Smrt Brendy Lafferty jako důsledek tragické lásky a patologické víry: Prý mohla za to, že od něj odešla jeho žena, tak ji ve jménu Boha zabil

mormonský kostel
Zdroj: Wikimedia Commons, Bohemian Baltimore, CC BY-SA 4.0

Brenda Lafferty byla krásná, inteligentní a asertivní. A právě kvůli těmto vlastnostem se ji její švagři Ron a Dan rozhodli v roce 1984 zavraždit. Neušetřili ani její patnáctiměsíční dcerku Eriku.

Kamil Šivák
Kamil Šivák21. 09. 2023 11:00

Ron a Dan, mormonští fundamentalisté, tvrdili, že je k tomuto činu přimělo boží poselství. Jenomže pravda byla ve skutečnosti mnohem pragmatičtější. Ron, jemuž se dostalo "cti" poselství přijmout, byl na Brendu naštvaný, že přesvědčila jeho ženu, aby od něho odešla poté, co přijal polyamorii.

Královna krásy

Brenda Lafferty (rozená Wright) se narodila 19. července 1960 do mormonské rodiny žijící v Loganu v Utahu. Většinu dětství ale strávila v New Yorku a Idahu. Se svými dvěma sestrami, Betty a Bonnii, ji pojil velmi silný vztah.

Po střední škole se, díky stipendiu získaném na soutěži krásy, mohla rok vzdělávat na dvou vysokých školách v Idahu. Nadobro se ale usadila na univerzitě Brighama Younga v Utahu. Chtěla tam začít studovat žurnalistiku. Během pobytu na škole se seznámila se svým budoucím manželem Allenem, kterému po promoci v roce 1983 porodila dcerku Eriku.

Jejich manželství bylo ale... řekněme, složité. Brendina rodina ho měla ráda. Uměl se chovat a nechtěl, aby jeho žena pracovala. Černými ovcemi v Allenově rodině byli ale jeho bratři Ron a Dan, kteří se začali zajímat o extrémní formu mormonismu. Připojili se k odtržené polygamní sektě zvané Škola proroků a začali kázat její učení.

Ronova manželka Dianna byla zděšená. Manžel najednou nechtěl doma rovnocenného partnera, ale služku. Se vším se tak svěřila Brendě, která ji povzbudila v tom, aby vzala děti a Rona opustila. Poslechla ji, což ale Rona pořádně naštvalo.

Boží poselství Rona a Dana

Krátce po rozvodu Ron tvrdil, že mu Bůh nařídil, aby zavraždil lidi, kteří mu zničili manželství. Kromě Brendy to tak například byla žena jménem Chloe Low, která jeho ženu taktéž podporovala v tom, aby od něho odešla. Ron tuto zprávu nejprve sdělil Danovi, poté přišel na řadu Allen. Ten tomu ale nevěřil a rázně jim řekl, že bude svou ženu a dítě chránit vlastním tělem.

Udělal však jednu chybu. Kdyby jí o tom řekl, mohla utéct a zachránit sebe i malou dcerku. Jelikož mlčel, nikdo již nemohl zabránit tomu, co se událo 24. července 1984.

Vražda Brendy Lafferty

Bratři si na pomoc pozvali ještě dva tuláky, kteří na ně čekali v autě. Jeden z nich slyšel, jak Brendu bijí a nazývají děvkou, zatímco malá Erica pláče v postýlce. Bratři ženu uškrtili a poté jí podřízli hrdlo. Totéž provedli i její dceři. Jako další na řadě byla Chloe Low. Ta však naštěstí nebyla doma.

Po návratu domů čekala na Allena děsivá podívaná. Jakmile se vzpamatoval, kontaktoval policii. Přesně věděl, kdo má tento čin na svědomí. Po zatčení byl Dan odsouzen ke dvěma doživotním trestům, Ron dostal trest smrti. Než k němu ale mohlo dojít, zemřel. Ron s tiskem nikdy nemluvil, Dan ano a svého činu nelitoval. Jednoduše v tom neviděl nic špatného. Byl přesvědčený, že koná bohulibou činnost.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Utah v. Lafferty
Allthatsinteresting.com: The Brutal Murder Of Brenda Lafferty At The Hands Of Her Fundamentalist Mormon Brothers-In-Law

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články