Věrný pes Hačikó: Po smrti svého pána na něho čekal 10 let na nádraží

Hačikó
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Pes Hačikó byl víc než jen domácí mazlíček. Jako psí společník univerzitního profesora, Hačikó každý večer trpělivě čekal na místním nádraží na návrat svého majitele z práce. Jednoho dne se ale jeho páníček nevrátil. Zemřel. Hačikó na něho ale čekal dál. Dlouhých deset let.

Kamil Šivák
Kamil Šivák28. 11. 2023 16:00

Pes Hačikó si brzy získal přízeň všech zaměstnanců vlakové stanice. Jeho příběh se tak brzy stal mezinárodní senzací a symbolem nezištné oddanosti.

Hačikó a jeho pán

Hačikó (Akita Inu) se narodil 10. listopadu 1923 na farmě v japonské prefektuře Akita. O rok později si pro něho přišel profesor Hidesaburō Ueno, který vyučoval na katedře zemědělství na tokijské Imperial University. Žili spolu ve čtvrti Šibuja. Tato dvojice dodržovala denně tutéž rutinu: každé ráno Hačikó doprovodil Uena k vlaku, pak na něho přesně v 15 hodin čekal, aby ho doprovodil domů.

Tento rituál prováděli až do jednoho květnového dne roku 1925, kdy profesor utrpěl v práci krvácení do mozku. Hačikó poprvé čekal zbytečně.

Mezinárodní senzace

Hačikó měl být po smrti svého pána umístěn do jiné rodiny, přesto dokázal každý den utéct na nádraží. Samozřejmě tím na sebe začal poutat pozornost cestujících. Zprvu nebyli zaměstnanci stanice tak přátelští, ale jeho věrnost si je získala. Brzy mu začali nosit pamlsky a dělat mu společnost. Dny se proměnily v týdny, pak měsíce a roky. Pes se stále vracel přesně v 15. hod na své místo. Ze psa Hačikó se stala ikona. Jeho chování mělo hluboký dopad na celou komunitu.

Hačikó přijel také navštívit jeden z Uenových studentů, Hirokichi Saito. Na vlastní oči se přesvědčil o tom, že zprávy o psí loajalitě nelhaly. Dal si také tu práci a zjistil, že v Japonsku je 30 zdokumentovaných čistokrevných Akitu. Jeho příběh ho tak dojal, že publikoval na toto téma několik článků. Jeden se objevil i v národním deníku. Poté se k Hačikó začali sjíždět lidé z celé země.

Odkaz nejvěrnějšího psa na světě

Hačikův příběh skončil definitivně 8. března 1935, kdy bylo jeho tělo nalezeno v jedné z ulic Šibujy. Až v roce 2011 vědci zjistili, že pes zemřel na rakovinu a infekci způsobenou hlísticemi. Dožil se 11 let. Smrt psa Hačikó opět plnila stránky všech novin. Po kremaci byl uložen vedle hrobu svého majitele. Konečně byli zase spolu, tentokrát navěky.

Jeho kůže se srstí byla ale zachována, vycpána a umístěna v Národním muzeu přírody a vědy v Tokiu. Před druhou světovou válkou byla na nádraží vztyčena jeho socha, bohužel ale musela být následně roztavena kvůli střelivu. Druhý a úspěšný pokus se konal v roce 1948. Když touto stanicí procházejí denně miliony lidí, musí být na sebe Hačikó hrdý.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Hachiko
Allthatsinteresting.com: The Story Of Hachiko, The Japanese Dog Who Waited For His Owner For Ten Years

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články