Módní návrhář Michal Marek: Nová odvážná unisexová kolekce Bez hranic boří mýty o pohlaví

Focení probíhalo na Sahaře
Zdroj: Bez hranic
Focení probíhalo na SahařeMódní návrhář Michal Marek s přáteliModela si našel Michal přímo na místěMichal a jeho múzy+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Módní návrhář Michal Marek se nebojí extravagance ani boření společenských tabu. Tváří jeho poslední dámské kolekce Můra se stal androgynní model, v Česku poprvé. Aktuálně designér pracuje na nové kolekci nazvané 24/7-365/days-4ever, kterou představí na módní přehlídce 21.3. v Praze. Ani v případě této kolekce nepůjde o pouhé módní vyjádření autora, kolekce má i tentokrát přesah - volně navazuje na kolekci Můra a je ztvárněním příběhu o poznání sebe sama, přijetí sebe sama se všemi klady i zápory, stejností i odlišnostmi. Kolekce bude členěna na tři zcela odlišné, avšak kompaktní celek tvořící řady – unisexovou, dámskou a pánskou.

Petra Járková
Petra Járková 18. března 2019

„Jen když se naučíme milovat sami sebe, můžeme milovat ostatní,“ říká módní návrhář, kterého někteří přezdívají českým Lagerfeldem.

Ten svou novou unisexovou řadu nazval příznačně Bez hranic. „Svět vznikl bez hranic, móda je nezná ani dnes – hranice v našich hlavách nás až příliš omezují,“ říká návrhář, který se před nedávnem vrátil z Tuniska, kam vyrazil s fotografkou Zuzanou Lazarovou pořídit kampaňové fotografie právě pro tuto řadu.

Její tváří se stala Michalova dvorní modelka, Kateřina Wohlmann Votavová, které stál po boku tuniský model senegalského původu Mangane Alioune Badara. Tohoto modela si Michal našel sám den před focením kampaňových fotografií na Sahaře, když mu nepřijel domluvený model.

„Cítil jsem se úplně ztracený, ale objevil jsem květ pouště, doufám, že tato zkušenost Alimu otevře dveře do světa modelingu, kam zcela určitě patří. Má přirozený talent!“ dodává návrhář.

Unisexová móda stírá hranice mezi mužem a ženou, poušť Sahara v okolí oázy Tozeur a dno největšího, dávno vyschlého solného jezera severní Afriky Chott El Jerid, kde fotografie vznikaly, tak dík své zdánlivé nekonečnosti skvěle podtrhují návrhářovu myšlenku i barevné ladění této řady.

Focení dámské kolekce nazvané BÁRA proběhlo v okolí hotelu Vyhlídka v Kladském pomezí nedaleko Náchoda. BÁRA je příběhem dívky, která se narodila v šestém měsíci, měla váhu 700 gramů. Když vážila 1kg, diagnostikovali jí meningoencefalitidu. Její prognóza nebyla nikterak příznivá. Chodit začala ve 3 letech, ve 4 letech začala kousat a ve stejný rok jí byl diagnostikován i Aspergerův syndrom, v 5 letech přestala nosit pleny, v 6 letech šla do školky a v 7 letech do školy, kde byla šikanovaná, proto jí byla doporučena škola pro autisty. Částečně je zbavena svéprávnosti, přesto však je velmi sečtělá. Bára je v částečném invalidním důchodu a závislá na nepřetržité domácí péči, přesto je plná života a inspirace. Inspirací se Bára stala i pro návrháře. Právě ona je hlavní tváří dámské řady.

„Chtěl jsem ukázat, že vše, co je mezi námi, je normální, je jedno, jak vypadáme, co či kdo jsme, co umíme nebo co nám chybí, všichni bez výjimky jsme součástí tohoto světa a všichni máme mít stejné možnosti,“ dodává ke své inspiraci Michal.

Mimo Báru zachytí fotoaparát i další tváře spojené s tímto příběhem – jsou jimi herečka Nela Boudová, stříbrná Superstar Eliška Rusková, modelka Kateřina Wohlmann Votavová a Lucie Kolínková Marková.

„Co vám však neprozradím, je příběh pánské řady. Říci ale můžu, že bude HOT!“ směje se módní návrhář a dodává: „Jen my sami žijeme sami se sebou 24 hodin 7 dní v týdnu 365 dní v roce, a to navždy!“

Móda je její život.
Mohlo by Vás zajímat:

Zajímavé ženy Česka: Módní návrhářka Michaela Skuhravá obléká Koháka i Langmajera

Představení nové kolekce tedy nuda rozhodně nebude. Módní přehlídka a prezentace nové kolekce se bude konat 21. 3. od 19.30 ve zrekonstruovaných industriálních prostorech Pragovka Art District v pražských Vysočanech. Večerem provedou herečka a moderátorka Nela Boudová a módní kritička Františka Čížková. Jednotlivé řady od sebe oddělí umělecká a hudební vystoupení, hosté se mohou těšit na vystoupení stříbrné Superstar Elišky Ruskové a houslového virtuóza Michala Hejče.

„Prezentace kolekce proběhne formou charitativní módní přehlídky věnované Bona, o.p.s., která se zabývá pomocí lidem s psychickým onemocněním a s jejich začleněním do běžného života – což je téma stále jaksi stigmatizované a opomíjené, v dnešní době tolik aktuální,“ prozrazuje svůj plán Michal.

Program doplní pop up store návrháře, charitativní aukce modelů a dalších uměleckých předmětů, fotostěna, výstava všech kampaňových fotografií od Zuzany Lazarové a Anatole Torbina, videoprojekce Redpoint a chybět nebude ani následná párty.

„Bona, o.p.s. bude poukázána i část z výtěžku z každé prodané vstupenky a výnos z předmětů vyrobených spolupracovníky i klienty Bona, o.p.s. (řezbářské, sklářské předměty a doplňky, šperky z chráněných dílen). Pro ty, co nejsou z Prahy, jsou připravovány přehlídky 12. 4. v Olomouci v hotelu Nezvalova Archa a 29. 6. v době konání MMF, v Karlových Varech ve Spa hotelu Panorama,“ ukončuje představení své kolekce talentovaný návrhář, pro kterého nejsou originální modely tabu.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články