Záhadná Mona Lisa. Slavný obraz je obestřen spoustou záhad a tajemna. Co skrývá?

Skrývá Mona Lisa velké tajemství, nebo je veškeré tajemno jen velkou nafouklou bublinou?
Zdroj: zdroj: pixabay
Slavná Mona Lisa od Leonarda da Vinci.Dodnes je k vidění v pařížském LouveruObraz chrání neprůstřelné sklo. Je velice dobře střeženaDenně ji navšítí několik tisíc návštěvníků+ 1 fotka+ 2 fotky

Na světě neexistuje slavnějšího a cennějšího obrazu než je právě da Vinciho Mona Lisa. Dodnes je zkoumána předními odborníky na umění a vědci, kteří pokaždé přijdou s novou záhadou. Opravdu do tohoto obrazu schoval geniální Leonardo zašifrované poselství, nebo se jedná o prostý a obyčejný obraz, ze kterého se jen stala senzace?

Redaktor
Redaktor 4. dubna 2018

Portrét

Jedná se o obraz mladé ženy, namalovaný na počátku 16. století. Jde o malbu olejem na dřevo topolu. Da Vinciho předlohou se pravděpodobně stala Lisa del Giocondo, která byla ženou jednoho kupce z Florencie. Kdo stál ve skutečnosti Leonardovi modelem je dodnes tak trochu záhadou. Obraz nepřestává fascinovat odborníky na umění. Mona Lisa má totiž velice zvláštní a tajuplný úsměv. Takto se dřív lidé na obrazy nemalovali. Zvláštní je také pozadí, které je vyobrazeno za ní. Pravá a levá část krajiny jsou každá odjinud a v reálu by se nikdy nemohly spojit dohromady. To ale nejsou jediné záhady tohoto obrazu.

Da Vinci ji mnohokrát přemaloval

Obraz na sobě nese známky neustálých oprav a přemalovávání. Dnešní technologie umí nakouknout pod velké množství barevných vrstev, a tak se ukázalo, že Leonardo možná původně zamýšlel nakreslit muže. Původní postava, kterou se snažil zvěčnit, měla vousy, které potom přemaloval. Maloval snad Leonardo sám sebe?

Oldřich Nový patřil mezi hvězdy. Pro divadlo by dýchal
Mohlo by Vás zajímat:

Manželka slavného Oldřicha Nového. Do své smrti se nedozvěděla, kdo je matkou její nevlastní dcery

Písmena a číslice v očích

V roce 2011 přišli francouzští vědci s neuvěřitelným objevem. V pravém oku Mony Lisy totiž bylo nalezeno a rozklíčováno písmeno S a v levém písmeno L. Pod mostem, který je namalovaný v pozadí této záhadné postavy, vědci nalezli číslo 72. Co tím chtěl Leonardo říci?

Proč ten zvláštní úsměv?

Jane Jonesová, oční specialistka z Washingtonské kliniky Bellevue, vysvětluje rozdílné vnímání světla dopadající na různé zóny oční sítnice. Prchavost úsměvu spočívá v použití nízkofrekvenčních barev, takže je nejlépe zřetelný periferním viděním. Úsměv se objeví pouze tehdy, díváme-li se Moně Lise do očí nebo na kterékoliv místo na tváři. Jakmile ale pozorujete jen její ústa, úsměv povadá.

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články