Příběhy lidí, kteří v historii zemřeli na záchvat smíchu

Příběhy lidí, kteří v historii zemřeli na záchvat smíchu
Zdroj: Wikimedia Commons, Netherlandish (possibly Jacob Cornelisz. van Oostsanen), Public domain

Říká se, že smích je pro naše zdraví prospěšný. V duchovní sféře je smích považován za most mezi duší a tělem. Snižuje také hladinu stresu a redukuje vrásky. Samé plusy, že? Ale věděli jste, že smích dokáže také zabíjet?

Kamil Šivák
Kamil Šivák25. 09. 2023 16:00

Ano, smích dokáže skutečně zabíjet, neboť může vyvolat řadu život ohrožujících zdravotních problémů. Mezi ně patří zástava srdce, mrtvice a kolaps plic. Pojďme se tak podívat na několik případů lidí, kteří měli raději zůstat vážní.

"Veselý" spánek a opilý osel

V roce 2003 se řidič zmrzlinového auta z Bangkoku, Damnoen Saen-Um, začal jednou smát ve spánku a nepřestal, dokud nezemřel, což zabralo dvě minuty. Jeho žena se ho snažila probudit, ale marně. Výsledek pitvy odhalil, že muž utrpěl infarkt. Lékaři ale tento jev ještě neviděli. Připustili ale možnost, že se ve spánku nemusíte během infarktu jenom smát, ale může vás také popadnout pláč.

To řecký filozof Chrýsippos zemřel v roce 206 před naším letopočtem údajně poté, co jeho otrok dal jednomu oslovi zapít fíky vínem. Potácející se nebohé zvíře u něho vyvolalo takové záchvaty smíchu, že se udusil, což vedlo k zástavě srdce a smrti.

Vražedná opera a kvalitní vtip

V roce 1782 měla paní Fitzherbert navštívit se svými přáteli Žebráckou operu. Když se na scéně objevil herec, komik a zpěvák Charles Bannister v ženských šatech, propukla v nekontrolovatelný smích. Musela tak ještě před koncem druhého dějství opustit budovu, aby ostatní nerušila. A smála se ještě dva dny. Pak to již její tělo nevydrželo a zemřela.

Muž jménem Wesley Parsons se zase v roce 1893 dvě hodiny smál, zřejmě kvalitnímu, vtipu. Nedokázal přestat. Navíc se k tomu ještě přidala škytavka. Ani on to bohužel nevydržel. Co se mu stalo? Současné lékařství uvádí jako možnosti kolaps plic, astmatický záchvat či prasklé aneurysma.

Bohyně Afrodita a zrádná židle

Slavný řecký malíř Zeuxis žijící v pátém století před naším letopočtem dostal jednou zakázku, kde měl postarší ženu namalovat jako bohyni Afroditu. Ta v mytologii představovala lásku a krásu. Když ale obraz dokončil a podíval se na něj, a na "Afroditu v důchodu", byl s ním ámen. Usmál se k smrti.

No a nakonec italský spisovatel a dramatik Pietro Aretino z 15. století, který rovněž proslul jako chytrý vyděrač a autor pornografických sonetů. Zemřel poté, co se zasmál vtipu, který řekla jeho sestra. Některé zdroje ale uvádějí, že příčinou skonu byla apoplexie, neboť se s ním převrátila židle, čímž si možná způsobil, po úderu do hlavy, krvácení do mozku.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Smích
Historydefined.net: 10 Bizarre Cases Of People Dying From Laughter

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články