bacharach: Dcera slavného páru nesnášela vrtulníky a sekačky, Aspergerův syndrom ji dotlačil k sebevraždě

Nikki Bacharach
Zdroj: Profimedia

Burt Bacharach a Angie Dickinson byli ve své době velmi populární. On byl úspěšným autorem písní, ona slavnou herečkou. V osobním životě však zažívali trápení. Šlo o jejich dceru Leu Nikki...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 17. 04. 2024 16:00

Jak Nikki rostla, začali si rodiče všímat, že je odlišná od ostatních dětí. Trvalo jí dlouho než začala mluvit, chovala se jinak, a navíc měla potíže se zrakem. Děsila se také hlasitých zvuků, měla sklony k záchvatům vzteku a byla doslova posedlá svými zájmy.

Potíže od samotného začátku

Nikki se Burtovi a Angie narodila v roce 1965. Voda Angie praskla o tři měsíce dříve a porod trval dlouhých 26 hodin. Když přišla Nikki na svět, vážila jen něco přes půl kila. Všichni byli přesvědčeni, že nepřežije. Hlavně Angie. Proto zpočátku odmítala za dítětem vůbec chodit. Navzdory prognózám začala růst a sílit. Nyní ji čekal tříměsíční pobyt v inkubátoru. Tehdejší věda věřila, že by se na dříve narozené děti nemělo nějakou dobu sahat.

Raná léta Nikki Bacharach

Lékař sice vehementně vyloučil jakékoli poškození mozku, její rodiče ale věděli své. Kupříkladu se u ní vyvinul strabismus, tedy výrazná šilhavost. Poprvé promluvila až ve třech letech. O rok později začala všechno "zachraňovat". To znamená, že ať už někdy narazila na rozbité sklo, psí exkrement nebo vybitou baterii, vše si brala domů a pečlivě schovávala.

Jinak ale byla ale velmi inteligentní. Jedním z jejích prvních slov bylo "meditovat". Zdálo se také, že zdědila po otci hudební talent. V pubertě ale začalo problémů přibývat. Ve škole se jí všichni smáli, neboť si neuměla poradit ani s těmi nejjednoduššími věcmi. Kromě toho si často dupala na brýle, kopala do stěn a z knih vytrhávala stránky. Nastal čas navštívit terapeuta.

Na jeho doporučení poslali Nikki do Constance Bultman Wilson Center v Minnesotě, kde se zabývali i problémovými studenty. Odloučení jí mělo údajně prospět. Měla se zotavit do osmnácti měsíců. Nakonec tam pobyla deset let.

Aspergerův syndrom

Život v centru byl pro Nikki velmi těžký. Jak později přiznala její matka, snažili se tam z ní udělat něco, co nebyla. Třeba, že si musí najít trvalou práci a naučit se řídit, její rodiče tady věčně nebudou. Nikki v autoškole nabourala dvě auta a ze zoufalství si ostříhala vlasy, neboť se mohla sprchovat jen určitou dobu. Burt Bacharach pak s povzdechem zavzpomínal, že mu měli raději lékaři říct - nech ji tak, nevyléčí se.

V roce 1992 se Nikki vrátila domů. Začala studovat geologii. Kvůli špatnému zraku ovšem musela po roce studia zanechat. Mezitím ji stále více znepokojovaly vrtulníky a sekačky na trávu. Připadalo jí, jako by jí někdo vrtal vrtačkou v uchu. Přibližné v té době (1994) přidala Americká psychiatrická asociace poprvé do své diagnostické příručky Aspergerův syndrom.

Tuto vývojovou poruchu poprvé identifikoval ve 40. letech minulého století Hans Asperger. Popsal ji jako "nedostatek empatie, malá schopnost navazovat přátelství, jednostranná konverzace, intenzivní zaujetí zvláštním zájmem a neobratné pohyby."

Posledních deset let trávila Nikki se svou matkou. Cestovaly po světě. Nejvíc se jí líbilo na Tahiti. Byla tam 31krát. Tamější klid a krása jí vždy poskytly úlevu. Nikki ale stále vzadu v hlavě vězela myšlenka, co se stane až zemře její matka? A co se stane až zemře ona sama? Smrt se stala její noční můrou.

Začala tak otevřeně hovořit o sebevraždě. Rodiče ji ale nebrali vážně. Přece by to doopravdy neudělala. V tom se bohužel spletli. Život si vzala 4. ledna 2007. Bylo jí 40. Rodina se s ní rozloučila v tichosti a důstojně. Vydali jen toto prohlášení: "Milovala kočky, zemětřesení, tání ledovců, roje meteorů, vědu, modré nebe a západy slunce na Tahiti. Byla jednou z nejkrásnějších bytostí, jenž kráčely po Zemi. Nyní ale vstoupila do bílého světla a věčného míru."

Zdroje informací:
Standard.co.uk: Tormented daughter of Burt Bacharach commits suicide
Allthatsinteresting.: Inside The Death Of Lea Nikki Bacharach, Angie Dickinson and Burt Bacharach's Tormented Daughter

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články