Tip na výlet: Královský hrad Kašperk láká svou temnou pověstí o bílém přízraku šplhajícím po zdi věže

Tip na výlet: Královský hrad Kašperk láká svou temnou pověstí o bílém přízraku šplhajícím po zdi věže
Zdroj: Wikimedia Commons, Jiří Strašek, CC BY-SA 4.0
Budova purkrabství.Východní věž hradu.Předhradí.Západní věž.+ 4 fotky+ 5 fotek

Na Kašperk je vskutku impozantní pohled, vždyť jde o nejvýše položený královský hrad v Čechách. V roce 1356 ho nechal postavit sám Karel IV. Oblíbené výletní místo z něho dělá i to, že se nachází v okolí krásných šumavských lesů. I tak romantické místo v sobě skrývá pár mrazivých pověstí. 

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. 08. 2023 16:00

Kašperk je zřícenina hradu v Šumavském podhůří v Plzeňském kraji. Nachází se asi 2,5 km severovýchodně od Kašperských hor na území přírodního parku Kašperská vrchovina. Patří mezi kulturní památky.

Dechberoucí vyhlídka

Karel IV. pověřil výstavbou hradu Víta Hedvábného, kterému se podařil husarský kousek. Celé sídlo vtěsnal na 18 metrů úzký a 118 metrů dlouhý kamenný ostroh. Nejdůležitější je ale jeho nadmořská výška - 886 metrů. Tím se stal nejvýše položeným královským hradem v naší vlasti. Královský je zde velmi důležité slovo, neboť řada strážních a biskupských sídel je položená ještě výše. V královské kategorii je ale Kašperk na prvním místě.

Kdo se však nebojí výšek a netrpí závratěmi, může ještě vystoupat na vrchol zbořeného Pustého hrádku. Zda šlo o samostatný hrad, není jisté. Pravděpodobnější verze je ta, že to bylo předsunuté opevnění Kašperku. Ten se nachází ve výšce 924 metrů nad mořem. A pozor - vstup je jen na vlastní nebezpečí.

Pověst o skřítcích a dřevorubci

Na ruinách Kašperku se měl kdysi dávno zdržovat jeden dřevorubec se svou ženou. Sedlák, který vlastnil okolní lesy, mu jednoho dne nařídil, aby pokácel stromy na příkrém svahu. Jeden z nich však spadnul přímo na jeho choť a na místě ji zabil. Od té doby mu šla práce pomaleji, dvě ruce zastanou méně než čtyři. Navíc ho velmi tížila samota.

Jednoho dne našel v lese poražený a osekaný strom, stačilo ho jen rozřezat. A tak to šlo den za dnem. Jednou v noci ho ale probudil tenký hlásek. Nejdříve po něm chtěl, aby šel zkontrolovat svou pilu do komory. Další noc pak, ať ji zase hledá v lese. Muž neváhal, vzal lucernu a šel se podívat na místo, kde pracoval. Bylo tam plno světýlek, které měli na sobě skřítci, jenž řezali jeho pilou další strom. Nařízli ho do poloviny, zbytek měl dodělat on. Když tak ráno učinil, nic se nestalo. A tak si jen nasbíral několik větví do kamen na vaření. Když je však doma začal lámat, držel v rukou ryzí zlato.

Bílé strašidlo na Kašperku

Na Kašperku se ale prý neděly jen dobré věci, jako třeba zmíněné zlaté kouzlo skřítků. Jeden poutník měl strávit noc v hradní věži. O půlnoci ho ale probudil hluk. Když vyhlédl oknem ven, uzřel podivné bílé strašidlo, jak šplhá po hradní stěně. Z nějakého neznámého důvodu na zjevení zavolal. Přízrak se na něj otočil a upřel prázdné bílé oční důlky.

Poutník se vyděsil, popadl své věci a vzal nohy na ramena. Děsivé stvoření ho však dopadlo a praštilo silně do zad. Když se probral z bezvědomí, nevěděl, jak se jmenuje a odkud přišel. K přespání si tak raději zvolte přívětivější místo.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Kašperk
Kašperk.cz: Pověsti
Kudyznudy.cz: Světové Česko a mrazivá pověst z hradu Kašperk

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články