Martina (34): Když byl táta v nemocnici, šla jsem mu uklidit byt. Objev ve staré krabici mě přiměl přehodnotit náš vztah

Rodinné příběhy: Když byl táta v nemocnici, šla jsem mu uklidit byt. Objev ve staré krabici mě přiměl přehodnotit náš vztah
Zdroj: Gemini 3.1 Flash Image Preview

Martina měla celý život pocit, že svého tátu nezajímá. Byl tichý, odtažitý a na projevy citů si nepotrpěl. Až jeden nečekaný objev v jeho skříni jí ukázal, jak moc se pletla.

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 24. 06. 2026 04:00

Tátu si pamatuju hlavně jako tichou siluetu s novinami v ruce, nebo jako muže, který se vracel z práce unavený, snědl večeři a beze slova si šel lehnout.

Neuměl mě obejmout, když jsem si odřela koleno, neuměl mě pochválit, když jsem přinesla domů jedničku z matematiky. Jen kývl hlavou a řekl: „Dobře, hlavně nepolevuj.

Můj vztah s tátou

Naše konverzace se i v mé dospělosti omezila na praktické věci. Zda mám přezuté pneumatiky, jestli mi neprotéká záchod a jestli mám dost peněz do další výplaty. Slova jako „mám tě rád“ nebo „jsem na tebe pyšný“ v jeho slovníku zkrátka neexistovala.

Dlouho mě to trápilo. V pubertě jsem se kvůli tomu s ním dokonce hádala, křičela jsem, že ho vůbec nezajímám. Později jsem se s tím prostě smířila. Přijala jsem fakt, že můj otec je emočně chladný člověk, který mě sice zabezpečil, ale lásku mi dát neumí.

Když mu letos na jaře diagnostikovali potíže se srdcem a musel podstoupit náročnou operaci, vzala jsem si v práci pár dní volna. Věděla jsem, že ho z nemocnice pustí domů zeslábnutého a že jeho byt, kde žil od maminčiny smrti sám, potřebuje zásah.

Táta nebyl vyloženě nepořádný, ale spíš tak nějak funkčně zanedbaný. Prach se utíral jen tam, kde to bylo nezbytně nutné, a okna se myla, jen když přes ně už nebylo vidět na ulici.

Úklid tátova bytu

Když jsem odemkla dveře jeho bytu, dýchl na mě ten známý pach starého papíru, černé kávy a mýdla s jelenem. Všechno bylo na svém místě. Křeslo s ošoupanými područkami, stará televize, stohy časopisů o kutilství.

Začala jsem v kuchyni. Vyházela jsem z lednice prošlé jogurty, oschlé kousky sýra a ztvrdlé pečivo. Vydrhla jsem linku, umyla sporák a pak jsem se pustila do obýváku.

Utírání prachu mi zabralo celé odpoledne. Procházela jsem jeho věci se zvláštním pocitem vetřelce. Přestože to byl můj otec, cítila jsem se, jako bych narušovala jeho pečlivě chráněnou bublinu. Z jeho věcí sálala osamělost.

Když jsem se odpoledne přesunula do ložnice, byla jsem už docela unavená. Otevřela jsem velkou šatní skříň, abych srovnala komínky oblečení, které se mu začaly nebezpečně kácet. Všude voněl naftalín.

Dole, pod starými zimními kabáty, které už léta nenosil, ležela tlustá vlněná deka. Když jsem ji chtěla zvednout a vyprášit, narazila jsem na něco tvrdého. Byla to stará krabice, převázaná provázkem, který už dávno ztratil svou původní barvu.

Překvapení u táty

První, co mě napadlo, bylo, že jsou to nějaké staré dokumenty. Výpisy z banky, záruční listy od spotřebičů, které už dávno nefungují. Táta byl přesně ten typ člověka, který by schovával účtenku od vysavače z roku devadesát pět pro případ, že by ho ještě někdy šel reklamovat.

Zatáhla jsem za uzel. Povolil překvapivě snadno. Sedla jsem si na kraj postele, položila si krabici na klín a zvedla víko.

Očekávala jsem štosy zažloutlých papírů s razítky. Místo toho na mě vykoukla zářivě žlutá čtvrtka. Byla na ní kostrbatým, dětským písmem napsaná slova: „TATOVI K SVATKU.“ Pod nápisem byla nakreslená hlava, která měla představovat jeho, s obrovskýma ušima a vlasy trčícími na všechny strany. Zatajil se mi dech. Opatrně jsem výkres zvedla. Pod ním ležel další. A další.

