Dvanáct statečných: Představujeme nelehké osudy dětí, kterým můžete zlepšit život

Vybraní dospívající, kterým můžete změnit život.
Zdroj: Samsung Tvoje šance
Vybraní dospívající, kterým můžete změnit život.Není samozřejmostí pro všechny mít spokojenou rodinu.Nejen ve válečných zemích si děti zaslouží šťastný život.Chudá holčička, která by svou krásou jednou mohla dobýt svět.+ 2 fotky+ 3 fotky

Jsou mladí, talentovaní, ale život už jim nadělil spoustu špatného. O to víc jsou ochotni pro lepší budoucnost dřít.

Petra Járková
Petra Járková 28. 03. 2019 12:00

„Některé děti v projektu mají jasný cíl už od začátku, jiné se teprve hledají. Máme účastníky z institucionální péče, se zdravotními problémy, z rodin v tíživé finanční situaci, často se zkušeností s alkoholovou či drogovou závislostí blízké osoby, všichni jsou ale nebývale aktivní a věří, že je v jejich silách svůj život změnit. My je povedeme rok, dáme jim finanční prostředky, pevný i individuální profesně-edukativní plán a mentoring odborníků z profesí, po kterých touží. Zprostředkujeme exkurze i hodnotné kontakty, ale pracovat na své vizi a plnit své cíle musí každý sám,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka projektu Samsung Tvoje šance.

Znevýhodněné děti spojuje pocit, že nikam nepatří, nic neznamenají a pro společnost jsou naprosto nicotné. Náročný program osobního a profesního rozvoje má tu moc toto myšlení u dětí změnit. Už samotný výběr mezi dvanáctku účastníků projektu znamenal pro většinu z nich obrovskou psychickou vzpruhu.

„Než jsem přihlášku do projektu odeslala, asi třikrát jsem ji přepsala, ale stejně jsem moc nevěřila, že budu mít štěstí. Když mi zazvonil telefon a dozvěděla jsem se, že jsem jedna z dvanácti vyvolených, bylo to jako získat zlatý tiket do továrny Willyho Wonky – obrovské překvapení a radost,“ svěřila se jedna z účastnic projektu, 19letá Bianka Hanková. Vystihla tak pocity všech kandidátů.

„Upřímně jsem vůbec nevěřila, že budu vybrána – říkala jsem si, že se určitě přihlásilo hodně lidí, kteří si to zaslouží víc. Z telefonátu o přijetí jsem byla neskutečně překvapená, projekt ve mně rozdmýchal novou vlnu naděje, že bude lépe,“ přiznala 18letá účastnice Miloslava Kasalová.

Do druhého ročníku projektu se přihlásilo 96 dětí. Telefonicky bylo kontaktováno 48 kandidátů, ze kterých se někteří po zjištění náročnosti projektu na čas a energii sami odhlásili. Z 33 zbylých pak tým lidí ze Samsungu a neziskové společnosti Nadání a dovednosti vybral dvanáct účastníků se silnými ambicemi posunout sebe i svoji budoucnost do lepších sfér.

Výběr účastníků probíhal v intenzivním tempu celý měsíc. Po zvážení kandidátů podle základních informací, jako je typ znevýhodnění, studijní výsledky, pracovní zkušenosti a vysněné cíle, dále probíhaly mnohaminutové telefonické rozhovory s jednotlivci, při kterých se zjišťovala míra jejich motivace. Právě hluboká ochota na sobě pracovat a na úkor svého pohodlí využít možností, které projekt nabízí, byly zásadním vodítkem při finálním výběru účastníků. Zvoleným dětem rozhodně nechybí odvaha změnit své osudy a dokázat, že mají na víc.

Kdo jsou účastníci projektu Samsung Tvoje šance, jaké pohnuté příběhy je provázejí a jakých cílů chtějí dosáhnout?

