Nejděsivější a dosud neobjasněná vražda v Česku: Otýlii Vranskou našli zaměstnanci drah v několika kufrech

Nejbrutálnější a dosud neobjasněná vražda v Česku: Otýlii Vranskou našli zaměstnanci drah v několika kufrech
Zdroj: Unsplash

O vraždě Otýlie Vranské, ke které došlo před 90 lety, se povídá, že je snad tím úplně nejhorším a nejbrutálnějším případem v československé kriminalistice. Na vyšetřovatele čekal vskutku hrůzný pohled. Co se tehdy v roce 1933 přihodilo?

Kamil Šivák
Kamil Šivák28. 08. 2023 16:00

Otýlie Vranská byla slovenská prostitutka žijící v Praze. Stala se obětí brutální vraždy. Pachatel její tělo po činu rozčtvrtil a odeslal ve dvou kufrech vlakem do Bratislavy a Košic.

Hrůzný nález

Když na počátku září roku 1933 otevřeli zaměstnanci drah v Bratislavě kufr, který si tam asi někdo "zapomněl", měli z toho určitě pěkně dlouho noční můry. Uvnitř byly úhledně uloženy lidské nohy a hlava. Ostatky patřily, zatím, neznámé ženě. Podobně děsivé překvapení čekalo tentýž týden na zaměstnance nádraží v Košicích.

Tam byl v kufru pro změnu uskladněn lidský trup. Pitva vyšetřovatelům prozradila, že tělo skutečně patřilo jedné ženě, která musela zemřít vskutku hrozným způsobem. Smrt jí zřejmě způsobily údery do hlavy nějakým ostrým předmětem, pravděpodobně sekáčkem. Poté vrah oddělil hlavu od těla a ještě ženu sedmkrát bodl do hrudi. Nejdůležitější bylo zjistit, o koho jde. Posmrtné fotografie se objevily téměř ve všech novinách. Díky tomu se ozvaly dvě ženy ze Slovenska. Byla to jejich sestra Otýlie Vranská.

Pátrání po vrahovi

Postupem času začaly o Otýlii vyplouvat na povrch zajímavé informace. Narodila se v roce 1911 a občas se živila vlastním tělem. Do Prahy přijela až v roce 1933. Mohl být tak vrahem jeden z jejích klientů? Vyšetřovatelé to neměli vůbec lehké. Tím, že celý případ silně medializovali, se jim začali ozývat různí blázni. Třeba Fantom ulice. Jednou psal, že to on ženu zabil, podruhé na někoho ukazoval prstem.

Celkem pošta policii doručila pět tisíc písemných udání. Dopisy přestaly chodit až v roce 1966. Všechny ale vedly do slepé uličky. Vrah nebyl nikdy dopaden. To však kriminalistům nezabránilo v tom, aby pátrali i nadále. Zjistili něco?

Odpověď na dávno položenou otázku

Kriminalisté si desítky let kladli tutéž otázku – kdo zavraždil Otýlii Vranskou? O 80 let později se začaly znovu procházet svědecké výpovědi a stohy anonymních psaní a nakonec z toho všeho jeden podezřelý vzešel: štábní rotmistr Pěkný. Byl jednak Otýliiným milencem a také součástí milostného trojúhelníku, kde ještě figurovala kamarádka Vránské Poklesová (Wikipedia uvádí příjmení Koklesová, pozn. red.). Mohla tak začít žárlit. Sice brala za své služby úplatu, rotmistr jí však nabízel rovněž sňatek. On sám však hádku a nabídku k sňatku popřel. Dozvíme se někdy pravdu?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Otýlie Vranská
Zoom.iprima.cz: Nejděsivější vražda v českých zemích: Policie odhalila podezřelého po 80 letech

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články