Film Ten nejlepší byl natočený podle skutečnosti. Je plný rasové nesnášenlivosti, šikany a nemilosrdného moře

Ten nejlepší
Zdroj: Prima Max
Ten nejlepšíTen nejlepšíTen nejlepšíTen nejlepší+ 3 fotky+ 4 fotky

Když dáte někomu slib, očekává se, že jej dodržíte. Totéž platí o malém černošském chlapci, jenž otci slíbil, že se nikdy nevzdá. Jmenuje se Carl Brashear a rozhodne se opustit dosavadní způsob života na farmě a přihlásí se k námořnictvu.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 7. dubna 2020

Carl je čestný a férový muž. Coby záchranář u námořnictva se řídí heslem, které vyplynulo ze slibu, který kdysi dal svému otci: Nikdy se nevzdávej! Jako chudý černošský mladík neměl během druhé světové války moc na vybranou, a tak se rozhodl vstoupit do armády. Přestože se mu daří (přihlásí se do jednotky potápěčů), na každém kroku naráží na neskrývaný rasismus a nepřátelství. Jenomže až se osudy všech vojáků vzájemně propletou, zrodí se přátelství.

Na film Ten nejlepší se můžete podívat dnes ve 20:00 na Prima Max.

Těžké začátky

Během války a těsně po ní se v Americe trochu uvolní segregační rozdíly, zejména proto, že spousta Afroameričanů vstoupí do armády zcela dobrovolně. Jak ale záhy Carl zjistí, jde spíše o prázdné fráze. Chce se stát potápěčem, ale kvůli barvě jeho pleti mu okolí neustále hází klacky pod nohy.

Poslední kapka přijde s tajným nařízením, v němž se uvádí, že výcvikový velitel má tomuto muži schválně zhatit možnost stát se profesionálním potápěčem. Je to o to horší, že onen velitel je Billy Sandy, tedy muž, jehož kariéra přiměla Carla k tomu, aby se začal o tuto profesi zajímat.

Oprah to ve svém životě jednoduché rozhodně neměla. I tak se proslavila a stala se uznávanou a bohatou moderátorkou.
Mohlo by Vás zajímat:

11 velice inspirativních citátů Oprah Winfrey. Ženy, která se dokázala i přes nepřízeň osudu stát miliardářkou

Úspěchy

Po uvedení do kin v roce 2000 se film dostal mezi trojici nejnavštěvovanějších snímků. Hlavní podíl na úspěchu měli nepochybně dva hlavní představitelé. Carla si zahrál držitel Oscara Cuba Gooding Jr., který je známý též svou rolí O. J. Simpsona v seriálu American Crime Story. V roli nadřízeného se objevil neméně slavný Robert De Niro. Přestože se ve své roli tvářil přísně a neústupně, dokázal pomocí grimas diváky přesvědčit o tom, že je v nitru dobrým člověkem.

Ten nejlepší je věrohodnou sondou do poválečné Ameriky a drsných poměrů v armádě. Za povšimnutí taktéž stojí dobové potápěčské vybavení, které mohlo vážit až devadesát kilo. Tato výstroj se používala až do roku 1985.

Na co se ve filmu těšit a co od něj očekávat?

  1. Vynikající herecké výkony
  2. Dokonalou poctu Carlu Brashearovi
  3. Skvělý a emotivní hudební doprovod
  4. Rasismus bez příkras
  5. Necenzurované scény se šikanou
  6. Věrohodnou repliku dobového potápěčského vybavení

NA FOTKY Z FILMU TEN NEJLEPŠÍ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zdroje textu: iprima.cz, csfd.cz
Zdroj fotografií: Prima Max)

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články