Frčelo v devadesátkách: Trolové s duhovým účesem, stále umírající tamagoči i dečky na gauči a ovladač v igelitu

Trollové a tamagoči
Zdroj: Se souhlasem FB Pure Devadesátky/Freepik/koláž Lifee
Spisovatelka Jana Fundová se na stránce Pure devadesátky pochlubila růžovou pokladnou, kterou před třiceti lety dostala na Vánoce pod stromečkem.Růžová plastová pokladna dávala dětským hrám zcela nový rozměr.O velkých přestávkách se musela hrát kopaná s hakysákem. A bavilo to nejen kluky.Modrou čokoládovou hvězdu dával do okna každý, kdo toužil vyhrát sladkosti na celý rok.+ 29 fotek+ 30 fotek

Devadesátky byly pro dnešní generaci třicátníků dokonalým obdobím dětství bez internetového připojení. Spisovatelka Johana Fundová (34) založila pro tuto nostalgickou generaci facebookovou stránku Pure devadesátky & milénium, kde sdílí všechny artefakty, které máme s devadesátkami spojené. Na jaké si pamatujete vy?

Veronika Nováková
Veronika Nováková16. 09. 2023 12:00

Když se v devadesátkách řeklo, že se ve dvě sejdeme na klepadle, prostě jsme tam ve dvě všichni byli. V šusťákové soupravě, v teplákách, v kousavém svetru od babičky. Mobilní telefony byly v plenkách, stejně jako první stolní počítače. A pokud jste se chtěli připojit na internet, museli jste přes pevnou linku a tím pádem se vzdát telefonování. Když pršelo, scházeli jsme se u jednoho ze spolužáků u počítače a společně jsme hráli první počítačové hry – třeba střílení slepic. Variantou, když byl člověk nemocný, bylo sledování Dallasu nebo Pobřežní hlídky z tepla proleženého gauče. S kamarády jsme ve spojení zůstávali díky ICQ s pronikavě otravným upozorněním na zprávy: "o-ou"

Delfínci s olejem zamastili celou vanu

Do vany se ve sváteční dny přidávali barevní voňaví delfínci a jiná rozpustná zvířátka. "Pamatujete si na olejové mini kapsle do koupele? Jasně, jakékoliv kapsle, pěny a ,šumáky` do koupele byly super, ale tyhle měly tvar zvířátek! A když si je člověk ve vodě vzal do ruky, tak se kapsle začala pomalu rozpouštět, olejíček vytékal a člověku pak zůstal na prstech zbytek kapsle, který se postupně rozpadnul," vzpomíná spisovatelka Johana Fundová nad obrázkem barevných delfínků. "Kapsle navíc nebyly zas tak drahé, takže nevadilo, když jsme jich vyplýtvali víc," dodává spisovatelka. "Ooo, bóže, jo! Máti to zakazovala, byla pak mastná vana, ale ten zážitek," souhlasí lidé v komentářích. "Nojo," maminka vždy ví. "Když ony zakazovaly ty nejlepší věci," směje se Johana Fundová.

Velké přestávky s pleteným hakysákem

Velké přestávky jsme většinou trávili na chodbě a v kroužku si kopali s malým pleteným míčkem. "Hakysák! Měli jste tenhle hezkej, reklamní? A nebo podomácku udělanej? Koneckonců stačilo uháčkovat malej balonek a vyplnit ho sypkou náplní..." vzpomíná se na stránce Pure devadesátky.

Hra "na obchod" s plastovou pokladnou

Menší děti zase mívaly radost z plastových pokladen, se kterými si mohly hrát "na obchod". "Z rodinného alba aneb to bylo před skoro 30 lety radosti, když jsem pod stromečkem našla růžovou pokladnu. Taky jste měli? A jakou barvu?" chlubí se Johana Fundová fotkou z Vánoc. "Ta byla, ty jo, a zezadu na počítadle ty třešničky," dodávají fanoušci. "Ano, dostala jsem žlutou. A dodnes ji u rodičů máme a hrají si s ní naše děti," vzkazují další.

Hnědá konvička na zalévání fíkusu

Relikvií symbolizující devadesátky je také hnědá plastová konvička se zlatým pruhem na zalévání pokojových rostlin. Dodnes je k vidění na chodbách starých paneláků nebo na úřadech. "Přesně tahle konvička nechyběla v devadesátkách v žádné školní třídě, čekárně u doktora a často ani v domácnosti. Máte ji ještě doma? A nebo už jen na chatě?" ptá se Johana Fundová. Diskuzi vzbudí obrovskou. "Až jsem se málem počural, jak realisticky slyším téct vodu do fíkusu v obývacím pokoji..." smějí se dnešní třicátníci a dodávají, že v komunitě milovníků pokojovek jsou právě tyto konvičky stále číslo jedna.

Dečky na sedačce a ovladač v igelitu

Mnohé domácnosti možná dodnes balí ovladače na televize do igelitu – a mají pro to spoustu pádných argumentů. "Další oblíbený způsob seniorů byl tlačítka přelepit průhlednou lepící páskou," vzpomíná Johana Fundová, jejíž prarodiče balili do bublinkové fólie i mobilní telefon. "A vůbec, co se obýváků a televizí týče, existují ještě další nezapomenutelné klasiky prarodičů – třeba pořady zakroužkované v televizním programu ("Aby nám v televizi nic neuniklo!"), dečky na sedačce ("Aby se zbytečně nezašpinila!") nebo závěs přes obrazovku, když byla televize vypnutá ("Aby se na ni neprášilo!")," píše správkyně stránky Pure devadesátky.

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články