Fit a krásnátestovánísoutěže

Historie řasenek: Za jejich oblibou stojí parfumérista a američtí sourozenci

Zdroj:pixabay.com

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Která z žen by nechtěla mít husté a dlouhé řasy? K tomu nám může dopomoct řasenka. Snad jediné líčidlo, které má každá žena a které používáme všechny téměř každý den. Kde se ale toto líčidlo vzalo? Málo se ví, že jeho historie sahá až do daleké minulosti.

Klára Trousilová 4. května 2020

V Egyptě za dob faraonů si oči a řasy líčili jak muži, tak ženy. Roli v tom hrálo několik faktorů. Kromě estetického i praktický. Směs, ze které se líčidlo vyrábělo, mělo chránit obličej před slunečním zářením. Jelikož Egypťané byli velmi duchovně založení, věřili tomu, že když si nabarví oči na černo, uchrání je to před zlými démony.

Moderní středověká žena to měla s líčením jednoduché. A to žádné. Tehdejším sexsymbolem byla nenalíčená žena s vysokým čelem a velmi světlou pletí. U šlechty platilo dokonce to, že měla řasy a obočí dokonale vytrhané. Za to v 18. století se přístup k líčení obrátil. Avšak opět jenom u šlechty. Hitem bylo spousta pudru, tvářenky a červené rtěnky. Na řasy a obočí se ale zapomnělo a tak zůstalo nenalíčené. Líčení bylo opět upozaděno za vlády královny Viktorie. V té době se malovaly pouze prostitutky. U dam se tolerovaly pouze lehce narůžovělé tváře.

Thumbnail # Módní jarní kabátky a bundy: Nesmrtelné kousky, které musíte mít
Mohlo by Vás zajímat:

Módní jarní kabátky a bundy: Nesmrtelné kousky, které musíte mít

Za úspěchem řasenky stojí parfémy

S rozmachem parfému ve Francii se do podvědomí dostávají i řasenky. Za první moderní řasenkou stojí parfumérista Eugéne Rimmel. Ten vyrobil netoxické líčidlo, které se skládalo z vazelíny a uhelného prachu. Dodneška, se v některých jazycích slovo řasenka, řekne rimmel.

Revoluce v řasenkách

O velký boom se v řasenkovém průmyslu postarali v roce 1917 američtí sourozenci Mabel a Tom Williamsovi. Velký obrat nastal hlavně ve složení řasenky. Kromě vazelíny a černého pigmentu do něj vložili směs regeneračních olejů. Ty měly přispívat k lepšímu růstu řas a jejich vyživení. Sourozenci zaznamenali velký úspěch, a tak si založili vlastní značku s názvem Maybelline. Ten je odvozen od slova vazelína (vaseline) a od jména Mabel. Řasenka se prodávala v kulatých nádobkách. K ní byl štětec, kterým se maskara nanášela.

Thumbnail # Móda podle ministryně Schillerové: Kytičkový přešlap, vzorované ouvej, ale i dobrá práce s šátky
Mohlo by Vás zajímat:

Móda podle ministryně Schillerové: Kytičkový přešlap, vzorované ouvej, ale i dobrá práce s šátky

Ve 20. až 30. letech minulého století dochází k rozvoji filmového průmyslu a s tím jde líčení ruku v ruce. Ženám už často nestačí pouhá řasenka. Vznikají kleštičky na řasy a dámy si mohou řasy dokonce nalepit. Řasenky jsou ale stále důležitou součástí každodenního zkrášlujícího rituálu.

K dalšímu velkému převratu dochází ve 40. letech minulého století. Firma Revlon vyvinula černý krém, který umístila do tuby se spirálovitým tvarem. Tedy do podoby, jakou známe dneska.

Thumbnail # Módní kožená bunda: Motorkářský kousek, který tu s námi bude navždy
Mohlo by Vás zajímat:

Módní kožená bunda: Motorkářský kousek, který tu s námi bude navždy

Co jste ještě netušila o řasenkách?

Přemýšlela jste někdy nad tím, proč při nanášení řasenky ženy otvírají pusu? Důvod je prostý. Je jednodušší mít otevřenou pusu a u toho nemrkat.

Víte také o tom, že existují řasenky, jež jsou vhodné pro ženy, které jsou na ty klasické alergické? Pokud touto alergií trpíte, měla byste se vyhnout voděodolným řasenkám, anebo barevným, které v sobě mají více chemikálii.

NA DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI O ŘASENKÁCH SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

 

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu