Ptačí krmítko je potenciálním semeništěm nemocí: Při podzimní údržbě se uplatní špachtle, bílý ocet i tekutý chlor

Podzimní údržba ptačího krmítka: Šíření nemocí předejdete díky špachtli, bílému octu i tekutému chloru
Zdroj: Pexels

Zima sice ještě neudeřila, ale s klesajícími teplotami začne být na ptačích krmítkách pomalu rušno. Pohlídejte si, v jakém jsou stavu, aby se jejich prostřednictvím nešířily choroby!

Lucie Daniel
Lucie Daniel 24. 10. 2023 10:30

Sýkorky, vrabci, hrdličky, ale i stehlík, pěnkava, červenka, čížek či králíček obecný, nejmenší evropský ptáček, který váží okolo šesti gramů. Tihle všichni musí zimu v České republice přečkat a zvládnout. Pomůžete je přikrmovat? Než se k vám slétnou, připravte pro ně vhodné hygienické podmínky, ať si z krmítka neodnesou smrt!

Jakými chorobami se mohou ptáci nakazit

Mezi nejčastější choroby, které se prostřednictvím krmítek šíří, patří mykoplazmové infekce, které u ptáků mohou způsobovat záněty dýchacího aparátu, vzdušných vaků a kloubů. Těm zdatně sekunduje salmonelóza (způsobená bakteriemi salmonel), aspergilóza (plísňové respirační onemocnění), ptačí neštovice, které jsou poměrně odolné a na infikovaném povrchu přetrvávají dlouhé měsíce, a trichomonóza, parazitární onemocnění postihující hlavně zrnožravé ptáky, především zvonky. Chcete-li šíření nemocí u ptáků eliminovat, sáhněte po svědčených prostředcích.

Jak vyčistit ptačí krmítko

Krmítko, ať už ze dřeva, kovu nebo plastu, nejprve vyčistěte od všech již plesnivých zbytků, slupek a trusu (hodit se vám bude ostrá špachtle). Následně do půllitru vody přimíchejte dvě polévkové lžíce bílého octa, směs nalijte do rozprašovače a postříkejte všechny plochy, kam ptáci sedají (nezapomeňte na pítko). Nechte chvíli působit, krmítko důkladně opláchněte čistou vodou a nechte ho vyschnout.

K hygienické očistě můžete použít i tekutý dezinfekční přípravek s obsahem chlornanu sodného, kterému se lidově říká tekutý chlor (v takovém případě se držte poměru 9:1. Na devět dílů vody připadne jeden díl dezinfekce). Krmítko omývejte jednou týdně. Hotovo, jde se doplňovat!

Čím krmit ptáky?

Převážná většina ptáků, kteří žijí v našich podmínkách, oceňuje především rostlinnou potravu, tedy nejrůznější semena, kupříkladu slunečnicová, obilná zrna (oves, proso, pšenice), ale i jiné plody, například nakrájená jablka (když je sem tam zavěsíte i na strom, uděláte si oko hlavně u kosů). Potravu ideálně rozložte mezi několik menších krmítek, nemocní ptáci budou mít méně příležitostí, aby nakazili své „sousedy“.

Pokud dáváte přednost lojovým koulím, do krmítek je umisťujte bez sítěk. Jsou jen zbytečným plastem, a pokud je ptáci vyhodí ven, na zemi se k nim mohou přichomýtnout ježci. A co dalšího by vám doporučilo deset ornitologů z deseti? Do krmítek nepatří nic slaného, sladkého ani kořeněného. Pečivo, těstoviny a jiné zbytky od večeře ptákům způsobují těžké zažívací potíže.

Nemocný pták je pomalejší a nebojácný

Nemoc k ptačímu životu patří, což je stejné jako u lidí. Nezdravý ptáček má pomalejší reakce, je malátný, nebojácný, na krmítku sedí i dlouhé minuty, aniž by mu vadil štěkot psa či hluk projíždějících aut, má svěšená křídla a obvykle bývá načepýřený a zesláblý. Pokud takového uvidíte, nepokoušejte se ho léčit sami, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici pro volně žijící živočichy.

Pakliže nemocného ptáka musíte vzít do rukou a přemístit (třeba z důvodu, aby nepřišel do kontaktu s domácími mazlíčky), používejte ochranné rukavice a nedotýkejte se očí, úst ani nosu. Riziko přenosu nemoci je sice minimální, ale kdo by chtěl riskovat?

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články