59 let od založení ČSSR: Jak vypadaly tehdejší modelky a kolik si vydělávaly?

I za komunismu toužila děvčata chodit po molu a usmívat se v záři reflektorů.
Zdroj: Facebook
Jak se žilo manekýnám v socialistickém Československu?Stát se modelkou je a bylo snem mnoha dívek.Před Listopadem 1989 se modelkám obvykle říkalo manekýny. I za komunismu toužila děvčata chodit po molu a usmívat se v záři reflektorů.+ 6 fotek+ 7 fotek

Když skončila šedá doba padesátých let, česká módní tvorba začala pomalu zažívat jisté oživení. Objevovaly se módní časopisy, rozjížděly se přehlídky a vznikaly nové módní kolekce. Leckterá dívka se chtěla objevit na titulní straně Ženy a módy či předvést své křivky před zraky lidí. Jen některým se to však podařilo - tenkrát se jim říkalo manekýny.

Petra Járková
Petra Járková11. 07. 2019 08:00

Elitní manekýny

Elitních manekýn byla v Československu asi jen desítka. Předváděly nejnovější kolekce a měly možnost vyjet za hranice. Jednou z nich byla Marta Pospíchalová. Ta chtěla být původně tankistkou, ale na procházce v Praze ji potkaly dvě dámy z ÚBOKU (Ústav bytové a oděvní kultury) a pozvaly ji na konkurz. A tak Marta začala pracovat pro ÚBOK a Dům módy.

V ÚBOKU byla zaměstnaná i Marie Kadeřábková, která po profesi modelky toužila již od tří let. Objevila se na titulních stránkách všech tehdejších módních časopisů a sklízela velký úspěch.

Podmínky pro modeling

Dívky mohly pracovat jako běžné podnikové modelky, ale pokud snily o zajímavějších příležitostech, musely absolvovat konkurz v Domě módy nebo ÚBOKu. Když uspěly, staly se zaměstnankyněmi těchto institucí nebo se mohly dostat do známých salónů, díky nimž mnohdy vycestovaly ven.

Modelkami zralé ženy

Nositelkami tehdejší módy nebyly náctileté dívky, jako je tomu dnes, ale zralé ženy. Manekýnky musely být osobnostmi, které dokázaly prodat oblečení. Výjimečné modely měly dívky možnost předvádět v salónech typu Eva nebo Styl, kde se oblékali zejména diplomaté či herečky.

Platy socialistických modelek

Zatímco dnes jsou modelky víceméně bulvárními hvězdami s velmi dobrými příjmy, tehdy si na velké peníze nepřišly. Například plat manekýnky v ÚBOKu byl 650 Kčs, v Domě módy 600 Kč. Ženy byly ale placeny také od modelu – za jeden dostávaly zhruba 10–15 korun. Za přehlídku, během níž modelka vystřídala cirka deset modelů, si přišla tedy asi na 150 Kčs. Na molech se vedle modelek objevovali i muži. Těch bylo ale jen pomálu, a protože nebyli zaměstnáváni u módních institucí, měli vedle pózování i civilní povolání. Modeling byl pro ně spíše jen koníčkem a jistou formou přivýdělku.

JAK VYPADALY MODELKY ZA SOCIALISMU, SE MŮŽETE PODÍVAT V GALERII:

Postava typu jablko: V pytlovitém oblečení ji neschováte, nesmí vám chybět kalhoty s vysokým pasem a košile k vrstvení

Postava typu jablko: V pytlovitém oblečení ji neschováte, nesmí vám chybět kalhoty s vysokým pasem a košile k vrstvení

Související články

Další články