Tajemství podivného mormonského spodního prádla: "Boží brnění" má prý chránit i před autonehodami, ženy to ale vidí jinak

mormoni, spodní prádlo
Zdroj: Wikimedia Commons, Duke53, CC BY-SA 3.0

Všechna náboženství mají určité symboly, relikvie, obřady a oděvy, které jsou pro jejich stoupence posvátné. Ale pouze jeden z nich je natolik bizarní, že se o něm neustále hovoří - mormonské spodní prádlo.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 14. 03. 2024 16:00

Jak často se nosí a existují rozdíly mezi mužským a dámským prádlem? Proč se do archaických spodků musí povinně navlékat zrovna členové církve, která ještě nedávno povolovala mnohoženství? A je skutečně tak obyčejné jako židovská jarmulka či hábit jeptišky?

Mormonské spodní prádlo

Mormonské spodní prádlo se oficiálně nazývá chrámový oděv či oděv svatého kněžství. Nosí ho dospělí členové církve po takzvaném chrámovém obdarování, což je rituál, který se obvykle pojí se začátkem misionářské služby církvi nebo sňatku jejich členů. Po účasti na tomto ceremoniálu se od dospělých očekává, že budou nosit spodní prádlo vždy (až na výjimky, například při sportu).

Mormonské chrámové oblečení je obvykle vyráběno v bílé barvě. Triko a spodky jsou zdobeny různými symboly. Znaky se skládají z tvaru V na triku, ten představuje kompas, který má být průvodcem k věčnému životu. Na levé straně je znak ve tvaru L, což značí Boží nespravedlnost. Dole, v oblasti pupku je čára značící sílu. A konečně tolik diskutované dlouhé spodky. U kolen mají znak představující Ježíše Krista, před nímž se každý pokloní. Zdá se vám uniformní? To je záměr. Nikdo by se neměl nad druhého povyšovat.

Mormonské prádlo by se také nemělo sušit na prádelní šňůře, bylo by to totiž chlubení se na veřejnosti. Kvůli tomu jsou také členové nuceni nosit oblečení, které zakrývá horní část ramen a nohy. Opět nesmí nikdo poznat, že máte na sobě pod civilním oděvem bílé spodky a triko.

Historie mormonského zahalování necudných nahých těl

Dle Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů sahá tradice mormonských chrámových oděvů až do biblických časů. V Genesis se můžeme dočíst, že Bůh udělal Adamovi a Evě pláště z kůží a oblékl je. Současná podoba mormonského spodního prádla ale pochopitelně sahá teprve do čtyřicátých let devatenáctého století, kdy ji zavedl zakladatel církve Joseph Smith. Tehdy byl oděv jen jeden a nekompromisně zahaloval tělo od krku až po kotníky. Ke změně designu na "modernější" došlo až ve dvacátých letech minulého století.

Posvátná tradice ve 21. století

V současnosti zaujímá mormonské spodní prádlo v americké společnosti zvláštní místo. Spoustu lidí tato tradice zajímá, neboť se nad ní vznáší opar tajemna. Jde totiž o něco, co není vidět. Když například v roce 2012 kandidoval mormonský politik Mitt Romney na post prezidenta, neobešlo se to bez skandálu. Pod jeho košilí bylo vidět mormonské bílé triko. Jeho odpůrci ho tak začali na sociálních sítích okamžitě zesměšňovat.

Ačkoli mormonské učení praví, že je tento oděv jakési "Boží brnění", které má prý chránit třeba před autonehodami, zejména ženy by rády uvítaly jeho modernizaci. Před třemi roky to asi nejpřesněji vyjádřila členka církve Sasha Piton, která napsala šestadevadesátiletému prezidentovi církve Russellu M. Nelsonovi výstižný, a hlavně úpřímný vzkaz: "Uvítala bych, kdyby moje vagína mohla dýchat". Půjde tak církev s dobou a přizpůsobí se požadavkům svých věřících?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Mormons
Allthatsinteresting.com: The Real Story Of Mormon Underwear, The Sacred Temple Garments Worn Day And Night By Members Of The LDS Church

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články