
Když si dvanáctiletý Martin Pistorius stěžoval mamince, že ho bolí v krku a hlava, předpokládala, že se jen někde nachladil. Avšak jak dny plynuly, jindy aktivní chlapec pomalu přicházel o schopnost mluvit i ovládat tělo. Lékaři neměli tušení, co mu je. Po osmnácti měsících, kdy se jeho stav rapidně zhoršoval, Martin upadl do kómatu.
Všichni si mysleli, že se z něj už nikdy neprobudí. Rodičům tak bylo řečeno, ať si chlapce odvezou domů, kde mu zajistí pohodlí až do jeho smrti. Předpokládali, že už nebude žít dlouho. Martin tak trávil čas mezi domovem a pečovatelským zařízením.
Rostoucí lékařské výdaje a neustálý stres zapříčinily, že se jeho maminka psychicky zhroutila a jednoho dne synovi řekla, že by měl raději umřít. Slyšel ji. Slyšel každé slovo. Jeho mozek totiž začal tou dobou pomalu fungovat, aniž by o tom kdokoli věděl.
Záhadná nemoc Martina Pistoriuse
Martin se už odmala zajímal o elektroniku. Narodil se v roce 1975 v jihoafrickém Johannesburgu Joan a Rodneymu Pistoriusovým, které neustále ujišťoval o tom, že se v dospělosti stane elektrikářem. Oba do něj vkládali velké naděje. Ve dvanácti letech se ale Martinův život obrátil vzhůru nohama. Jednoho dne roku 1988 přišel ze školy s tím, že se necítí dobře. Bolest krku a hlavy - typické nachlazení, myslela si Joan, a tak ho nechala doma. Do školy se už ale nikdy nevrátil.
S každým dalším dnem se jeho stav zhoršoval. Poté, co ztratil řeč a nemohl ovládat tělo, přestal jíst. Většinu času trávil spánkem. Tělo ho už neposlouchalo a duševně se vrátil do kojeneckého věku, mohlo jít o důsledek kryptokokové nebo tuberkulózní meningitidy. Žádná z léčebných metod ale nezabírala. Lékaři mu pouze diagnostikovali těžkou mentální retardaci. Nikdo nevěřil, že má před sebou ještě nějakou budoucnost. Zbývalo jen čekat na úplný konec.
Martin Pistorius went into a coma at the age of 12 and was unable to move, communicate, or do anything for himself for another 12 years. He says he actually began to wake up a couple of years after he fell ill, but he was trapped in his lifeless body.
When he started showing… pic.twitter.com/vB6PZGS5Hg
— Creepy.org (@creepydotorg) April 20, 2024
Martin Pistorius byl 12 let vězněm ve vlastním těle
Martin Pistorius went into a coma at the age of 12 and was unable to move, communicate, or do anything for himself for another 12 years. He says he actually began to wake up a couple of years after he fell ill, but he was trapped in his lifeless body.
— Creepy.org (@creepydotorg) April 20, 2024
When he started showing… pic.twitter.com/vB6PZGS5Hg
Martinův stav představoval pro rodinu psychickou i finanční zátěž. O všechny jeho potřeby se museli postarat rodiče a pečovatelé. Bylo ho nutné také každé dvě hodiny otáčet, aby se mu nevytvořily proleženiny. Šlo to práci na plný úvazek. Mezi Joan a Rodneym rostlo napětí a přibývalo hádek. Martinova matka se v té době dokonce pokusila o sebevraždu.
Nikdo přitom netušil, že se právě v oné vypjaté době na začátku 90. let začal Martin uzdravovat. Postupně víc a víc vnímal, co lidé okolo říkají a co s ním dělají. Nejdříve viděl vše rozmazaně, pak v různých odstínech šedi a nakonec se svět stal zase barevným tak, jak ho znal. Mozek se tedy hojil, ale tělo stále stávkovalo. Proto nebyl schopen promluvit nebo se pohnout, i když vědomí mu už od roku 1994 fungovalo naplno. Z hovorů svých blízkých u svého lůžka se tak dověděl například o zvolení Nelsona Mandely prezidentem JAR nebo tragické nehodě princezny Diany v roce 1997.
Po pěti letech v tomto stavu propadl Martin beznaději. Myslel si, že se z tohoto vězení už nikdy nedostane. Nikdo ho neuslyší, nepomůže mu, ani ho nebude mít rád. Děsil se dne, kdy bude umírat v pečovatelském domě úplně sám.
Jednoho dne se ale setkal se svým „strážným andělem“ v podobě nové zdravotní sestry Virny van den Walt. Ta to s ním nechtěla vzdát a pravidelně na něj mluvila. Když jednou seděla u jeho postele, začala si všímat malých gest, kterými se Martin snažil dát najevo, že ji vnímá. Během hovoru spatřila v jeho oku jiskru či snad výraz pochopení. Nakonec si vytvořili vlastní jazyk složený z pohybů očí a lehkých stisknutí ruky. Zdravotní sestra tak začala na rodiče naléhat, aby Martinovi nechali znovu vyšetřit mozek.
Znovuzískaný život Martina Pistoriuse
Výsledky daly všem už dávno ztracenou naději. Skutečně, Martinův mozek začal znovu pracovat. Po více než deseti letech. Zatímco všichni považovali jeho nesmělé pohyby za nahodilé nervové záchvěvy, Virna věřila, že se Martin snaží komunikovat.
Cesta k uzdravení samozřejmě nebyla snadná, Martin se musel znovu učit mluvit a pohybovat se. Postupně dokázal řídit invalidní vozík a komunikovat s okolím pomocí speciálního počítače, který za něj mluvil. Z dětství si bohužel nic nepamatuje, vše si tak musel poskládat z fotografií. Temné myšlenky o tom, že nikdy nebude milován, rozptýlila jeho žena Joanna.
Dnes je Martin spokojeným manželem a šťastným otcem. Volný čas tráví s přáteli v Británii, kde momentálně žije. Živí se jako počítačový vědec a vývojář. Také napsal o svém životě knihu s názvem Ghost Boy, jež se stala velkým hitem.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Martin Pistorius
Historicflix.com: Martin Pistorius, The Boy Who Survived for 12 Years in a Coma