Martina (39): Dědeček zakázal babičce prozradit rodinné tajemství. Ta ale přišla na rafinovaný způsob, jak nám ho odhalit na Prvního máje

chytrá babička
Zdroj: Freepik

Babička Martiny měla přísně zakázáno mluvit o jednom velkém rodinném tajemství. Nakonec si ale našla vlastní cestu, jak rodině pravdu přece jen odhalit. A to při plnění jejího posledního přání...

Jana Szkrobiszová
Jana Szkrobiszová 01. 05. 2025 07:00

Babičku a dědu jsem vždycky považovala za nejkrásnější a nejstabilnější pár v naší rodině. Vždycky nám tvrdili, že to mezi nimi byla láska na první pohled a takhle svůj příběh také rádi vyprávěli. Měli spolu dvě děti, moji maminku a strýce, který celý život cestoval a nikdy nechtěl mít děti. A tak jen díky mamince měli alespoň dvě vnoučata, mě a moji sestru. Musím říct, že to byli skvělí prarodiče. Vždy jsme u nich s radostí trávily čas.

Babička si nechala vysadit tři ovocné stromy

Pamatuji si, že když mi bylo asi deset, babička nechala na jejich zahradě vysadit tři krásné ovocné stromy. Více se jich tam nevešlo, ale i tak jí to udělalo obrovskou radost. Narodila se prvního května a vždycky mi s úsměvem říkala: „Martinko, tyhle stromy budou vyprávět své příběhy i tehdy, když už tady nebudu.“ A při tom se tajuplně usmívala.

Jak roky plynuly, stromy každé jaro nádherně rozkvétaly. A co bylo zvláštní, kdykoli se děda s babičkou pohádali, šli právě k nim. Vždycky tam usmíření zakončili polibkem. Já a moje sestra jsme jejich výměny názorů často slyšely z dálky. Vybavuji si, jak babička občas zvýšila hlas a řekla: „Tak si to své tajemství vem do hrobu, tam ti bude platné.“ Dlouho jsme těm slovům nevěnovaly pozornost, až do chvíle, kdy jsme dospěly a dědeček zemřel.

Poprosila mě, abych jí splnila poslední přání

Člověk, když dospěje, začne vidět všechny věci trochu jinak. Dům, ve kterém babička žila, začal chátrat a ona na něj už sama nestačila. Nechtěla ho opustit do poslední chvíle. Jednoho dne mě chytila za ruku a poprosila:
Martinko, nech mi u třešně udělat památník, až tu jednou nebudu. Nechte mě zpopelnit a uložte mě ke stromu. Udělejte to na den mých narozenin, tehdy jsou stromy nejkrásnější.“

Bylo zvláštní to od ní slyšet. Měla jsem ji tolik ráda, že jen samotná představa její nepřítomnosti mi lámala srdce.
Přesto jsem jí to slíbila, protože jsem věděla, jak moc ty stromy milovala. A pravda je, že i my se sestrou jsme k nim každého prvního máje chodily pro polibky z lásky.

Když babička odešla, chtěly jsme dům prodat

Bylo jaro, když se naplnil babiččin poslední den. S mamkou a sestrou jsme přemýšlely, co uděláme s domem, který chátral a stál stovku kilometrů od místa, kde jsme žily. Financí jsme neměly nazbyt. Chtěly jsme ho prodat, jenže situaci komplikovalo babiččino poslední přání. Nakonec jsme se rozhodly, že přání splníme, a případným novým majitelům o tom nic neřekneme.

Na Prvního máje, kdy byla třešeň nádherně rozkvetlá, jsem vykopala pod stromem jámu. Když jsem se chystala babičku do jámy uložit, narazila jsem při kopání na krabici s dokumenty a dopisem.

Odhalily jsme rodinné tajemství

V dopise stálo, že dědeček pochází z velmi bohaté rodiny. Byl synem vysoce postaveného pána šlechtického rodu a služebné. Styděl se za to, že ho jeho otec celý život zapíral, a měl tolik hrdosti a cti, že od něj nikdy nic nepřijal, i když se mu nakonec k otcovství přiznal.

Tím jsme zjistily, že jako potomci vlastníme několik dalších nádherných pozemků, které dědeček kvůli své paličatosti odmítl přijmout, ale babička to viděla jinak. Slib, který mu dala, dodržela, a našla si ten nejsmutnější, a přitom nejkrásnější způsob, jak nám to všechno sdělit.

Dům jsme si nakonec ponechaly, zrekonstruovaly ho a dnes ho celá rodina využívá jako chatu, kde se všichni společně setkáváme.

Další příběhy ze života →


Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na [email protected].

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Související články

Další články