Pivní povodeň v Londýně: Brala lidské životy a ničila domy. Nazmar přišlo až 1,5 milionu litrů kvasícího moku

pivovar Horseshoe
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Angličané holdují pivu stejně jako my, akorát ho řadí v oblíbenosti až na druhé místo. Prvenství patří samozřejmě čaji. Když tak v roce 1814 došlo v Londýně ke kuriózní pivní potopě, nezůstalo jediné pivařovo oko suché. Co se stalo?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 04. 10. 2023 16:00

Podivný příběh o pivní potopě začíná 17. října 1814. V londýnském pivovaru Meux and Co's Horse Shoe na Tottenham Court Road praskla 6,7 metrů vysoká káď s kvasícím porterem a uvolnila tak 580 000 až 1 470 000 litrů piva. To způsobilo řetězovou reakci, kdy se na vedlejší kádi uvolnil ventil, takže vytekly další litry oblíbeného moku a poškodily další kádě.

Přesná příčina je neznámá

Přesná příčina této vskutku velké tragédie, a hlavně škody, zůstává zahalena v mlze dohadů a pochybností. Nicméně, má se za to, že byla na vině řada faktorů. Zcela jistě měla být káď mnohem odolnější, aby odolala tlaku kvasícího piva. Jelikož se tak nestalo, budovu pivovaru a sousední chudinskou čtvrť St. Giles zaplavilo menší alkoholové tsunami.

Burácející vlna zasáhla domy i kolemjdoucí. Škody byly rozsáhlé a velmi vážné. Domy byly srovnány se zemí a z nedokončených staveb zbyly jen trosky. Kromě velkého počtu zranění přišlo o život také osm lidí.

Změna pravidel zabránila opakování neštěstí

Nezaměnitelné pivní aroma viselo ve vzduchu týdny a neustále tak připomínalo tuto podivnou nehodu. Pivovar z toho ale vyšel poměrně dobře. Díky dobrému pojištění mohl požadovat náhradu ztráty. Areál byl přestavěn a přijala se taková opatření, aby se podobná situace již nikdy neopakovala.

Ke změnám ale došlo i ve společnosti obecně. Byly nařízené podrobnější kontroly bezpečnostních norem jednotlivých pivovarů. Jak již bylo uvedeno, oficiální příčina nebyla nikdy potvrzena, věřilo se ale, že to způsobil tlak kvasícího piva, a na to bylo potřeba dávat velký pozor.

Na událost se vzpomíná ve vtipech

Po oněch vážných věcech, týkajících se bezpečnosti při vaření piva, přišla na řadu legrace. Povodeň byla zvěčněna mnoha kresbami v satirických periodicích. Stala se také nedílnou součástí příběhů a písní. Především šlo o to, upozornit na "londýnskou výstřednost". Lidem tak evidentně nechyběl humor ani při katastrofách. Je jasné, že tuto příhodu nelze srovnávat, kupříkladu, s velkým londýnským požárem. Přesto "pivo zadarmo" zanechalo v anglickém pivovarnictví a folklóru nesmazatelnou stopu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: London beer flood
Historicmysteries.com: Chaos, Confusion and Booze: the London Beer Flood

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články