10 věcí, které by měl každý vědět o depresi

opuštěná žena
Zdroj: Pixabay.com

Depresivní příznaky u sebe pozoruje na 350 milionů lidí na celém světě. To je důkaz, že jde o běžné onemocnění. Ne každý z nich ale ví, jak k této nemoci přistupovat. A jejich rodiny a okolí stejně tak. Tohle je 10 faktů, které vám pomohou depresi porozumět.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová03. 07. 2017 12:22

1. Může být genetického původu

Podle novější studie mohou jisté oblasti naší DNA souviset s depresí. Podle vědců existuje až 15 genů v naší genetické výbavě, které mohou depresi ovlivnit. Jsou to mimochodem ty geny kontrolující rozvoj neuronů v mozku.

2. Jde o fyzickou poruchu

Právě fyzickými projevy se může deprese snadno odhalit. Pacienta trápí bolesti hlavy, změny v chutích a přerušovaný spánek.

3. Léčba existuje

Ta duševní funguje nejspolehlivěji. Nová metoda behaviorální terapie, tedy léčba pomocí komunikace, může pacientům pomoct se vypořádat se situacemi, které depresi spouští, a naučit je o nich tolik nepřemítat. Tento způsob léčby navíc nemocné finančně nezruinuje. S uzdravením mohou pomoct i speciální léky korespondující s terapií.

4. Deprese je běžným onemocněním

Čísla mluví za sebe – s depresí se potýká na 350 milionů lidí na celém světě.

5. Může vážně narušit pracovní schopnost

Lidé trpící depresí nemají motivaci. Proto si jen obtížně udržují pracovní návyky. Zaměstnavatelé ročně přijdou o 44 miliard dolarů kvůli poklesu produktivity zaviněné duševními poruchami, uvádí University of Michigan Depression Center.

6. Deprese si nevybírá

Se svou zkušeností s depresí otevřeně promluvily do médií populární osobnosti, jako Kerry Washington, Demi Lovato, Brandon Marshall nebo Andre Agassi. Tato porucha může dostihnout kohokoli bez ohledu na věk, společenský status nebo etnický původ.

7. Pořád se někdy nebere vážně

Zpravidla ti, kteří o depresi nevědí zhola nic, umí pacienty nejvíce shodit. Zaměňují tuto nemoc s neschopností, outsiderstvím, nebo dokonce násilím. Negativní stereotypy se bohužel deprese stále drží jako klíště.

8. Mnoho lidí depresi tutlá

Z důvodu, který jsme uvedli o odstavec výše. Bojí se odsouzení, urážek, studu. Muži si své problémy nechávají častěji pro sebe než ženy, jak odhalila studie z roku 2015.

9. Může být předstupněm toho nejhoršího

Depresivní myšlenky hrají roli v až 90 % všech sebevražd. To je největší důkaz, že deprese patří k závažným onemocněním. O to víc by se neměla podcenit duševní léčba a soucitný přístup ke každému jednotlivci.

10. Není součástí identity

Deprese není rysem povahy. Ani vadou osobnosti. Stejně jako nádorové onemocnění nebo cukrovka nesouvisí deprese s něčí identitou nebo duševní nemocí. Včasným vyhledáním pomoci a nasazením správné léčby může odeznít jako obyčejné nachlazení.

Zdroj: The Huffington Post

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články