Největší prohřešky proti etiketě na plese: Vykukující ramínka od podprsenky, vyzuté boty a netaktní tanečníci loudilové

plesova sezona
Zdroj: Freepik

Plesová sezona je v plném proudu a čekají nás ještě dvě velké události, kterými je Česko-Slovenský ples a Český ples. Obě události se chystají v hlavním městě a pokud se na ně chystáte, zkuste se vyhnout následujícím faux pas, před kterými varuje lektorka etikety Julie Balobanova.

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 17. 02. 2024 06:00

Expertka na etiketu Julie Balobanova vás už rok provází pořadem Škola etikety, který najdete na magazínu Lifee.cz. Již jsme vám v něj představili pravidla společenského chování v restauraci i během dalších společenských událostí. Dnes jsme si pro vás s expertkou na etiketu připravili pár bodů, které vám pomohou předejít faux pas na plese.

1.Silonky do otevřených bot

"Někteří odborníci na etiketu říkají, že silonky jsou povinností pokaždé, když jdete do společnosti. Etiketa se ale určitým způsobem mění a přizpůsobuje se modernímu životu. Přesně proto jsou silonky povinností, pokud se chystáte na společenskou událost velice formálního rázu, nebo jsou ideální i do práce," uvádí Julie Balobanova a dodává: "Tělové silonky nejsou faux pas, avšak musíte dbát na to, abyste si zvolily správný odstín, který bude odpovídat tónu vaší pleti. Ideální jsou matné, jemné, téměř neviditelné silonky 4-8DEN." Do otevřených bot radí silonky ve spreji.

2. Sundávání bot

Dámy, i kdyby vás nohy z vysokých lodiček bolely sebevíc, není vhodné sundávat ve společnosti boty. Snažte se vybrat obuv, ve které vydržíte pár hodin na plese bez tohoto nevzhledného zlozvyku sundávání. Ideální jsou lodičky na podpatku do 8cm. Případně si s sebou vezměte jiné boty na přezutí, které necháte s kabátem v šatně.

3. Hodinky k večerním šatům

Nejde o největší prohřešek, ale hodinky na ruku ke společenskému oděvu, obzvláště velké večerní, nepatří. Ani klasické hodinky a už vůbec ne chytré hodinky.

4. Vykukující ramínka podprsenky

"Zásadním pravidlem pro každou elegantní ženu je to, že spodní prádlo by mělo být neviditelné. Přesně proto je ideální variantou tělové spodní prádlo," uvádí expertka na etiketu Julie Balobanova a dodává: „Pokud si žena zvolí šaty bez ramínek, tak by si měla pořídit podprsenku buď s odepínacími ramínky, nebo podprsenku bez ramínek. V případě volnějších šatů s odhalenými zády si žena pořídí samodržící podprsenku.“

5. Šlapání po šatech

Délka šatů by měla být rozhodně přizpůsobena vaší výšce. Zakopávání o vlastní šaty je nepříjemné faux pas, kterému chcete předejít. Šaty je vhodné si při chůzi po schodech přidržovat výš.

6. Starý oblek/smoking, který už nesedí

Jedna rada pro pány, nenoste staré nepadnoucí obleky. Jakmile z nich "vyrostete" udělají vám medvědí službu a ostatním budete pro smích. Ani malý oblek nevypadá dobře, ale tam je jednodušší jeho úprava u švadleny. Starší, ale padnoucí oblek naopak vylepšíte novými manžetovými knoflíčky, krásným motýlkem a ozdobným kapesníčkem v náprsní kapse.

7. Špatné držení sklenice

Zopakujeme si pravidla z dílu Školy etikety o držení sklenice na víno a šumivé nápoje. "Sklenici na víno bychom neměli držet za její tělo zejména proto, že čelíme riziku narušení předepsané teploty nápoje a tím můžeme ovlivnit jeho buket a chuť," říká expertka na etiketu Julie Balobanova a pokračuje: „Důvody k tomu, proč není vhodné držet sklenici za její tělo, jsou dva. První z nich je ten, že každé víno má určitou předepsanou teplotu. Pokud sklenici uchopíme za číši, teplotu narušíme. Druhý důvod je ryze estetický. Když uchopíte sklenici za číši, zanecháváte na ní otisky prstů. Sklenice by ovšem měla vždy zůstat čistá a naleštěná.“ Dávejte i pozor na otisk rtěnky na sklenici, je to nevzhledné a nevkusné.

8. Přemíra alkoholu

Asi pro nikoho nebude překvapením, že opilost patří mezi faux pas. Lidé popustí uzdu svému chování, rozepínají košile, odhazují boty a většinou dost neurvale vytahují ostatní na taneční parket. Zkuste si zachovat dekórum a pít alkohol s mírou. Navíc, je suchý únor, doba osvěty o nepříznivém vlivu alkoholu na tělo.

9. První tanec patří partnerovi/partnerce

Další zásadní pravidlo pro gentlemany, první tanec patří vašemu doprovodu, žádné jiné ženě. Poté můžete bez ostychu vyzvat k tanci jinou dámu. Chcete-li vyzvat k tanci zadanou ženu, nezapomeňte požádat o svolení jejího partnera.

10. Odchod z plesu až za svítání

Bod, který není třeba dlouze vysvětlovat. Stejně, jako by měl člověk s mírou pít, měl by znát i čas, kdy je vhodné odejít. Pokud vás vyhazují mezi posledními, v době, kdy se už dávno uklízí, tvář si nezachováte.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články