Byla tam moje první kresba ze školky, tehdy jsme měly nakreslit svou rodinu. Byla tam přáníčka ke Dni otců, která jsme lepily z barevných papírů na prvním stupni. Dokonce i ten ošklivý keramický popelník, který jsem mu vyrobila ve třetí třídě v družině, i když táta nikdy nekouřil. Zabalil ho do hedvábného papíru, aby se nerozbil.

Táta a jeho památky

Ruce se mi začaly třást. Přehrabovala jsem se obsahem krabice a slzy mi začaly stékat po tvářích. Našla jsem lístky vytržené ze sešitu, které jsem mu jako teenagerka nechávala na kuchyňském stole: „Táto, jdu ven, přijdu v deset, večeři si ohřej. M.“ Nebo malý vzkaz na žlutém lepíku: „Koupíš mi prosím zmrzlinu? Tu čokoládovou.

Schoval si všechno. Úplně všechno. Lístky do kina z doby, kdy mě vzal na můj první film. Moje vysvědčení z osmé třídy, kde jsem měla tu hroznou trojku z fyziky, kvůli které jsme se tak pohádali. A na samém dně ležela složená novinová stránka. Byla z lokálních novin z doby, kdy jsem vyhrála okresní kolo recitační soutěže. Moje jméno bylo podtržené červenou propiskou.

Seděla jsem tam, v tichu jeho ložnice, a plakala jsem tak usedavě, až jsem nemohla popadnout dech. Celý život jsem si myslela, že jsem mu lhostejná. Že ho můj život nezajímá. Že jsem pro něj jen povinnost, kterou musí finančně zajistit. A on si mezitím do téhle krabice ukládal vzpomínky na mé dětství.

Táta mě má rád

Došlo mi, jak moc jsem ho soudila podle svých vlastních představ o tom, jak by měla rodičovská láska vypadat. Chtěla jsem slova, objetí, velká gesta. Chtěla jsem, aby byl jako otcové mých kamarádek, kteří je brali na ramena a smáli se s nimi na celé kolo.

Můj táta takový nebyl. Neuměl to. Ale miloval mě. Způsobem, kterým uměl. Tiše, nenápadně, ale hluboce a napořád.

Krabici jsem opatrně zavřela, převázala provázkem a vrátila ji pod vlněnou deku. Nechtěla jsem, aby věděl, že jsem narušila jeho soukromí. Tohle bylo jeho tajemství, jeho způsob, jak si mě držet u sebe, když neuměl překročit tu neviditelnou zeď, kterou si kolem sebe postavil.

Táta se nezměnil

O dva dny později jsem pro něj jela do nemocnice. Když sestřička přivezla vozík s mým otcem na chodbu, vypadal staře a křehce. Bledý, pohublý, v tom svém vytahaném šedém svetru.

Ahoj tati,“ řekla jsem a cítila, jak se mi svírá hrdlo.

Podíval se na mě, pomalu vstal z vozíku a opřel se o hůlku. „Snad jsi mi v tom bytě neudělala moc velký zmatek,“ zamručel. Takový byl vždycky, trochu nabručený, trochu odtažitý.

Ještě před týdnem by mě to zamrzelo. Řekla bych si, že ani po operaci nedokáže být trochu milejší. Ale teď jsem se jen usmála. Došla jsem k němu, vzala ho pod paži a poprvé po mnoha letech jsem si o něj opřela hlavu.

Neboj, všechno je přesně tam, kde má být,“ odpověděla jsem tiše. Ztuhl. Cítila jsem to přes látku jeho kabátu. Nikdy nebyl zvyklý na fyzický kontakt. Ale po vteřině váhání trochu povolil a jemně, skoro neznatelně, mě poplácal svou velkou, drsnou rukou po paži.

Neřekl mi, že mě miluje. Ale nepotřebovala jsem to. Cestou domů v autě jsme mlčeli, a poprvé v mém životě to nebylo ticho plné prázdnoty a výčitek. Bylo to ticho plné klidu.

Další příběhy ze života

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie či videa jsou jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na [email protected].

Vítejte! u Davida Mattioliho

Vítejte! u Davida Mattioliho

Související články

Další články