6 překvapivých benefitů kvalitního spánku, které ocení dietářky i ti, co jsou často nemocní

S kvalitním spánkem snáze odoláte sladkým a tučným dobrotám.
Zdroj: Theindependent.co.uk

Spánek je jedním ze stavebních kamenů duševní pohody. Budete-li jej zanedbávat, může se dostat do stavu, kdy se už nebudete umět radovat. Pokud však o svou spánkovou hygienu budete pečovat, dostane se vám mimořádně příjemných benefitů – zkrotíte chutě a vůle cvičit zesílí. Co dalšího vám může přinést kvalitní spánek?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová03. 06. 2016 14:32

1. Nebudete často nemocní

Častá nachlazení máme tendenci svádět na oslabenou imunitu. Což není tak úplně od věci! Mohou být totiž důsledkem spánku, který našemu tělu nestačí, naznačují výzkumy. Právě ten obranyschopnost narušuje.

Například studie publikovaná v časopisu JAMA Internal Medicine poskytla zjištění, že ti, co si v noci poleží pod peřinou méně než pět hodin, mohou být náchylnější k nachlazení či jiné infekci. Další studie tyto závěry potvrdila – jedinci, kteří naspali jen pár hodin, měli skoro třikrát větší riziko nachlazení v porovnání s těmi, co odpočívali přes osm hodin.

2. Budete mít větší chuť jít si zacvičit

Obě činnosti jsou na sobě závislé jako jing a jang – cvičení zlepší kvalitu spánku a dlouhý spánek zase umocní výkon při cvičení. Při spánkové deprivaci se každý klik, sed-leh či skok zdá těžší, než když jste spánkem občerstveni. Potvrdila to i studie prováděná na atletech, kteří při kratším spánku podávali horší výsledky a déle se z tréninků zotavovali.

3. Nebudete mít pořád na něco chuť

Možná proto je většina byznysmenů „obdařena“ pěkně zakulaceným bříškem. Jejich zaměstnání vyžaduje vysoké pracovní nasazení a přísný režim, kdy je každá minuta drahá. Často proto oželí spánek ve snaze udržet svůj byznys pod kontrolou. To může vést k tomu, že jejich chuťové hormony nepracují správně. Jsou tak častěji hladoví a mají větší sklony sahat po kaloričtějších jídlech, prokázaly výzkumy.

4. Zbavíte se migrény                 

Opět budeme „zobat“ z dlaní expertů. Ti z Jižní Koreji se pokusili odhalit příčiny migrén. Oslovili jedince s touto poruchou a monitorovali je pomocí mobilní aplikace. Společně s ní pak vyhodnotili, že spánková deprivace, únava a stres jsou nejčastějšími spouštěči tupé a dlouhotrvající bolesti hlavy.

Vivatlibertas.blogspot.com

5. Dostanete pod kontrolu hladinu cukru v krvi

Muži, kteří tři dny zanedbávali spánek, skončili s prediabetickým onemocněním. Upozornil na to článek v časopisu Diabetologia. Při ochuzeném spánku se v krvi množí volné mastné kyseliny, což ztěžuje práci inzulinu, jež spočívá ve srážení hladin cukru v krvi.

6. Nebudete tloustnout

Potýká-li se vaše ratolest s nadváhou či obezitou, dejte si tu práci a zjistěte, co dělá v noci. Hraje na počítači, přestože by měla být v posteli? Nebo je tak zabraná do čtení, že chodí spát nedlouho před svítáním?

Ať to, či něco jiného, může se jí pomalu bortit metabolismus. Mnoho pozorovacích studií potvrdilo, že nevyspalí jedinci se méně často přimějí ke cvičení a odolávají pokušení tučných, sladkých a překořeněných jídel. Jejich chutě jsou často „rozjeté“ a metabolismus zpomaluje.

Jak spíte a co to o vás vypovídá? Zjistěte to:

Zdroj: Huffington Post

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Související články

Další články