Slavnému "Macovi" je 40: Takhle vypadal první prototyp počítače, klávesnice a myš, kterou do té doby nikdo neznal

první MacIntosh
Zdroj: Wikimedia Commons, Sandra Becker 01, CC BY-SA 4.0

Když byste se podívali na fotku současných "Maců" a toho úplně prvního Macintoshe, asi by se vám na tváři objevil úsměv. Ano, vypadal jako z "pravěku", ale pro firmu Apple to byl zlomový technologický pokrok. A 24. ledna 2024 je tomu přesně 40 let, co se poprvé objevil na americkém trhu

Kamil Šivák
Kamil Šivák 24. 01. 2024 11:00

Apple Inc., dříve Apple Computer Inc., je firma specializující se na hardware a software se sídlem v kalifornském městě Cupertino. Byla založena v roce 1976 a nyní má na trhu tu nejvyšší hodnotu. Zakladateli Apple Inc., dříve Apple Computer Inc., byli již zesnulý Steven Paul Jobs, Stephen Wozniak a Ronald Wayne.

První počítač z rodiny Macintosh

Macintosh 128K byl osobním počítačem Applu a zároveň prvním modelem z této řady, kterému se později začalo familiérně říkat "Mac". Zájemci si Maca mohli poprvé koupit 24. ledna 1984. Balení obsahovalo kromě samotného PC také klávesnici a myš (ta byla úplnou novinkou). Na trh byl Mac uveden s cenou 2 495 dolarů a do května téhož roku si ho domů odneslo více než 70 000 lidí. Jeho systém byl poměrně tichý (pasivní chlazení, bez ventilátoru). To ale někdy vedlo k přehřívání a selhávání součástek.

To byl nepopiratelný úspěch. Jenomže postupem času se vše omrzí a kvůli neustále klesajícímu prodeji, k němuž muselo nevyhnutelně dojít, se prodej zcela zastavil v říjnu 1985. Tehdy totiž již sdílel regály se svým mladším bratrem Macintoshem 512K.

První Macintosh 128K se uznání nedočkal

Již koncem sedmdesátých let se v Applu hovořilo o tom, že by bylo dobré nasadit na trh cenově dostupný a lehce ovladatelný počítač. Tuto vizi vedení sdělil zaměstnanec Jeff Raskin, který rovněž stál za zrodem jména pro tyto počítače. Inspirací se mu stala jeho oblíbená odrůda jablek McIntosh. Název však mírně upravil na Macintosh, aby nemusel řešit případný soudní spor s firmou téhož jména, která se specializovala na výrobu audio zařízení.

Veřejného uznání se ale Raskin nedočkal. Po hádkách se Stevem Jobsem byl nucen z firmy odejít. Premiéry Maca se tak nezúčastnil. Na vývoji se ale také podíleli lidé z týmu, který pracoval na mnohem dražším stroji jménem Lisa. A právě s ním měl Macintosh společné grafické rozhraní, které bylo unikátní v tom, že se již nemusely zadávat textové příkazy, ale postačilo klikat na ikonky či procházet seznamy nabídek.

Nejslavnější reklama Macintoshe

Není snad známější reklamy než ta, kterou pro Apple, a první Macintosh, natočil věhlasný režisér Ridley Scott. Vedení se zprvu nelíbila (někteří prý padli do mdlob), ale pak jí dal Jobs šanci, a dobře udělal. Zaznamenala obrovský komerční úspěch. Spot, který stál něco málo okolo jednoho milionu dolarů, byl jakousi metaforou vzpoury proti totalitě na orwellovský způsob. A že to byla trefa do černého, potvrzuje fakt, že reklama získala přes čtyřicet cen.

V televizi byl spot na Apple Macintosh uveden jen jednou, mnohem důležitější bylo odvysílání během finále Super Bowlu. Dědicové slavného autora byli ale znechuceni. Apple napadli u soudu kvůli tomu, že reklama porušuje jejich autorská práva. Každá velká věc má své pro a proti. Pakliže "proti" byl onen soud, "pro" byl vznik tradice vysílat během Super Bowlu speciální reklamy.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Macintosh 128K
Čt24.českátelevize.cz: Macintosh uvedl na trh první počítač s myší
Wikipedia.org: 1984 (advertisement)
Idnes.cz: Kultovní reklamy – Nejlepší spot všech dob měl namále. Prosadil si ho Jobs

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články