Šedivých rozvodů každý rok přibývá, většina žen po nich zůstává nadobro sama, říká psycholožka Janáčková

V pořadu Laura a její odpovědi se psycholožka Laura Janáčková zaměří na rady pro single dámy i rozvodovost párů nad 50 let věku. Věděli jste, že se těmto rozvodům říká šedivé? 

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 25. 05. 2024 18:00

Vztahové problém i intimní otázky jsou denním chleba pro psycholožku a sexuoložku Lauru Janáčkovou. I proto se rozhodla odpovídat na otázky čtenářů magazínu Lifee.cz ve svém pravidelném pořadu Laura a její odpovědi.

Pokud i vy máte nějaký dotaz, který byste rádi řešili anonymně, napište nám na otazkynalauru@lifee.cz.

Žiju už tři roky sama. Je mi 28 a chtěla bych vztah. Máte nějaké rady, jak na to? (Terka, 28 let)

Výzkumníci nám říkají, že když je někdo nedobrovolně single, tak má buď problémy s tím, že neumí flirtovat, nebo vůbec neflirtuje. To často souvisí se sebevědomím. To znamená, že první, co můžeš udělat, je uvědomit si, co můžeš nabídnout. A naučit se své nejlepší stránky prodávat a zároveň se učit i flirtovat v rámci neverbální komunikace. Druhým problémem bývá komunikace, to znamená, že třeba nezačneš hovor. Tady se přesně ví, že extroverti to mají ve vztazích jednodušší než introverti. Protože než se introverti dovedou k tomu, aby zahájili komunikaci, tak to dlouho trvá. Takže se neboj a začni mluvit o čemkoliv, protože jakýkoliv společný zážitek nebo společná chvíle, kterou začneš popisovat, je na začátek to nejlepší. Třetím důvodem bývá strach. Na ten se vykašli, přece jsi to ty. Podívej se do zrcadla: Jsi krásná, chytrá, máš co nabídnout... A když chci chlapa, musím pro to něco udělat. A to první, co můžu udělat, je usmát se a začít komunikovat.

Narazila jsem na téma tzv. “šedých nebo šedivých rozvodů”. Mohla byste ho, prosím, vysvětlit? Proč k nim dochází? (Gabriela, 51 let)

Podíl rozvedených manželství v posledních letech stagnuje. Říká se, že je to kolem 50 %. Ale to, co roste, je podíl rozvodů ve skupině nad 50 let, který se říká "šedé" nebo "šedivé rozvody". Dokonce ve Spojených státech je tenhle podíl pomalu dramatický, protože když se podíváme na výsledky z roku 1990, tak tam byl ten podíl zhruba 10 % a v roce 2010 už byl 25 %. Podobně je to i u nás a pořád to roste.

Proč se okolo padesátky rozvádíme? Těch důvodů může být celá řada. Možná i to, že chceme žít sami, protože děti už vylétly z hnízda, nerozuměli jsme si, nechali jsme ten vztah vyhořet, jeden z partnerů si našel jiného partnera, mladšího partnera. Nebo už chceme žít sami a nechceme, abychom se o někoho starali, nechceme nést nějakou odpovědnost. Výzkumy ale také ukazují, že z těch, co se skutečně rozvedou, mají problém víc ženy, než muži. Protože asi zhruba v 78 % žen zůstanou už samy, což u mužů je to jen polovina. Ti mají tendenci se znovu oženit. Tohle jsou tedy ty "šedé rozvody" a nemyslím si, že bych je úplně doporučila. Stárnout s někým, s kým jsem prožila celý život, je jedna z nejhezčích věcí.

Slyšela jsem, že vaječníky žen rychle stárnou. V jakém věku to začíná? (Radka, 28 let)

Ano, vaječníky žen začínají stárnout již od puberty, ale nejvýraznější změny nastávají obvykle kolem 35 let a později. Tento proces se nazývá "ovariální stárnutí" nebo také "ovariová rezerva". "Ovariální rezerva" odkazuje na množství a kvalitu vajíček, které má žena k dispozici. S postupujícím věkem klesá jak množství vajíček, tak jejich kvalita, což může ovlivnit plodnost a zvýšit riziko potratu a genetických abnormalit u plodu. Nicméně každá žena je jedinečná a úroveň "ovariální rezervy" se může lišit. Je však důležité si uvědomit, že věk není jediným faktorem ovlivňujícím plodnost a další faktory, jako je životní styl a genetika, mohou hrát také roli. (odpovídá ChatGPT)

Závěrečná slova sexuoložky Laury Janáčkové

Co k tomu dodat? Vaječníky obecně stárnou dvakrát rychleji než ostatní tkáně. Nejvíce vajíček, asi 6–7 milionů, má plod ženy, když je u maminky v břiše zhruba ve 20. týdnu života. Když se holčička narodí, má zhruba 1–2 miliony vajíček. No, a postupně to začíná klesat. Což znamená, že dívky okolo puberty mají tak 300 000–400 000 nezralých vajíček. No, a žena okolo 38 let, tak tam se to zásadně snižuje. Což znamená, že vaječníky začínají postupně vyčerpávat své zásoby, až jsou úplně vyčerpané. Takže skutečně je to tak, že stárneme. My ženy stárneme. Vaječníky nám stárnou. Ale tady, v hlavě, nestárneme! Tady jsme pořád mladí a cítíme se mladí. A musíme se na svět dívat optimisticky!

Zdroje informací:
The Graying of Divorce: A Half Century of Change - academic.oup.com
R
ise of SHEconomoy - morganstanley.com
A
Review of Pregnancy in Women Over 35 years old - https://ncbi.nlm.nih.gov

Související články

Další články