90 let od narození Steva McQueena: Byl členem gangu, vyrůstal v pasťáku a v padesáti ho zabila rakovina plic

90 let od narození Steva McQueena: Byl členem gangu, vyrůstal v pasťáku a v padesáti ho zabila rakovina plic
Zdroj: Wikimedia Commons/CBS Television, CC BY-SA
Steve McQueen, ikona americké kinematografie, ve filmu The Great St. Louis Bank Robbery (1959)V letech 1958–1961 byl hvězdou seriálu Wanted: Dead or Alive; na snímku s Virginií GreggSteve McQueen se nikdy nenechal zastupovat kaskadérem, rychlá kola – a také koně – miloval i v soukromém životěS první manželkou Neile Adams v epizodě z cyklu Alfred Hitchcock uvádí v roce 1930+ 1 fotka+ 2 fotky

Steve McQueen, hvězda filmů Sedm statečných, Velký útěk, Případ Thomase Crowna, Bullittův případ, Le Mans, Motýlek či Skleněné peklo, se narodil před 90 lety, 24. března 1930. Zařadil se mezi ikony americké kinematografie, nikdy se nenechal zastupovat kaskadérem, rychlá auta miloval nejen ve filmech, ale i v soukromí. V pouhých 50 letech podlehl rakovině plic.

Milan Valden
Milan Valden 24. 03. 2020 07:30

Jeho otcem byl pilot-kaskadér v leteckých cirkusech a Steve po něm zdědil odvahu i obratnost. Otec však opustil rodinu krátce po Stevově narození a matka, která si nevěděla rady se synovou výchovou, ho dala na výchovu ke strýci Claudovi, jenž měl velkou farmu v Slateru ve státě Missouri. S matkou a otčímem začal Steve znovu bydlet až ve 12 letech, a to v Los Angeles.

Gang, převýchova, armáda

Ve 14 letech Steve vstoupil do pouličního gangu a byly s ním velké potíže. Matka ho proto poslala do školy pro „neposlušné“ chlapce Junior Boys Republic v Chino Hils v Kalifornii. Steve se odtud pokoušel několikrát utéct, ale byl vždy chycen. Nakonec ho ale ve škole dokázali zkrotit. V roce 1947 se zapsal do Námořní pěchoty USA, kde sloužil do roku 1950.

Herecké začátky

V roce 1952 začal Steve McQueen studovat herectví, po té vystupoval v divadle New York’s Neighborhood Playhouse. V roce 1956 se objevil ve filmu Někdo tam nahoře mě má rád, v němž hrál hlavní roli Paul Newman. V letech 1958–1961 byl hvězdou seriálu Wanted: Dead or Alive, který má celkem 94 epizod. Objevil se v několika dalších filmech, ale na skutečný průlom teprve čekal. V roce 1956 se také poprvé oženil, a to s herečkou, zpěvačkou a tanečnicí filipínského původu Neile Adams. Rozvedli se v roce 1972.

Sedm statečných

Skutečnou filmovou hvězdou se Steve stal ve 30 letech díky slavnému westernu Sedm statečných (1960), v němž ztělesnil Vina, jednoho z hrdinů bránících vesnici před nájezdy banditů. Natáčení prý provázela napjatá atmosféra a neustálá soutěživost, jelikož každý ze sedmi hlavních představitelů chtěl vyniknout, a proto se u režiséra dožadoval co největšího času na plátně. Film je přepracováním slavného japonského filmu Sedm samurajů (1954) režiséra Akiry Kurosawy. Zajímavostí je, že k němu existují celkem čtyři české dabingové verze, a to z let 1968, 1994, 2006 a 2007.

Další slavné filmy

K dalším slavným McQueenovým filmům patří například dobrodružné válečné drama Velký útěk (1963), kriminální komedie Případ Thomase Crowna (1968), kde byla hercovou partnerkou Faye Dunaway, akční kriminálka Bullittův případ (1968) s jednou z nejlepších automobilových honiček, Le Mans (1971) z prostředí automobilových závodů, proslulé vězeňské drama Motýlek (1973) s Dustinem Hoffmanem nebo katastrofický thriller o požáru mrakodrapu Skleněné peklo (1974), v němž si McQueen zahrál velitele hasičů po boku Paula Newmana, Williama Holdena, Faye Dunaway či Freda Astaira. Jedinou oscarovou nominaci za herecký výkon měl McQueen za drama Strážní loď Sand Pebbles (1966).

McQueen se nikdy nenechal zastupovat kaskadérem a veškeré scény si odehrál sám, ať už to byly skoky, pády nebo životu nebezpečné automobilové honičky. Rychlým kolům holdoval i v soukromém životě. V 60. letech byl nejlépe placeným hollywoodským hercem.

Další dvě manželství a předčasná smrt

I při natáčení působivého Skleněného pekla absolvoval McQueen většinu riskantních scén sám. Před poslední dramatickou klapkou oznámil, že pokud se mu něco stane, odkazuje své novomanželce Ali McGraf svůj oblíbený pickup. S ní se Steve oženil v roce 1973, rozvedli se o pět let později. V roce 1980 se jeho třetí manželkou stala modelka Barbara Minty. Téhož roku 7. listopadu ale představitel odvážných a málomluvných hrdinů bohužel podlehl rakovině plic. Bylo mu pouhých 50 let.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA IDOL ŽEN, KTERÝ ZEMŘEL PŘÍLIŠ BRZY:

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Steve_McQueen

https://www.csfd.cz/tvurce/854-steve-mcqueen

Kol.: Encyklopédia filmu

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články