Psi dříve pomáhali lidem jinak, než byste čekali. V domácnosti poháněli grily nebo šicí stroje, venku dopravní prostředky

"kuchyňský pes"
Zdroj: Wikimedia Commons, Henry Wigstead, Public domain

Věřte tomu, nebo ne, ale zvyk chovat psy pouze pro společenské potřeby je záležitostí poměrně novou. Psy totiž kdysi lidé nebrali jako společníky, ale jako zdatné "otroky".

Kamil Šivák
Kamil Šivák 04. 11. 2024 11:00

Zatímco nová data ukazují, že se lidé o své mazlíčky, bez ohledu na ekonomickou situaci, ve většině případů královsky postarají, kdysi to bylo nastaveno jinak. Pokud chtěl mít pes střechu nad hlavou a jídlo, musel si to nejprve tvrdě odpracovat.

Historický psí gril poháněla jedna speciální rasa

Zařízení "poháněné psem" se nazývalo The Turnspit a využívalo se v domácnosti. V tomto případě se pro tento přístroj šlechtila speciální rasa, které se přezdívalo kuchyňský pes. Britové před několika sty lety chovali tvory podobné hlodavcům, kteří neúnavně běhali na kole, jež otáčelo maso nad otevřeným ohněm. Zkrátka takový historický gril.

Takové zvíře tak nebylo považováno za živého tvora, ale za kuchyňské náčiní. Předtím to dělali mladí chlapci, sluhové v kuchyni, kteří otáčeli klikou celé hodiny, aby se maso řádně propeklo.

Šicí stroj poháněný psem? Není problém

Šicí stroj poháněný psem vymyslel Němec Heinrich Feldt, jenž si ho dokonce v roce 1888 nechal patentovat. Než se na trhu ukázaly elektrické šicí stroje, poháněla se jehla buď pákou, nebo šlapadlem, což bylo dosti úmorné. Tak proč tu dřinu nepřenechat psovi?

Máselnice na psí pohon z Ameriky

Na rozdíl od otočných rožňů či šicích strojů poháněných psí energií byla máselnice fungující na stejném principu zbožím, jenž pocházelo z Ameriky. Zvíře se umístilo na šikmou plochu. Poté byla uvolněna brzda. Pes instinktivně pořád šel dál a dál, aby nespadl dolů. Vidět toto zařízení lze i dnes, a to na různých amerických veletrzích. Slouží jako připomínka toho, jak se kdysi žilo.

Bizarní dopravní prostředky z Francie i z Texasu

Tzv. cynosfera, vynalezená v roce 1875 ve Francii, byla ve své době docela populární. Byl to v podstatě kočár postavený na rámu tříkolky. Poháněli ho psi, kteří byli umístěni ve velkých kolech. Fungovalo to na podobném principu, jako když si křeček běhá ve svém mini kolotoči. Ochránci zvířat ale tento vskutku bizarní a neetický dopravní prostředek označili za krutý, takže byl stažen z trhu.

To ale neznamená, že se v budoucnu podobná věc neobjevila. Na konci třicátých let vyvinul osmdesátiletý texaský trenér psů tak zvaný Pooch Mobile. Měl nahradit stroje poháněné ropou. Přejít na zelenou energii byla ušlechtilá myšlenka, ale ne tímto způsobem.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Turnspit dog
Allthatsinteresting.com: In The Not -So-Distant Past, People Used Dogs For Labor, Not Companionship

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články