Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Velký průvodce deštníky: Který si vyberou milenci a který se vejde do kabelky?

Velký průvodce deštníky: Který si vyberou milenci a který se vejde do kabelky?
Zdroj: Pixabay.com
+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Deštník, věc natolik všední, že jí v běžném životě prakticky nevěnujeme pozornost. A přitom, jenom dobře vybraný deštník nás dostatečně ochrání nejenom před deštíkem i velkým lijákem. Kdy tedy sáhnout po skládacím a k čemu je dobré průhledné paraple?

Jana Šulcová 1. září 2020

Tak, jako u každého nákupu, měli bychom si ujasnit, co od deštníku očekáváme, kde ho budeme nosit, případně vozit i kdo ho bude používat. A rozhodně nevystačíme jenom s jedním parapletem.

Skládací

Maličké pro dámy do kabelky, větší pánům do aktovky. Skládací deštníky jsou neodmyslitelnou součástí naší výbavy. Dlužno ale dodat, že zpravidla nejsou nejstabilnější, protože s ohledem na minimalizaci jejich rozměrů i hmotnosti mají dráty ztenčené a odlehčené. Některé mají z důvodu větší pevnosti a nižší hmotnosti konstrukci karbonovou.

Skládací deštník tedy slouží pro přeběhnutí a jako první záchrana když se znenadání rozprší. Naprosto nevhodné jsou ale ve chvíli, kdy začne foukat silný vítr. To se otočí naruby a v podstatě jsou k nepotřebě. Stejně tak nás moc neochrání za silného lijáku, jejich průměr totiž bývá kolem 80 cm, maximálně jeden metr, a to na ramena nestačí.

Móda podle Lucie Borhyové: Milovnice děravých kalhot, velkých výstřihů i pikantních hříchů
Mohlo by Vás zajímat:

Móda podle Lucie Borhyové: Milovnice děravých kalhot, velkých výstřihů i pikantních hříchů

Holové

Klasické a elegantní holové deštníky známe z filmů pro pamětníky anebo si je představíme v ruce anglického gentlemana. Pravdou je, že tyto rozměrné a komfortní deštníky jsou stále populární a vozíme je například v autě na zadním okénku, jsou tak vždy k dispozici. Bývají robustní a mají i větší průměr zpravidla kolem jednoho metru až 120 cm, takže se pod nimi dobře schováme. Speciální vychytávkou pro náročné jsou holové deštníky se zabudovaným bluetooth reproduktorem.

Golfové

Opravdu velké deštníky s průměrem až jeden a půl metru jsou určené nejenom nadšencům golfu. Oceníme je při procházce ve dvou, i když se k sobě budeme trochu víc tisknout. Velká plocha deštníku je namáhaná větrem, a proto bývá jejich konstrukce zdvojená. Kvůli těžšímu otevírání bývají tyto deštníky vybavené vystřelovacím mechanismem.

Tepláky: Kousek, který není pouze na doma. Při výběru se držte několika pravidel
Mohlo by Vás zajímat:

Tepláky: Kousek, který není pouze na doma. Při výběru se držte několika pravidel

Průhledné

Originální transparentní deštníky jsou oblíbené především mezi teenagery, protože je na první pohled osloví pestré a vtipné potisky. Jenomže průhledný deštník ocení i dospělí, když si uvědomí jeho přednosti v městských ulicích. Tyto deštníky mívají totiž zpravidla vejčitý tvar a můžeme se pod nimi bezpečně schovat až pod ramena. A v tom okamžiku poznáme pravou výhodu našeho průhledného paraplíčka – uvidíme na cestu, nezakopneme a ještě budeme v suchu.

Manuální

Nejjednodušší deštníky se otevírají i zavírají ručně. K manipulaci potřebujeme ale vždy obě ruce, a to si představte, že se rozprší a my za ruku vedeme dítě anebo v ní držíme tašku s nákupem. Jasnou výhodou je jejich nízká pořizovací cena. Manuální bývají zpravidla deštníky skládací, kde chybějící mechanismus odlehčí konstrukci.

Změna ročního období přináší změnu šatníku: Jak si uspořádat skříň?
Mohlo by Vás zajímat:

Změna ročního období přináší změnu šatníku: Jak si uspořádat skříň?

Automatické

Holové, golfové i kvalitní skládací deštníky se otevírají automaticky stisknutím tlačítka, jež bývá umístěno na rukojeti anebo na spodní ploše držadla. K otevření pohodlně stačí jedna ruka. Zavírání se však děje opět mechanicky.

Když vám je i tohle málo, pořiďte si moderní deštník se systémem open&close. To už je opravdu špičkový servis. Jednou rukou a stisknutím toho samého tlačítka deštník nejenom otevřeme, ale i zavřeme a potom už jen zatáhneme do úplně složeného stavu.

A ještě jedno doporučení na závěr – nikdy nebalíme a neukládáme deštník vlhký, vždycky ho necháme v otevřené poloze úplně vyschnout.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články