Petr, 18 let, Moravskoslezský kraj, Čeladná

„Zatím žiji v dětském domově, kde je velmi málo příležitostí ‚růst‘. Velký důraz je zde kladen na školu a neříkám, že není důležitá, ale nemyslím, že je klíčem k úspěchu. Můj cíl je stát se obchodníkem kryptoměn, nemovitostí a finančně nezávislým člověkem, chci pomáhat lidem uskutečnit jejich vize.“

Pavel, 20 let, hl. město Praha

„Žil jsem v Klokánku, nemám rodinu ani peníze. Díky projektu bych rád vše obrátil, chci být bohatý, úspěšný a známý.“

Natálie, 18 let, Moravskoslezský kraj, Havířov

„Každému se dějí špatné věci, někomu více a někdo má to štěstí, že žije v kompletní rodině a má zázemí. V projektu bych se ráda něco naučila, poznala nové lidi a začala svou vlastní cestu.“

Matyáš, 17 let, Moravskoslezský kraj, Ostrava

„Sedmým rokem žiju ve střídavé péči, která znamená spoustu náročných momentů způsobených rozdílným přístupem k výchově a neustálým stěhováním. S pomocí projektu bych rád získal potřebné dovednosti pro svůj vysněný obor – urbanismus, a chtěl bych tak řešit moderní problémy světových velkoměst.“

Kristina, 19 let, Jihomoravský kraj, Letovice

„Bydlím s nemocnou maminkou a nevlastním otcem, který se ne vlastní vinou ocitl v tíživé finanční situaci. Mám velmi blízko k přírodě – zhyne-li příroda, my s ní a to nechci dopustit. Pomocí projektu bych chtěla motivovat lidi, aby neseděli jenom doma, ale aby se zvedli a konali.“

Dalibor, 19 let, Jihomoravský kraj, Brno

„Mám rozvedené rodiče a vím, jak vypadá alkoholová závislost blízkého člověka. Zajímám se o technické novinky a rád bych se v budoucnu v této sekci rozvíjel. V projektu chci poznávat a objevovat nové věci.“

Miloslava, 18 let, Jihočeský kraj, Prachatice

„Můj život je výčet katastrofických scénářů, od zanedbaného základního vzdělání přes finanční tíseň až po vážnou nemoc v rodině, kterou teď trpí moje mamka. V projektu očekávám zlepšení svých dovedností, doufám, že se díky němu lépe uplatním v profesním i osobním životě.“

Veronika, 17 let, Nitranský kraj, Levice

„Od dětství žiji jen s mamkou, která se potýká s finančními i zdravotními problémy. Sama bojuji s Turnerovým syndromem, ale neztrácím naději, že se mohu zařadit mezi zdravé studenty a že se o tomto onemocnění bude vědět víc. Baví mě jazyky a cestování, které bych v projektu ráda spojila s profesním uplatněním.“

Denis, 19 let, Košický kraj, Spišská Nová Ves

„Moje rodina je zatížena špatnými finančními podmínkami. Mou vášní je hokej, ale hrát jsem ho pro finanční náročnost nemohl. Mým snem je v něčem patřit k těm nejlepším.“

Lucia, 17 let, Žilinský kraj, Žilina

„Žiji s mámou a jejím přítelem, ale vztahy nemáme dobré. Ještě přesně nevím, čím bych chtěla být, ale ráda bych svůj život skutečně žila, nejen přežívala. Věřím, že projekt mě nasměruje za lepší budoucností.“

Mária, 20 let, Nitranský kraj, Nová Dedina

„Odmalička jsem trpěla oslabenou imunitou a častými nemocemi. Později mi byla odhalena celiakie a laktózová a histaminová intolerance. Mým životním cílem je šířit dobro a pozitivní energii a věřím, že i díky projektu toho dosáhnu.“

Bianka, 19 let, Trenčínský kraj, Žitná-Radiša

„Odmala mě vychovával pouze otec a mé dětství provázelo mnoho hádek a problémů. Díky projektu bych se chtěla naučit, jak propojit cestování a byznys, podnikat na volné noze a být úspěšná, abych mohla vrátit své rodině vše, co pro mě udělala.“

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články