Stella Zázvorková: S Werichem pořádala legendární večírky. V pití byla neporazitelná, neznala totiž kocovinu

Stella Zázvorková: S Werichem pořádala legendární večírky. V pití byla neporazitelná, neznala totiž kocovinu
Zdroj: Profimedia

Letos tomu bude již 19 let, co nás opustila výjimečná herečka Stella Zázvorková. Nebudeme se však zabývat její smrtí, ale jejím neobyčejným životem. Podíváme se spolu i na to, jak vypadala její svatební noc s Milošem Kopeckým a co o ní řekl velikán filmu i divadla, Jan Werich.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. 05. 2024 16:00

Stella Zázvorková byla řadovou členkou KSČ. Podepsala také Antichartu. Dle pamětníků tak učinila proto, že chtěla mít, stejně jako desítky dalších herců, klid na hraní. Hovořila několika jazyky - německy, francouzsky, anglicky a rusky.

Veselá svatební noc s Milošem Kopeckým

Stella Zázvorková se s Milošem Kopeckým seznámila v divadle Větrník. Ona zrovna hrála nevinnou Markétku, on zase prohnaného Fausta. Když ale přišla válka, musel, jako poloviční Žid, do tábora. Po osvobození se vrátil zpět a herecká svatba se konala téměř ihned. Ještě před samotným obřadem ale zlomyslní kolegové z divadla umístili Miloši Kopeckému na určitou část těla visací zámek. Nešikovný herec se z toho nedokázal vyvléct ani o svatební noci.

I když jim krátké manželství nevyšlo, Stella nikdy nelitovala, že si ho vzala. Kopecký byl podle ní talent od Boha a velice zajímavý muž. Když tak spolu, už dávno po rozvodu a tragické smrti jejich jediné dcery, natáčeli komedii Zítra to roztočíme, drahoušku, visela na stěně filmového bytu jejich skutečná fotografie ze svatby. Kopecký se poté oženil ještě třikrát, Stelle prý ale tato zkušenost vystačila na celý život.

Ženský něžný klaun Stella Zázvorková

Stella Zázvorková za svého života ztvárnila spoustu rolí. Od rázných manželek, semetrik, drzých ženštin, paniček i zvědavých sousedek až po nerudné důchodkyně a hodné babičky. Byla to prostě široká škála různých osobností, díky nimž si vydobyla čestné místo v české kinematografii.

Jan Werich ji popsal velmi trefně. Znal ji dobře, neboť byla jeho blízkou přítelkyní. "Byla obdařena hojným smyslem pro humor. Mohla zesměšnit sama sebe a přitom podat herecký výkon plný něhy a ženství. A to uměl málokdo." Není tak divu, že Stellu vždy zval na své proslulé večírky v domě na Kampě, kde se stůl prohýbal pod různými dobrotami. Nechybělo ani kvalitní pití a zábava až dlouho do noci. Dokonale tam zapadla, Werich o ní totiž tvrdil, že má typicky mužské smýšlení.

Legendární večírky Stelly Zázvorkové

Tradici večírků po Janu Werichovi pak převzala sama Stella Zázvorková. Hosté se mohli těšit mimo jiné na její vyhlášenou kachnu se čtyřmi druhy knedlíků a třemi druhy zelí. Dobře se tak u ní často najedl třeba Jiří Sovák, Miroslav Horníček nebo Vladimír Menšík. Nesmělo chybět ani víno, i když herečka preferovala raději bublinky. Navíc prý dokázala v pití porazit kdejakého mužského souputníka. Byla velmi odolná, neznala slovo kocovina. Ráno se, narozdíl od ostatních kumpánů, kteří se s ní snažili držet krok, jen dala rychle do pucu a spěchala do divadla nebo na natáčení filmu.

S příchodem stáří ji začalo zlobit zdraví. Přesto hrála do poslední chvíle. Zemřela krátce před dovolenou u moře v roce 2005 ve věku 83 let.

Zdroje informací:
Kniha Hvězdy českého filmové nebe, Pavel Taussig, nakladatelství XYZ 2018
Wikipedia.org: Stella Zázvorková
Program.rozhlas.cz: Vzácná paní Stella. Herečka Stella Zázvorková se narodila před sto lety
Vlasta.cz: Osud Stelly Zázvorkové - Matka jí vyčítala kila navíc. Jsi malá a tlustá říkala. Dcera se otrávila plynem

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články